מערכת חיסון·סטרס - מתחים

הורמוני סטרס מאטים את התגובה החיסונית בזמן מחלה

תפקידה העיקרי של מערכת העצבים הסימפתטית (SNS) הוא לתאם את תגובת הלחץ, קבוצה של שינויים שמכשירה את הגוף למצב של מלחמה או ריצה במצבים מלחיצים או מסוכנים כדי להגן מפני נזק אפשרי. מרבית הרקמות, כולל בלוטות הלימפה והטחול, מונעות על ידי סיבי מערכת העצבים הסימפתטית.
תאי דם לבנים, הידועים גם בשם לויקוציטים, עוברים כל הזמן בגוף וניידים מאוד בתוך הרקמות, שם הם מאתרים ומחסלים מחוללי מחלות וגידולים.

חוקרים מאוניברסיטת מלבורן פרסמו באפריל 21 בג'ורנל Immunity. מחקר שמציג שהנוירוטרנסמיטר נוראדרנלין, הממלא תפקיד מפתח במנגנון ההישרדות – fight or flight, גורם להאטה של תאי דם לבנים שונים ברקמות שונות.
החוקרים השתמשו בהדמיה מתקדמת כדי לעקוב אחר תנועות תאי T בבלוטות הלימפה של העכבר. תוך דקות ספורות לאחר שנחשף לנוראדרנלין, תאי T שנעו במהירות נעצרו בעקבותיהם והסיטו את בליטותיהם דמויי הזרוע. השפעה זו הייתה ארעית ונמשכה בין 45 ל -60 דקות. תופעות דומות נצפו בעכברים שקיבלו עירוי נוראדרנלין, המשמשים לטיפול בחולים עם הלם זיהומי (septic shock)- מצב מסכן חיים המתרחש כאשר זיהום מוביל ללחץ דם נמוך באופן מסוכן.

We were very surprised that stress signals had such a rapid and dramatic effect on how immune cells move. Since movement is central to how immune cells can get to the right parts of the body and fight infections or tumors, this rapid movement off-switch was unexpected

Our results reveal that an unanticipated consequence of modulation of blood flow in response to SNS activity is the rapid sensing of changes in oxygen by leukocytes and the inhibition of motility. Such rapid paralysis of leukocyte behavior identifies a physiological consequence of SNS activity that explains, at least in part, the widely observed relationship between stress and impaired immunity

אלה הן מסקנות המחקר:

  • הפעלת מערכת העצבים הסימפתטית עוצרת תנועה של לויקוציטים ברקמות.
  • נוראדרנלין גורם להפחתת זרימת הדם של בלוטות הלימפה.
  • ירידה בחמצון רקמות גורמת לאיתות סידן לשלוט בתנועתיות לויקוציטים.
  • הפרעה בתנועתיות לויקוציטים תורמת לפגיעה בתגובות החיסון.

Activation of the sympathetic nervous system halts leukocyte locomotion in tissues
Noradrenaline induces adrenergic receptor signaling to reduce lymph node blood flow
Decreased tissue oxygenation induces calcium signaling to control leukocyte motility
Disruption of leukocyte motility contributes to impaired immune responses

ברור שיש סיבה לכך מדוע זה קורה בזמן סטרס קיומי, כי ברור שהגוף לא יעשה דבר שיזיק לעצמו ולמערכת החיסון שלו.
המידע הזה חשוב במיוחד במצבים של סטרס כרוני שלא באמת קשור למנגנון ההישרדות, בזמן שימוש בתרופות שמפעילות את המערכת הסימפתטית ובעוד מגוון טיפולים רפואיים אחרים שמכניסים את הגוף לסטרס ומכניסים את האדם לסכנה חיסונית.

לדוגמה הטיפול בנוראדרנלין שעלול לפגוע בתפקודי לויקוציטים במצב של זיהום חיידקי שחייב את הלויקוציטים כדי לטפל במזהם, אבל אלה לא יגיעו בגלל האטת התנועה שלהם.
החוקרים גם מציינים כי פעילות SNS מוגברת בולטת בחולים עם השמנת יתר ואי ספיקת לב, בעוד לחץ פסיכולוגי יכול לגרום להתכווצות כלי הדם בחולים עם מחלת לב. השפעה לא מוערכת של פעילות מוגברת של SNS, במיוחד אצל אנשים עם מצבים בריאותיים בסיסיים, עלולה לפגוע בהתנהגות ובתפקודים של לויקוציטים. כלומר ניתן להבין מדוע נערכת החיסון שלהם פועלת מראש פחות טוב (קורונה, שפעת).
לממצאים עשויות להיות השלכות בריאותיות חשובות גם על חולים המשתמשים בתרופות המפעילות SNS לטיפול במחלות כגון אי ספיקת לב, אלח דם, אסטמה ותגובות אלרגיות. כלומר אנשים אלה מקבלים בין היתר תרופות שמאטות את התגובה החיסונית במצב שמערכת החיסון כבר לא עובדת הכי טוב.

The degree to which SNS activation affects leukocyte behavior or disease outcomes in humans remains to be determined. Notably, increased SNS activity is prominent in patients with obesity and heart failure, while psychological stress can cause blood vessel constriction in patients with heart disease. An unappreciated impact of increased SNS activity, particularly in individuals with underlying health conditions, might be impaired leukocyte behavior and functions. The findings may also have important health implications for patients who use SNS-activating drugs to treat diseases such as heart failure, sepsis, asthma, and allergic reactions.
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-04/cp-sst042121.php

מאמרים נוספים קשורים שמסבירים את משמעות הסטרס על בריאותנו והדרכים להוריד את רמות הסטרס:
מחלות אוטואימונויות והקשר לסטרס ומיקרוביום
סטרס כרוני – שינוי במיקרוביום – הפחתת מטבוליטים אנדוקנבינואידים – דיכאון – הדרכים למניעה ולשיפור המצב

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s