חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·לחץ דם גבוה

חשיפה לכימיקלים ניצחיים (PFAS) נקשרה ליתר לחץ דם בנשים בגיל העמידה

PFAS, הם סוג של כימיקלים סינתטיים ולפי הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית, ישנם אלפי PFAS שונים המשמשים בפריטים ביתיים יומיומיים, כגון שמפו, חוט דנטלי, מוצרי קוסמטיקה, כלי בישול 'נון סטיק', אריזות מזון, מגירי כתמים לשטיחים, ריפוד וביגוד. הכימיקלים הללו נכנסים למערכת המזון גם דרך דגים שנתפסו במים מזוהמים ב-PFAS ומוצרי חלב מפרות שנחשפו ל-PFAS דרך דשנים בחוות, למשל וכמובן מגיעים גם למרבית הברזים ומקורות המים בעולם.

על פי מחקר שפורסם ביוני 22 בג'ורנל Hypertension, כתב עת של איגוד הלב האמריקאי נשים בגיל העמידה עם ריכוז גבוה יותר של PFAS בדם היו בסיכון גבוה יותר לפתח לחץ דם גבוה, בהשוואה לבנות גילן שהיו להם רמות נמוכות יותר של חומרים אלה.
המחקר הראה שאפילו לרמות נמוכות בדם יש השפעות בריאותיות מזיקות.
החוקרים מציינים שכבר ידוע שחלק מה-PFAS נקשרו לסיכון קרדיווסקולרי, כולל הפרעה בתפקוד האנדותל (תפקוד לקוי של כלי הדם), עקה חמצונית ועליה של כולסטרול. במחקר הזה הוערכו רמות PFAS והשפעתם על בקרת לחץ הדם בקרב נשים בגיל העמידה.

באמצעות נתונים ממחקר בריאות האישה (SWAN-MPS), מחקר פרוספקטיבי של נשים מרקע גזעי ואתני מגוון באמצע החיים: שחורים (15.2%), סינים (14.1%), יפנים (16.2%) או נשים לבנות (54.5%). החוקרים בחנו ריכוזי דם של PFAS ספציפיים ואת הסיכון ליתר לחץ דם . הנתונים כללו יותר מ-1,000 נשים, בנות 45-56 שהיה להן לחץ דם תקין כשהן נרשמו למחקר. ריכוזי PFAS בדם נמדדו בתחילת המחקר. כל המשתתפים היו במעקב בין השנים 1999-2017.
הניתוח מצא שבמהלך 11,722 שנות אדם (בתקופת המעקב), 470 נשים פיתחו לחץ דם גבוה.
נשים בשליש הגבוה יותר של PFAS ספציפי היו בסבירות גבוהה יותר לפתח לחץ דם גבוה: נשים בריכוז הגבוה ביותר של (PFOS), (PFOA) ו-(EtFOSAA) היו סיכון גבוה ב-42%, 47% ו-42% לפתח לחץ דם גבוה, בהתאמה, בהשוואה לנשים בשליש הנמוך ביותר.
לנשים בשליש הגבוה ביותר של כל שבעת ה-PFAS שנבדקו היה סיכון מוגבר של 71% לפתח לחץ דם גבוה.
כלומר ההשפעה של מגוון הכימיקלים יחד משפיע הרבה יותר. וברור שעל הרשויות והאחראים על בריאות הציבור להגביל בצורה משמעותית את ההפצה והשימוש בחומרים הללו.

It’s important to note that we examined individual PFAS as well as several PFAS together, and we found that the combined exposure to multiple PFAS had a stronger effect on blood pressure. Some states are beginning to ban the use of PFAS in food packaging and cosmetic and personal care products. Our findings make it clear that strategies to limit the widespread use of PFAS in products need to be developed. Switching to alternative options may help reduce the incidence of high blood pressure risk in midlife women

החוקרים יודעים מזה זמן מה ש-PFAS משבש את חילוף החומרים בגוף, אבל הם לא ציפו לראות עוצמת קשר כזו. דבר שאמור להתריע גם את הרופאים בהכרה שחומרים אלה הם גורם סיכון פוטנציאלי לבקרת לחץ דם.

We have known for some time that PFAS disrupt metabolism in the body, yet, we didn’t expect the strength of the association we found. We hope that these findings alert clinicians about the importance of PFAS and that they need to understand and recognize PFAS as an important potential risk factor for blood pressure control
https://newsroom.heart.org/news/forever-chemicals-linked-to-hypertension-in-middle-aged-women

הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות הוא לצמצם את המגע שלנו ככל הניתן עם המזהמים התעשייתיים הללו שנמצאים כאמור גם בשימוש ביתי.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

עוד חשוב להבין כבר שיתר לחץ דם הוא לא סיבה למוות, אלא תוצאה של חשיפה למזהמים רבים, אורח חיים רווי מתחים/חרדות, חוסר בתנועה, המנעות מחשיפה לשמש ותזונה מעובדת ומהחי. לכן חשוב להתייחס לכל אלה, כפי המוצג בפוסט על לחץ דם גבוה.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s