ויטמין K·מערכת עצבים·פרקינסון

ויטמין K2 מתקן תאי עצב באמצעות לולאת בקרת איכות מיטוכונדריאלית

ויטמין K הינו ויטמין מסיס שומן והוא קיים בטבע ב-2 צורות עיקריות: 1 ו-2.
ויטמין K2, מיוצג על ידי MK-n לפי מספר היחידות המבניות של השרשרת הצדדית שלו (סה"כ 14 סוגים ידועים היום). הוא ממלא תפקיד משמעותי בקידום קרישה והגנה על בריאות כלי הדם, הלב והעצם.

 • מחלות נוירודגנרטיביות מתייחסות ביחד לקבוצה של מחלות נוירולוגיות, כולל ניוון מתקדם או מוות של נוירונים.
  מחלת פרקינסון (PD) היא ההפרעה הנוירודגנרטיבית השנייה בשכיחותה, והיא מאופיינת באובדן מתקדם של נוירונים דופמינרגיים.
 • מיטוכונדריה היא מרכז חילוף החומרים האנרגטיים של תאים המייצרים ATP כדי לספק לתאים את האנרגיה הדרושה להישרדות.
  מיני חמצן ריאקטיביים (ROS) הם תוצר בלתי נמנע של תהליך נשימה במיטוכונדריה.
  מיטופאגיה הוא תהליך של מיחזור המיטוכונדריה הפגומה כתוצאה מכך נחסם מפל האפופטוזיס (הרס) של המיטוכונדריה. מנגנון לא תקין בתהליך זה יכול לגרום להצטברות של ROS במיטוכונדריה פגומה, מה שמוביל לעקה חמצונית תאית.
  כאשר תאים נפגעים, סינתזת ה-ATP מופחתת, וסילוק רדיקלים חופשיים של חמצן ו-ROS נחסם, וכתוצאה מכך נוצרת עקה חמצונית תאית, שמובילה לתפקוד לקוי של המיטוכונדריה ולמוות של תאים.
 • בשנים האחרונות, עם המחקר המעמיק של המבנה והתפקוד של המיטוכונדריה, נמצא שההתפתחות המתקדמת של PD קשורה קשר הדוק למיטוכונדריה.
  גורמים רבים עלולים לגרום לנזק במיטוכונדריה וכאשר לא ניתן להסיר את המיטוכונדריה הפגועה בנוירונים דופמינרגיים בזמן, זה יגרום לאפופטוזיס ולנמק של נוירונים דופמינרגיים, מה שיוביל להופעת PD.
  תפקוד לקוי של המיטוכונדריה עשוי למלא תפקיד משמעותי בהתפתחות PD, וניתן להפחית ניוון עצבי על ידי הגנה על המיטוכונדריה.
 • בשנים האחרונות, ויטמין K2 התגלה כתרכובת ביו-אקטיבית חשובה, בשל פעולתו נוגדת החמצון. והחלו לבחון את הקשר שלו גם לפרקינסון.
  עדויות מצטברות מצביעות על כך שוויטמין K2 מעכב תגובות דלקתיות ומתקן נזקים במיטוכונדריה שנגרמו כתוצאה מעקה חמצונית.
  מחקרים גם מצאו שכאשר אסטרוציטים (תאי עצב במוח) נחשפים להיפוקסיה (חוסר חמצן בתאים/רקמות), טיפול מקדים ב-MK-7 לא רק מפחית דלקת עצבית אלא גם מגביר את ייצור ATP ומעכב ייצור ROS.

במחקר שפורסם באפריל 22 בג'ורנל Nutrients, קבוצת מחקר בראשות פרופ' ZHENG Zhiming מהאקדמיה הסינית למדעים (CAS) מצאה פונקציה חדשה של ויטמין K2 – ויסות היכולת של הממברנה של המיטוכונדריה המצבים של עקה חמצונית, ובכך מתקן את התפקוד המיטוכונדריאלי ומעכב את הנזק לתאי עצב.
6-OHDA הוא רעלן עצבי הגורם לניוון של נוירוני דופמין, מה שעלול להוביל לנזק במיטוכונדריה ולמוות של תאי עצב. הוא ידוע כאחד הגורמים לפרקינסון ולמחלות ניווניות אחרות.
במחקר זה המדענים מצאו כי ויטמין K2 יכול לעכב נזק לתאי עצב הנגרמים על ידי 6-OHDA על ידי הגנה על המיטוכונדריה.
החוקרים מסבירים שויטמין K2 ממלא את התפקיד של הבורר הראשי של אפופטוזיס על ידי ויסות מעלה של הביטוי של תאי B ומוריד את ​​הביטוי של גן אפופטוטי הנקרא (Bax), ובכך מווסת את פוטנציאל הממברנה המיטוכונדריאלית ואת רמות ROX והעקה החמצונית.
בנוסף, הוא שומר על הפעולה התקינה של היתוך, חלוקה, אוטופגיה ויצירת מיטוכונדריה ובכך הוא שולט בלולאת בקרת איכות מיטוכונדריאלית.

החוקרים מסכמים כי ויטמין K2 עשוי למלא תפקיד במניעה ובטיפול במחלות ניווניות עצביות כגון מחלת אלצהיימר ומחלת פרקינסון על ידי תיקון נזק לתאי עצב.

למידע נוסף על מזהמים סביבתיים שמעלים סיכון לפרקינסון ועל רכיבים נוספים שיכולים למנוע ולסייע למצב היכנסו.
מענין לראות שיש דמיון ביכולות ההגנה של צמחים ב-2 מצבים שעל פי הרפואה מוגדרים שונים פרקינסון וסוגים של דמנציה.

מדענים מדווחים על ראיות לכך שויטמין K יכול לסייע בהגנה מפני ירידות קוגניטיביות הקשורות להזדקנות, אלצהיימר וצורות אחרות של דמנציה.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s