כאבים·מוזיקה

הקשבה למוזיקה מועדפת נקשרה להקלה בכאב

ההשפעה משככת הכאבים של מוזיקה מוכרת יותר ויותר כטיפול משלים לצד צורות מסורתיות יותר של הקלה בכאב, במיוחד עבור כאב כרוני (כלומר, כאב הנמשך יותר מ-12 שבועות).
יתרה מכך, רוב המחקרים הקודמים[1][2] היו מבוססי מעבדה, ולמרות שהוכח כי העדפות אינדיבידואליות לתכונות מוזיקליות ממלאות תפקיד משמעותי בניהול כאב, המידה שבה נצפו ההשפעות החלות בחיי היומיום של אנשים עדיין לא ברורות.

חוקרים מאוניברסיטת Queen Mary ו- College Dublin יצאו אפוא לשפר את ההבנה. הם גם רצו להדגים את התפקיד שממלאים תהליכים קוגניטיביים ברמה גבוהה יותר, כולל: בחירה אישית ותחושת השליטה על הסביבה וכן הקשבה פעילה, קליטה מוזיקלית ושיקוף עצמי.
עבור הניסוי שפורסם באוגוסט 22 בג'ורנל PLOS ONE, החוקרים ביקשו מ-286 מבוגרים שחווים כאב אקוטי לדרג את הכאב שלהם לפני ואחרי האזנה לרצועת מוזיקה שהולחנה על ידי אמן ומפיק מוזיקלי במיוחד עבור המחקר שלהם.
החוקרים מציינים שתחכום מוזיקלי הוא תכונה אינדיבידואלית שיכולה להסביר רמות שונות של מיומנויות מוזיקליות ועניין באוכלוסייה הכללית. הסיבה לשימוש במסלול מותאם אישית הייתה עיצוב שתי גרסאות שונות במורכבות משתנה. כלומר אם המוזיקה פשוטה מדי עבור המאזין, היא עלולה להוביל לשעמום, ואם היא מורכבת מדי היא עלולה להוביל לגירוי יתר.
עוד החוקרים מוסיפים שסביר לצפות שאצל אנשים יותר מוזיקליים, תהליכי התגמול העצבי המתרחשים בהאזנה למוזיקה ונטייתו של אדם להזדהות עם התוכן הרגשי במוזיקה, יהיו בעלי נטייה להיות יותר מעורבים ו"להספג" יותר על ידי מוזיקה. לעומת זאת, אנשים עם פחות עניין, ניסיון או שמוצאים פחות הנאה ממוזיקה נוטים פחות לעסוק בה באותה מידה. לכן, הם רצו להיות מסוגלים לתמרן את המורכבות של המוזיקה המשמשת ללימודם.
החוקרים השתמשו בעיצוב ניסוי אקראי של 2×2 בין קבוצות, שבו המשתתפים חולקו באופן אקראי לשמוע גרסה מורכבת או לא מורכבת של המוזיקה וחולקו אקראית לשתי קבוצות נוספות כאשר קבוצה אחת קיבלה את הרושם כי הייתה להם שליטה מסוימת על האיכויות המוזיקליות של הרצועה, למרות שלמעשה קבוצת זו שמעה את אותה הרצועה בדיוק.
בקבוצת ה'בחירה', המשתתפים 'בחרו' איזו רצועה הם רוצים לשמוע על סמך דגימה של 2 שניות לאחר שנאמר להם: "בחר את המוזיקה שלדעתך תהיה הדבר הטוב ביותר להאזנה כשיש לך כאב". המשתתפים לא היו מודעים לכך שהשיר ה"נבחר" הסופי שלהם נקבע מראש.
במחקר זה החוקרים מצאו שהמשתתפים שהאמינו שיש להם שליטה על המוזיקה חוו הקלה גדולה יותר בעוצמת הכאב מאשר אלה שלא קיבלו את זכות הבחירה. כמו כן משתתפים שדיווחו על מעורבות פעילה יותר במוזיקה בחיי היומיום שלהם חוו יתרונות גדולים עוד יותר לשיכוך כאבים מתחושת שליטה על המוזיקה שהם שמעו. כלומר זה שאדם אוהב ומקשיב למוזיקה באופן שוטף, מקנה עוד אפקט מרגיע בזמן כאב אקוטי.

Overall, findings demonstrated that increased perceived control over music is associated with analgesic benefits, and that perceived choice is more important than music complexity. the importance of facilitating freedom of choice, and sustained engagement with music throughout music-listening interventions
Now we know that the act of choosing music is an important part of the wellbeing benefits that we see from music listening. It’s likely that people listen more closely, or more carefully, when they choose the music themselves
https://www.medscape.co.uk/viewarticle/pain-relief-listening-music-enhanced-choice-over-playlist-2022a1001wvz

לדברים נוספים שנמצאו מפחיתי כאבים היכנסו.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s