קורונה וירוס

קורונה גרמניה – על פי קלאוס פושל

קלאוס פושל הינו מרצה בולט לרפואה משפטית, אשר צבר ניסיון רב בנתיחות שלאחר המוות בחולים שנפטרו עם נגיף הקורונה הסיני בהמבורג, גרמניה. במהלך הופעה בטלוויזיה גרמנית, הדהים הפרופסור את הקהל בטענה, כי ההיסטריה שנגרמה בשל נגיף הקורונה "מוגזמת לחלוטין", שכן כל המתים שבדק, סבלו ממחלות קודמות אשר היו גורמות במהרה למוות עם הנגיף או בלעדיו. פושל הצהיר כי אין כל "נגיף קטלני".

מאז שהפנדמיה החלה, ראש המחלקה לרפואה משפטית במרכז הרפואי האוניברסיטאי המבורג-אפנדורף וצוותו מבצעים נתיחות שלאחר המוות באנשים שמתו בהמבורג בהקשר לנגיף הקורונה. לדברי פושל, כל המנוחים חלו לפחות במחלת רקע אחת קודמת… "גם אם זה נשמע רע", אמר פושל, "כולם היו מתים במהלך השנה הנוכחית." כ-80% מתוך יותר מ-140 בני אדם שנבדקו, סבלו ממחלות לב וכלי דם. הגיל הממוצע של המתים הוא 80 שנה.
פושל ביקר את התעמולה הבלתי אחראית והמבהילה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל כלפי נגיף הקורונה:
"אני חושב שזה ממש לא מתאים כשנשיא אומר לאנשיו שאנחנו במלחמה, או כשקנצלרית גרמניה משווה את המצב למלחמת העולם האחרונה."
אנשים בריאים לא צריכים לפחד מהידבקות: "החשש שמדובר בנגיף קטלני ושרבים ימותו ממנו, מוגזם לחלוטין", אמר פושל. "עלינו להבהיר שאנחנו לא רוצים לחיות בתיבת זכוכית. איננו יכולים להגן על עצמנו מפני כל דבר. והנגיף הזה מהווה סיכון נמוך יחסית." הנגיף אף אינו מהווה בשום אופן גזר דין מוות לקשישים וחולים. "רובם ישרדו את המחלה", אמר פושל.
"הנגיף הזה משפיע על חיינו בצורה מוגזמת לחלוטין. זה לא פרופורציונלי לסיכון הנשקף מהנגיף", אומר חוקר מקרי המוות הרפואי הנודע. "אני משוכנע שהתמותה מקורונה אפילו לא תחווה כשיא בתמותה השנתית הכוללת." אין כל סיבה לחשוש ממוות בהקשר להתפשטות המחלה באזור המבורג.
פושל אינו רואה סכנות מיוחדות עבור רוב האנשים הסובלים מנגיף הקורונה החדש: "במיוחד ילדים, מתבגרים, האוכלוסייה העובדת, לרוב ישרדו מחלה זו ללא נזק.
זו גם הסיבה שפושל מבקש פתיחת מעונות יום ובתי ספר:
"הניסיון הכללי הוא שהילדים לא חולים במיוחד, המתבגרים לא חולים במיוחד. אין אפילו שום אינדיקציה לכך שהם מפזרים את הנגיף באופן מיוחד." האוכלוסייה נאלצת לחיות עם הנגיף: "עלינו להתיידד עם זה בצורה מסוימת, להתמודד עם זה, כמו עם שפעת ודלקות אחרות."
הרופא הדגיש את החשיבות בקביעה אם חולים מתו מהנגיף או עם הנגיף (אך לא ממנו). נתיחות שלאחר המוות שנערכו בחו"ל מציירות תמונה ברורה יחסית.
ד"ר פושל התייחס לחוסר השקיפות בכל הקשור להכללת מתים בספירת מקרי המוות מהנגיף:
"לדוגמא, אין מספיק פרסום של מידע על מקרים חריגים. ישנם חולים שהלכו לעולמם אשר עשויים להיות מסווגים כקרבנות נגיף הקורונה, למרות שיתכן ומותם, למעשה, נגרם ממחלה שאינה קשורה."
כפי שהסביר הרופא, חולים רבים שנכנעו למחלה היו זקנים מאוד, מעשנים, סבלו ממשקל יתר או ממחלות רקע קודמות, כמו סוכרת. אורח חיים, גיל ומחלות אחרות, הקשורות אפוא, לסיכונים גבוהים יותר, הוא סיכם. על ידי בחינת איברים אחרים, נתיחות שלאחר המוות יכולות למלא תפקיד מפתח בהבנה טובה יותר של מנגנוני הנגיף.
*** תורגם על ידי מיכל סימפלר

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s