חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·כבד - הגנה וניקוי·כבד שומני

'כימיקלים נצחיים' (PFAS) נקשרו לפגיעה בכבד וככל הנראה גם לכבד שומני

כימיקלים הנקראים חומרים פרפלואורואלקיל ופוליפלואורואלקיל (PFAS), הם קבוצה של כימיקלים מעשה ידי אדם הקיימים במגוון רחב של מוצרי צריכה בשימוש אישי ובשימוש תעשייתי.
קבוצה של חוקרים מבית הספר לרפואה Keck of USC בחנו את הקשר בין חומרים אלה לכבד. את הממצאים פירסמו באפריל 22 בג'ורנל Environmental Health Perspectives.

זהו המחקר הראשון שסוקר באופן שיטתי את הנתונים על חשיפה ל-PFAS עם נזק לכבד, תוך סינתוז תוצאות של 111 מחקרים שנבדקו על ידי עמיתים שכללו בני אדם ומכרסמים כאחד. החוקרים העריכו האם חשיפה ל-PFAS קשורה לרמות מוגברות של אלאנין טראנסאמינאז (ALT), שהוא אנזים כבד המהווה סמן ביולוגי לנזק לכבד כאשר הוא מוגבר. החוקרים הגיעו למסקנה ששלושה מה-PFAS הנפוצים ביותר המזוהים בבני אדם – חומצה פרפלואורו-אוקטנואית (PFOA), פרפלואורו-אוקטן סולפונט (PFOS) וחומצה פרפלואורונוננואית (PFNA) – כולם קשורים לרמות גבוהות של ALT בדם של בני אדם ושל מכרסמים כאחד. ממצאים אלה תורמים לראיות ההולכות וגדלות לכך ש-PFAS עשוי למלא תפקיד בהתפתחות של הרבה מחלות.

The major takeaway from this review is the comprehensive evidence across animal, population, and occupational studies that PFAS exposure is linked to liver damage. These findings contribute to the growing evidence that PFAS may play a role in development of multiple diseases

החוקרים גם ציינו כמה הבדלים בהשפעות של PFAS על פגיעה בכבד בין נקבות לזכרים, מה שמצביע על מנגנון פוטנציאלי דרך חוסר ויסות הורמונלי.
ALT מוגבר, כאמור הוא סמן לפגיעה בכבד ואחת המחלות שנמצאות בעליה מתמדת בשנים האחרונות היא מחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD), מצב שבו עודף שומן מצטבר בכבד.
כבד שומני התגלה כמשבר בריאות ציבורי חמור שמשפיע על 25% מהמבוגרים ברחבי העולם. בארה"ב, המקרים צפויים לגדול לכדי שליש מכלל המבוגרים עד 2030.

המחברים מציינים גם שמתוך הסקירה יש עדויות מניסויים בבעלי חיים המצביעות על כך ש-PFAS, שהם גם כימיקלים משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's), יכולים לקדם שינויים מטבוליים שעלולים לגרום לכבד שומני, המאובחן לרוב על ידי היסטופתולוגיה. כמו כן, שמחקרים אפידמיולוגיים דיווחו על קשר בין חשיפה ל-PFAS לבין כולסטרול, טריגליצרידים וחומצת שתן, כולם סמנים ביולוגיים נוספים של הפרעה מטבולית, NAFLD ומחלת כבד מתקדמת.
כמובן שלא ניתן להכליל שכל מה שקורה בבעלי חיים קורה גם בבני אדם, שכן יש הבדלים מסוימים וכמובן שלא ניתן להפיל הכל על חומר יחיד, שכן לתזונה המערבית המעובדת והתעשייתית השפעה ניכרת גם במחלה זו.
ועדין החוקרים מזהירים לגבי העתיד שכן אם לא ייעשו פעולות מחמירות על הפסקת השימוש בחומרים אלה וגם על סילוקם מהטבע, כי הם לא מתכלים ומצטברים במי התהום, באוויר הסביבה והבית ובמזון וכל אלה מחזוריים, הדברים רק יחמירו.

Evidence from this study on liver injury, alongside the work of many other researchers examining PFAS exposure and other disease outcomes, suggest that we should be doing more to not only phase out PFAS use and but also actively remove it from our environment
https://www.eurekalert.org/news-releases/950780

יש סיבה לדאגה! זה הכבד שלנו! ולכבד שלנו יש מספר תפקידים חשובים לרבות ניקוי רעלים, מיחזור כדוריות דם אדומות, פעילות מטבולית, ייצור מיצי מרה שמשפעים על עיכול שומנים ופעילות חיונית של המיקרוביום והשתתפות בפעילות חיסונית.
הכבד מאוד עסוק בתקופה שלנו בהתמודדות עם כל התעשיות המזהמות. וכמו כל דבר בחיים שיש עליו עומס ברמה יומית, יש צורך לתת לו גם לנוח ולטפח אותו.
בפוסט: "תזונה מבוססת צומח – כבד שומני – מיקרוביום" תוכלו למצוא את הדברים שמיטיבים עם הכבד. וכמו שאני תמיד אומר – נוגדי חמצון 24/7/365.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s