הון שלטון ומדיניות הבריאות·חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)

סוכנויות הבריאות מקטינות את ההשלכות הבריאותיות של PFAS

חומרים אורגניים מופלרים (PFAs) נמצאים בכל מקום, הם דולפים למי השתיה והם בעייתיים במיוחד. רק מה…
סוכנויות בריאות ציבוריות מדינתיות ופדרליות מקטינות את העדויות המדעיות סביב הרעילות של חומרים פר ופוליפלואורואלקיל (PFAS) בתקשורת הציבורית שלהן, על פי ניתוח שפורסם במאי 22 בג'ורנל Environmental Health. בולט במיוחד היה הכישלון של הסוכנויות בהעברת המסרים לאוכלוסיות הנמצאות בחשיפה גדולה במיוחד.

צוות המחקר סקר את דפי האינטרנט של סוכנויות מקומיות, ממלכתיות ולאומיות, דפי מידע וחומרים מקוונים אחרים על PFAS המיועדים לציבור ולספקי שירותי בריאות. הם גם סקרו תקשורת דומה של אגודות מקצועיות וארגונים לא ממשלתיים. בסך הכל, הם ציינו כישלון בהבחנה בין הסיכונים העומדים בפני קהילות חשופות מאוד לעומת האוכלוסייה הכללית, אי הבחנה בין רמות ראיות לתוצאות בריאותיות שונות, דגש יתר על אי הוודאות של נזק בריאותי וכישלון לדון כיצד להפחית את החשיפה והסיכון של פגיעה.
החוקרים נותנים גם דוגמאות למשל רבים מהחומרים שנסקרו מגבילים את הדיון בסיכונים בריאותיים של PFAS להצהרות מעורפלות בדבר קיומם של "כמה מחקרים" המראים ש-PFAS מסוימים "עשויים" להוביל להשפעות בריאותיות. ההודעות הללו למעשה מרמזות על ראיות נמוכות. כאשר עבור תוצאות מסוימות של פגיעה במערכת החיסון, הכבד, איברי הרבייה וסרטן כגון סרטן הכליות או האשכים, השפעה על גדילה, למידה והתנהגות של תינוקות וילדים גדולים יותר, הורדת הסיכוי של אישה להיכנס להריון. ברוב המוחלט של המחקרים מצאו נזק מחשיפה ל-PFAS. וזה מטעה את הציבור.

For certain immune, liver, reproductive, and cancer outcomes such as kidney or testicular cancer, affect growth, learning, and behavior of infants and older children, lower a woman's chance of getting pregnant most or nearly all studies have found harm from PFAS exposure
Agency websites and fact sheets that use weak language like ‘may cause’ and ‘some studies’ across health outcomes are misleading the public

אחד הדברים המטרידים שהחוקרים ציינו הוא שבהנחיות המוגשות לרופאים, על ידי הסוכנות לחומרים רעילים ומרשם מחלות (ATSDR) לא רק שמשתמשת בשפה מעורפלת, אלא גם מספקת דוגמאות לדרכים לבטל את החששות של החולה שנחשף. הוא כולל דיון מועט כיצד חולים ורופאים יכולים לשתף פעולה כדי להפחית את החשיפה והסיכון. וזה למעשה מוריד את האינטרס של הרופא לעסוק בפעולו קהילתיות שיכולות להפחית את החשיפה.

המחבר הראשי של המחקר אלן דוקטמן, רופא ופרופסור אמריטוס באוניברסיטת מערב וירג'יניה מציין כי אנשים עם חשיפה גבוהה דואגים לעתים קרובות אם החשיפה שלהם תשפיע על בריאותם או על בריאות משפחתם, ומה הם יכולים לעשות בנידון. לדוגמה, חולים עם יילודים מודאגים לעתים קרובות מהנקה, בהתחשב בכך ש-PFAS מועבר לתינוקות דרך חלב אם. עדין ההמלצה תהיה להניק מהסיבה שיש יותר מידע על היתרונות הרבים של הנקה מאשר על הסיכונים של PFAS בחלב אם. אבל רוב האתרים הממשלתיים שסקרו התעלמו מהמצבים הקשים והמסובכים האלה.

מסקנות המחברים הן שיש יש לנקוט בפעולה מיידית כדי לבדוק ולשפר את התקשורת הבריאותית הרשמית שנועדה ליידע את הציבור וספקי הבריאות על הסיכונים של חשיפת PFAS ולהנחות החלטות קהילתיות ורפואיות.
הם אמנם עושים אבחנה בין קהילות עם חשיפת יתר לאנשים עם חשיפה מסוימת. לדעתי לא צריך להיות הבדל.

יש כאן בעיה גדולה. מצד אחד ברור לכולם לרבות הסוכנויות האמונות על בריאות הציבור, שחומרים אלה נמצאים בכל מקום וברור לכולם שזה לא הולך להעלם בשנים הקרובות או בכלל. עכשיו יש לשאול מספר שאלות:

  • האם ארגוני הבריאות באמת לא יודעים?
  • האם ארגוני הבריאות יודעים ומקטינים את הבעיה כדי לא ליצור פניקה?
  • האם ארגוני הבריאות יודעים היטב את הבעיה ואין להם יכולת ורצון לפתור אותה כי הם מלאים בניגודי עניינים עם אותן תעשיות שמייצרות את החומרים הללו?
  • האם ארגוני הבריאות עושים זאת כחלק מאג'נדה לגרום לאנשים לחלות ולמות?

אולי מאמרים נוספים כאלה יכולים לשפוך עוד אור:
How the EPA and the Pentagon Downplayed a Growing Toxic Threat
Whistleblowers Expose Corruption in EPA Chemical Safety office
EPA Hid Cancer Danger of “Green” Chemical It Promotes
Docs Reveal Names of 3 EPA Officials Who Downplayed Chemical Hazards
How Industry Twists Science to Downplay the Dangers of Toxic Chemicals
Why dangerous ‘forever chemicals’ are allowed in US drinking water

אין ספק שאם מציגים בעיה בריאותית מחומרים שנמצאים ברוב מוצרי הצריכה היומיומיים שאין לה פיתרון מיידי, תיווצר פניקה. אבל להתעלם מהבעיה ולהמשיך לחיות כרגיל ואחר כך להתפלא מדוע התחלואה רק עולה? זו לדעתי הטעות הכי גדולה!

הפתרון האמיתי חייב להתחיל במודעות. מודעות תגרום למעשים שיצמצמו את החשיפה, מעשים שיורידו את הקניה של מוצרים המכילים חומרים אלה, מעשים שיגרמו לחנויות להבין שלא קונים את המוצרים האלה יותר ושיש למצוא חלופות אקולוגיות ומתכלות, מעשים שיגרמו לעתיד טוב יותר לילדים, לנכדים ולנינים.
בלי מודעות – אין סיכוי שזה יקרה!

ההתחלה היא כאן:

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

ואל תשכחו – נוגדי חמצון 24/7/365 – פירות, ירקות, אגוזים, זרעים, נבטים ומונבטים, מורינגה, עשב שעורה, ספירולינה, כלורלה ושאר ירוקים, חליטות תה וצמחים/תבלינים.

מי שחושב שבישראל המצב טוב יותר – היכנסו

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s