לחץ דם גבוה·שוקולד - קקאו

קקאו הוכח כמפחית לחץ דם ונוקשות עורקים והפעם מחוץ לקליניקות – בחיי השיגרה

על פי הרפואה הקונבנציונלית לחץ דם גבוה ונוקשות עורקים מגבירים את הסיכון של אדם למחלות לב ושבץ מוחי. גם אם יש במידע הזה אמת הרי שלחץ דם גבוה איננו המקור, אלא התוצאה של אורח חיים רע ( תזונה מעובדת. אם זה מתחים שלא מנוהלים, אם זה חוסר פעילות גופנית, המנעות מחשיפה לשמש וחשיפה למזהמים תעשייתיים דרך מזון, אוויר, מים).

הבדיקה של לחץ הדם, גם אם אמינה, היא לעתים לא משקפת את המצב של לחץ הדם ברמה יומית או שעתית. ישנם אנשים למשל שעצם הבדיקה גורמת להם התרגשות וחרדה וזה כשלעצמו יכול להעלות את לחץ הדם.
כמו כן אף אחד לא בודק (כי לא צריך) ברמה שעתית, כלומר לאף אחד אין תמונה שמציגה מה קורה ללחץ הדם לאורך יום שלם.

בעבר נמצא כבר כי קקאו מייטיב עם מחלות לב, כלי דם לרבות לחץ דם גבוה, שבץ מוחי, תפקודים קוגניטביים ועוד. גם הפלבנולים שנמצאים בקקאו נמצאו מורידים לחץ דם ונוקשות עורקים כמו תרופות מסוימות ללחץ דם.

עם זאת, יש חוקרים שזה לא תמיד מספיק להם, שכן מחקרים קודמים בתחום זה בוצעו רק או בעיקר במסגרות ניסוי מבוקרות קפדניות. כך יצא שחוקרים מאוניברסיטת Surrey החליטו לבחון עד כמה יעילים הפלבנולים שמקורם מקקאו בחיי היומיום – ב"לייב", בהפחתת לחץ הדם.

Before we even consider introducing cocoa into clinical practices, we need to test if the results previously reported in laboratory settings safely translate into real-world settings, with people going about their everyday lives

אני תמיד טענתי שאין באמת צמחים או רכיבים שמורידים לחץ דם, כי התכונה של להוריד לחץ דם אמורה להיות גם אצל אנשים עם לחץ דם תקין. כלומר מצב שבו אנשים עם לחץ דם תקין משתמשים בצמחים או ברכיבים ולחץ הדם שלהם יהפוך לנמוך – זה פשוט לא קורה במציאות.

המחקר החדש של Surrey שפורסם ביוני 22 בג'ורנל Frontiers in Nutrition מציג זאת בקשר לקקאו ובכך מפחית את החששות שקקאו כטיפול לעלייה בלחץ הדם עלול להוות סיכונים בריאותיים על ידי הפחתת לחץ הדם כאשר הוא אינו גבוה, מה שמבחינת החוקרים, סולל את הדרך לשימוש בקקאו בתרגול קליני.
זהו מחקר ראשון מסוגו שבו החוקרים יצאו לחקור את השימוש בפלבנולים, תרכובת שנמצאת בקקאו, בהורדת לחץ דם ונוקשות עורקים אצל אנשים מחוץ למסגרות הקליניות, כלומר בשיגרה.

במשך מספר ימים, אחד-עשר משתתפים בריאים צרכו, בימים לסירוגין, שש כמוסות פלבנול קקאו או שש כמוסות פלסבו המכילות סוכר חום. המשתתפים קיבלו מד לחץ דם בזרוע העליונה ואטב אצבע המודד את מהירות גל הדופק (PWV) המודד את רמות הנוקשות העורקית.
מדידות של לחץ דם ו-PWV בוצעו לפני צריכת הכמוסות וכל 30 דקות לאחר הבליעה במשך שלוש השעות הראשונות, ולאחר מכן מדי שעה במשך תשע השעות הנותרות.
החוקרים מצאו כי לחץ הדם ונוקשות העורקים הורדו רק במשתתפים שלחץ הדם היה גבוה, ולא הייתה השפעה כאשר לחץ הדם היה נמוך בבוקר.
עוד מציינים החוקרים שבאופן משמעותי, השפעות זוהו, לראשונה, גם בשמונה שעות לאחר צריכת הקקאו. החוקרים מאמינים שהשיא השני הזה עשוי לנבוע מהאופן שבו חיידקים במעיים מבצעים חילוף חומרים פלבנולים של קקאו.

תזונה מבוססת צומח עשירה בפלבנולים מסייעים בשמירה על לחץ דם תקין ובריאות הלב גם בסיוע המיקרוביום.

החוקרים מדגישים שאי אפשר להכחיש את ההשפעה החיובית שיש לפלבנולים של קקאו על מערכת הלב וכלי הדם שלנו, בפרט, תפקוד כלי הדם ולחץ הדם. הם מבינים שיש רופאים שחוששים שטבליות לחץ דם יכולות להוריד את לחץ הדם יותר מדי (שזה גם מצב לא בריא).

The positive impact cocoa flavanols have on our cardiovascular system, in particular, blood vessel function and blood pressure, is undeniable. Doctors often fear that some blood pressure tablets can decrease the blood pressure too much on some days

החוקרים גם מבקשים להרגיע שהממצאים שלהם מצביעים על כך שפלבנולים של קקאו מורידים את לחץ הדם רק אם הוא עלה/גבוה.
ומסכמים שהעבודה עם הטכנולוגיות האישיות של המשתתפים הראתה עד כמה לחץ הדם ונוקשות העורקים יכולים להיות משתנים מיום ליום. מה שיכול להוות תפקיד חשוב בניהול לחץ הדם באופן אישי

What we have found indicates that cocoa flavanols only decrease blood pressure if it is elevated. Working with participants' personal health technologies showed us how variable blood pressure and arterial stiffness can be from day to day and shows the role of personal health monitors in developing and implementing effective personalised care

אני לא חושב שצריך להכנס לאטרף של בדיקות לחץ דם, כי כפי שציינתי קודם, זה כשלעצמו יכול לגרום למתחים וחרדות וזה אחד הגורמים ללחץ דם גבוה.
ולכן מי שרוצה לנהל את לחץ הדם שלו. צריך קודם כל לנהל את אורח החיים שלו כי מתרופות לא תגיע הישועה ותרופות לאורך זמן תמיד מזיקות.
לדרכים טבעיות לניהול לחץ דם היכנסו.
לדברים נוספים על סגולות הקקאו היכנסו

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s