הגיל השלישי·מערכת חיסון·סטרס - מתחים

מתח/סטרס מאיץ את ההזדקנות של מערכת החיסון


ככל שאוכלוסיית המבוגרים בעולם גדלה, הבנת הפערים בבריאות הקשורה לגיל היא חיונית. שינויים הקשורים לגיל במערכת החיסונית ממלאים תפקיד קריטי בירידה בבריאות

ככל שאנשים מזדקנים, ישנה ירידה טבעית ביכולות של מערכת החיסון (immunosenescence). כלומר עם הגיל המתקדם, הפרופיל החיסוני של האדם נחלש. מצב הכולל יותר תאי דם לבנים שחוקים במחזור ופחות תאי דם לבנים טריים ו"נאיביים" שמוכנים להתמודד עם פולשים חדשים.
מצב זה נקרא הזדקנות חיסונית והיא קשורה לא רק לסרטן, אלא למחלות לב וכלי דם, סיכון מוגבר לדלקת ריאות ופעילות ירודה באופן כללי של כל האיברים.

גם במשבר הקורונה ניתן לראות שעיקר התחלואה הקשה והמוות היתה בגיל השלישי.
משבר הקורונה קשור גם למצבים של מתחים וחרדות עקב פרופוגנדה יומיומית, סגרים, בידודים ויתר הנחיות שיצרו פניקה מתמדת.

אבל מה מסביר את ההבדלים הבריאותיים הדרסטיים אצל מבוגרים בני אותו גיל שחלקם עוברים בקלות מצבי בריאות מאתגרים?
חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה (USC) החליטו לבדוק אם הם יכולים לגלות קשר בין חשיפה ללחץ – תורם ידוע לבריאות לקויה – לבין ירידה בעוצמה במערכת החיסון.

אי אפשר להתעלם יותר – מדיניות הקורונה (סגרים וריחוק חברתי) מכלה את הנפש, הורגת ותהרוג

החוקרים חקרו והצליבו מערכי נתונים עצומים ממחקר הבריאות והפנסיה של אוניברסיטת מישיגן, מחקר אורך לאומי של מערכות התמיכה הכלכליות, הבריאותיות, קשרי נישואים, משפחתיות ומערכות התמיכה הציבוריות והפרטיות של אמריקאים מבוגרים.
כדי למדוד חשיפה לסוגים שונים של מתח חברתי, החוקרים ניתחו תגובות ממדגם ארצי של 5,744 מבוגרים מעל גיל 50. הם ענו על שאלון שנועד להעריך את חוויותיהם עם מתח חברתי, כולל אירועי חיים מלחיצים, מתח כרוני יומיומי, אפליה ועוד.
לאחר מכן נותחו דגימות דם מהמשתתפים באמצעות Flow cytometry, טכניקת מעבדה הסופרת ומסווגת תאי דם כשהם עוברים אחד אחד בזרם צר מול לייזר.

את ממצאי המחקר פרסמו ביוני 22 בג'ורנל Proceedings of the National Academy of Sciences. כצפוי, לאנשים עם ציוני מתח גבוהים יותר היו פרופילים חיסוניים שנראים מבוגרים יותר, עם אחוזים נמוכים יותר של תאי מערכת חיסון המתמודדים עם פתוגנים חדשים ומנגד אחוזים גבוהים יותר של תאי דם לבנים שחוקים. הקשר בין אירועי חיים מלחיצים ופחות תאי T מוכנים להגיב, או תמימים, נשאר חזק גם לאחר שליטה על נתוני השכלה, עישון, שתייה, BMI או מוצא אתני.

החוקרים מסבירים שתאי T מתבגרים בבלוטה הנקראת תימוס, היושבת ממש מול הלב ומעליו. ככל שאנשים מתבגרים, הרקמה בתימוס שלהם מתכווצת ומוחלפת ברקמת שומן, וכתוצאה מכך ייצור מופחת של תאי חיסון. מחקרים קודמים מראים שתהליך זה מואץ על ידי גורמי אורח חיים כמו תזונה לקויה ופעילות גופנית מועטה, שניהם קשורים ללחץ חברתי.
במחקר הנוכחי, לאחר בדיקה סטטיסטית של תזונה לקויה ופעילות גופנית מועטה, הקשר בין מתח והזדקנות חיסונית מואצת לא היה חזק כל כך. מה שאומר שאנשים שחווים יותר מתח נוטים להרגלי תזונה ופעילות גופנית גרועים יותר, מה שמסביר בחלקו מדוע יש להם הזדקנות חיסונית מואצת יותר.

In this study, after statistically controlling for poor diet and low exercise, the connection between stress and accelerated immune aging wasn’t as strong. What this means is people who experience more stress tend to have poorer diet and exercise habits, partly explaining why they have more accelerated immune aging
https://news.usc.edu/200213/stress-aging-immune-system/

החוקרים מוסיפים ששיפור בהרגלי התזונה ופעילות גופנית בקרב מבוגרים עשוי לסייע בקיזוז ההזדקנות החיסונית הקשורה ללחץ.

אין ספק שהעולם המודרני חווה סטרס ברמה יומיומית גם בלי קשר למצב "הלחם או ברח" אמיתי. זה מובן שיש גם מצבים מוחשיים של השרדות, כי אין עבודה/ כסף, מירוץ העכברים הידוע. ועדיין.. חשוב להבין שסטרס כרוני קשור למחלות מהן מתים בטרם עת.

הקשר בין תזונה, הורמוני סטרס והשעון הביולוגי.
מנגנון ההישרדות – fight or flight והקשר לאוסטאוקלצין.
הורמוני סטרס מאטים את התגובה החיסונית בזמן מחלה.
סטרס – מחלות לב וכלי דם.
מערכת החיסון שומרת על איזון המיקרוביום – התפקיד של נוגדני IgA.

עכשיו אנחנו גם מבינים שאם ניתן למתחים לנהל אותנו אנחנו גם נאיץ את ההזדקנות הטבעית של הירידה החיסונית ונחווה יותר מחלות, סבל ומוות בגילאים צעירים יותר.

לניהול מתחים, חרדות ודיכאונות היכנסו.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s