חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·סרטן ערמונית·תזונה מערבית

חומרים אורגנים מופלרים (PFA's) יחד עם תזונה מערבית מקדמים סרטן ערמונית

חוקרים מאוניברסיטת אילינוי ושיקגו פרסמו מחקר באוקטובר 21 בג'ורנל Nutrients שבחן את הקשר בין חשיפה של-PFAS – סוג של כימיקלים סינתטיים המשמשים בעטיפת מזון, כלי בישול שמכילים ציפוי למניעת הדבקה ומוצרים אחרים, עם או בלי תזונה מערבית.
המדענים הזריקו תאי ערמונית אנושיים ממאירים לעכברים זכרים שניזונו בתזונה עתירת שומן שנועדה לחקות את התזונה המערבית האופיינית או דיאטת בקרה נורמטיבית. חלק מהעכברים קיבלו גם מנות פומיות של פרפלואורואוקטן סולפונט (PFOS), אחת הצורות הנפוצות ביותר של PFAS שנקשרה לסוגי סרטן שונים. החוקרים מצאו שהחשיפה לחומרים אלה מתכנתת מחדש את חילוף החומרים של תאי ערמונית אנושיים שפירים וממאירים למצב המאפשר לתאים להתרבות בקצב של פי שלוש יותר מהתאים שאינם נחשפים. יחד עם זאת, צריכת דיאטה עתירת שומן האיצה משמעותית את התפתחות הגידולים בעכברים שנחשפו ל-PFAS.

החוקרים ראו עלייה בנפח הגידולים כאשר גם בחשיפה לתזונה עתירת שומן וגם ל-PFOS עם זאת, ב-40 יום לאחר ההזרקה, ראינו שהגידול המהיר ביותר התרחש בקבוצת העכברים שאכלו גם את הדיאטה עתירת השומן וגם קיבלו חשיפה ל-PFOS, מה שהצביע על אינטראקציה סינרגטית בין השניים.

We observed an increase in the tumors' volume when exposed to either the high-fat diet or the PFOS. However, at 40 days post-injection, we observed that the fastest tumor growth occurred in the group of mice that both ate the high-fat diet and received PFOS exposure, which suggested a synergistic interaction between the two

על פי החוקרים הנתונים מצביעים על כך שחשיפה ל-PFAS מתחברת עם שומן תזונתי כדי להפעיל את הגן המקודד חלבון PPARa ששולט בשגשוג ובהתמיינות תאים, מסייע בתגובות חיסוניות ודלקתיות ונמצא כממלא תפקיד מפתח בהתפתחות סרטן הכבד והכליות, על פי המחקר משנה את חילוף החומרים של התאים בדרכים שמסלימות את הסיכון המסרטן בתאי ערמונית רגילים תוך כדי התקדמות הגידול בתאים ממאירים. כמו כן השינויים הללו בחילוף החומרים בתאים המתרחשים במורד הזרם של הפעלת PPARa, עשויים לתמוך בסיכון המוגבר לסרטן הערמונית שנצפה בגברים שנחשפים ל-PFAS.

Our data suggest that exposure to PFAS synergizes with dietary fat to activate the protein-coding gene PPARa, altering cells' metabolism in ways that escalate the carcinogenic risk in normal prostate cells while driving tumor progression in malignant cells
These alterations in cell metabolism that occur downstream of PPARa activation may underpin the increased prostate cancer risk observed in men who are exposed to PFAS

בניתוח של החוקרים של פעילות שעתוק גנים, המדענים מצאו ש-PPARa בא לידי ביטוי ברמות גבוהות יותר באופן משמעותי בתאי הגידול של העכברים החשופים ל-PFAS שאכלו את הדיאטה עתירת השומן.
החוקרים מוסיפים שעל פי מחקרים קודמים, כולל כמה שנערכו בבני אדם, קשרו PFAS עם מגוון בעיות בריאותיות חמורות כגון סרטן הערמונית הנפוץ ביותר בארה"ב בקרב גברים. החוקרים מאמינים שממצאי המחקר הנוכחי הם הראשונים לשפוך אור על האינטראקציות הסינרגטיות של PFAS ושומן בתזונה ועל השינויים המטבוליים שמעבירים תאי ערמונית שפירים למצב ממאיר, ומעוררים גידולים שגדלים במהירות.

בהמשך בחנו הבדלים בין חומרים שונים בתרבית ומצאו שבחשיפה ל-PFOS התאים הממאירים השתכפלו בקצב של פי 3 מהתאים בקבוצת הביקורת.
ובחשיפה לצורה נוספת PFBS (perfluorobutane sulfonic acid), שמהווה הרבה פעמים חלופה ל-PFAS כחומר ציפוי העליה בתאים הממאירים הייתה גדולה פי 5 מהתאים בקבוצת הביקורת.
מחקרים קשרו חשיפה ל-PFBS – שיכולה להתרחש דרך אוויר מזוהם או מי שתייה מזוהמים – עם מחלות של בלוטת התריס ואיברים אחרים.

המדענים ניתחו את המטבוליטים שהשתנו בתגובה לטיפול ב-PFOS, ומצאו שהפנוטיפ המטבולי של תאי סרטן הערמונית השתנה, מה שמגביר את מסלולי האנרגיה המתרבים.

We analyzed the metabolites that changed in response to PFOS treatment, and we found that the metabolic phenotype of the prostate cancer cells was altered, upregulating the proliferative energy pathways
Exposure to PFOS significantly upregulated genes associated with metabolism, particularly the molecule pyruvate, which is involved in glucose metabolism, and the precursor molecule acetyl-coenzyme A that facilitates the metabolism of fatty acids and steroids
https://medicalxpress.com/news/2021-11-pfas-chemicals-shown-energize-prostate.html

תוסיפו לזה את המאמר האחרון: "שתיה מבקבוקים המכילים ביספינול A מעלה סיכון לסרטן ערמונית" והרי לנו תעשיה מזהמת בשימוש יומיומי ומסוכן לגבר ולאישה, כל אחד ואיברי הרבייה שלו.

לקריאה על דברים נוספים שמעלים סיכון לפרוסטטה וחשוב להמנע מהם ועל רכיבים שיכולים למנוע ולטפל בסרטן פרוסטטה היכנסו.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s