ויטמין K·כבד - הגנה וניקוי·מחלות כליה·מחלות לב וכלי דם·סרטן ומניעה

ויטמין קיי מונע פרופטוזיס

ויטמין K ידוע במיוחד בזכות תכונות קרישת הדם ובניית העצם שלו, שמירה על כלי הדם, הלב, מערכת העצבים ותפקודי מוח.

מחקר חדש של חוקרים מהמכון למטבוליזם ומוות תאי (MCD) יחד עם חוקרים מיפן (Tohoku), קנדה (Ottawa) וגרמניה (Dresden) שפורסם באוגוסט 22 בג'ורנל Nature מדווח על תפקוד חדש של ויטמין K.
החוקרים גילו שהנגזרת האחרונה (שלא ניתנת יותר לשינוי – fully reduced form) של ויטמין K פועלת כנוגד חמצון המעכב ביעילות מוות של תאים פרופטוטיים (ferroptotic).
החוקרים מסבירים שפרופטוזיס היא צורה של מוות תאי שבה לברזל הסלולרי תפקיד חשוב ומאופיינת בהרס חמצוני של ממברנות התא, כלומר המוות התאי נובע מהרס הממברנה עקב תהליכים חימצוניים וזאת בשונה מאפופטוזיס שמדבר על מנגנון מיוחד של מערכת החיסון להשמדת תא אחרי שזיהתה אותו כחולה או נגוע, למשל תאי סרטן.

בנוסף, הצוות זיהה את האנזים FSP1 כחלק מהותי בניהול הפרופטוזיס.
כבר בשנת 2019 צוות החוקרים זיהו את האנזים כמעכב חדש וחזק של פרופטוזיס. הצוות הראה ש-FSP1 "הפחית" את קו-אנזים Q10 להידרוקינון שלו, שדיכא פרופטוזיס ללא תלות בגלוטתיון.
החוקרים מציינים שבמהלך השנים האחרונות, פרופטוזיס נמצא כגורם המעורב במחלת אלצהיימר/ מחלות נוירודגנרטיביות, סרטן, מחלות כלי דם ולב ופגיעה חריפה באיברים במיוחד כבד וכליות.
מבחינתם זו סיבה מצוינת לבחון באופן שיטתי מספר ויטמינים טבעיים, כמו גם נגזרותיהם. וכך זיהו שוויטמין K, הן phylloquinone (ויטמין K1) והן menaquinone-4 (ויטמין K2), מסוגלים להציל ביעילות תאים ורקמות לעבור פרופטוזיס. במחקר הנוכחי הצוות מצא כעת כי הצורה המופחתת במלואה של ויטמין K (hydroquinone), בדומה לצורה המופחתת של קו-אנזים Q10, היא נוגד חמצון ליפופילי חזק ומונע פרופטוזיס על ידי לכידת רדיקלי חמצן בשכבות דו-שומנים.

Surprisingly, we identified that vitamin K, including phylloquinone (vitamin K1) and menaquinone-4 (vitamin K2), is able to efficiently rescue cells and tissues from undergoing ferroptosis

Ferroptotic cell death and its prevention with vitamin K ©Tohoku University

עוד הם מוסיפים שהצורות ה"מופחתות" של ויטמין K ושל קו-אנזים Q10 אינן יציבות במיוחד, ולכן הממצא ש-FSP1 יכול לשמור אותם במצב הפעיל (המופחת) שלהם הוא המפתח להבנת האופן שבו הם מסוגלים לתפקד.

The reduced forms of Vitamin K and coenzyme Q10 are not very stable, so our finding that FSP1 can maintain them in their active (reduced) state is key to understanding how they are able to function

החוקרים חושבים שפירוק זהותו של אנזים זה פתר את החידה האחרונה של חילוף החומרים של ויטמין K בקרישת הדם והבהיר את המנגנון המולקולרי מדוע ויטמין K מהווה את הפתרון למנת יתר של וורפרין/ קומדין, תרופה לדילול דם שניתנת על פי רוב לאנשים שעברו אירוע לבבי או מוחי הפועלת במנגנון המפחית רת פעילות ויטמין K. לאותם אנשים ממליצים לא לצרוך עלים ירוקים ולהם כמובן חשיבות גדולה באותן מחלות.

עלים ירוקים ומזונות שמכילים חנקות מורידים סיכון למחלות כלי דם, לב ושבץ איסכמי.
ירוקים והשפעתם על המוח/קוגניציה – חיבור בין מזרח למערב.

עוד הם חושבים שהתוצאות שלהם קושרות את שני עולמות המחקר: פרופטוזיס וביולוגיה של ויטמין K ושהם ישמשו כאבן קפיצה לפיתוח אסטרטגיות טיפוליות חדשות למחלות שבהן הייתה מעורבת פרופטוזיס. ושאנו עתידים לראות היבטים חדשים נוספים בתפקידו של ויטמין K.

Our results therefore link the two worlds of ferroptosis research and vitamin K biology. They will serve as the stepping stone for the development of novel therapeutic strategies for diseases where ferroptosis has been implicated
new aspects of the role of vitamin K throughout the evolution of life are expected to be unveiled
https://www2.uottawa.ca/about-us/media/news/vitamin-k-prevents-cell-death-new-function-long-known-molecule

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s