הריון לידה וינקות·חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)·סוכרת

חשיפה לקבוצה של 'כימיקלים נצחיים' המצויים במוצרי צריכה יומיומיים מעלים סיכון לסוכרת בנשים

PFAs הם קבוצה של יותר מ-4,700 כימיקלים סינתטיים, שפותחו לראשונה בשנות ה-40 ונמצאים בשימוש נרחב בתעשייה כמו גם במוצרי צריכה כגון כלי בישול נון-סטיק, ציפויים דוחי מים וכתמים, אריזות מזון, שטיחים, קצף לכיבוי אש ואפילו מוצרי קוסמטיקה. המבנה המולקולרי שלהם מבוסס על שרשרת מקושרת של אטומי פחמן עם אטום פלואור אחד או יותר מחוברים, והיציבות הקיצונית של אותם קשרי פחמן-פלואור הופכת את PFAs לעמיד מאוד להתפרקות. עמידות זו גורמת ל-PFAs להצטבר בסביבה וכן בגופם של בני אדם ובעלי חיים שם הם יכולים להישאר במשך שנים, מה שמוביל לכינוי "כימיקלים נצחיים".

הנוכחות וההתמדה שלהם הן בסביבה והן בגוף האדם הובילו לכך שחשיפה ל-PFAs הפכה לדאגה רצינית לבריאות הציבור, וכתוצאה מכך להגבלות ואף לאיסור השימוש בהם. לפחות סוג אחד של PFAs היה קיים בדגימות הדם של כמעט כל אמריקאי שנבדק על ידי תוכנית הביולוגית האמריקאית, והם מזוהים גם באספקת מי השתייה.
סקירה עדכנית של השפעות בריאותיות אפשריות של כימיקלים אלה מעלה כי חשיפה להם עשויה להיות קשורה ברעלת הריון, רמות שינוי של אנזימי כבד, עלייה בשומנים בדם, ירידה בתגובת נוגדנים ומשקל לידה נמוך.

אורגנופוספאט למניעת בערה הוא רע(ל) לאדם ולתינוק במיוחד

ל-PFAs רבים יש מבנים מולקולריים הדומים לאלו של חומצות שומן טבעיות, וכתוצאה מכך יש להם תכונות כימיות והשפעות דומות על גוף האדם. חומצות שומן פועלות קולטנים מופעלי פרוקסיזום פרוליפרטור (PPARs), הפועלים כחיישני שומן ואינסולין והם המווסתים העיקריים של היווצרות ופיתוח של תאי שומן (אדיפוציטים) כמו גם על שליטה ברמות השומן והגלוקוז בגוף.
תרכובות PFAs דומות מבחינה מבנית וכימית עשויות לקיים אינטראקציה עם אותם PPARs, לשבש את ההתנהגות הרגולטורית שלהם ולהציע מנגנון אפשרי לחומרים אלה להשפיע על הסיכון לסוכרת. מחקרים ניסיוניים בתרביות תאים מצביעים על כך שחשיפה לרמות הגבוהות של PFAS הנמצאות בבני אדם מסוימים עלולה להפריע לתפקוד ה-PPAR, להוביל לייצור מוגבר של תאי שומן, שינויים בחילוף החומרים של שומן וסוכר ותגובות דלקתיות חריגות.

במחקר שפורסם באפריל 22 בג'ורנל Diabetologia החוקרים בחרו תחילה בסך הכל 3,302 משתתפות לפני גיל המעבר בגילאי 42-52 שגויסו למחקרים בשבעה מקומות בארה"ב בשנים 1996-1997, ולאחר מכן צמצמו את המאגר הזה באמצעות SWAN-Multi-Pollutant משנת 2016 שהעריךאת התפקידים של מזהמים סביבתיים במחלות כרוניות אצל נשים בגיל העמידה ובגיל המעבר. הוא ניתח את דגימות הדם והשתן המאוחסנות מ-1400 ממשתתפי המחקר, אשר נבדקו עבור נוכחות של כימיקלים סביבתיים כולל שבעה PFAs.
לאחר הוצאת נשים שכבר סבלו מסוכרת ומשתתפות אחרות שלא היו מספיק נתונים לגביהן, הן הגיעו למדגם סופי של 1,237 נשים בגיל חציוני של 49.4 שנים, שנצפו בין השנים 1999-2017.
בסך הכל זוהו במהלך 17,005 שנות אדם של המעקב 102 מקרים של סוכרת: שיעור של 6 מקרים לכל 1000 שנות אדם. בהשוואה למשתתפים שנותרו חופשיים מהמחלה.
החוקרים הבחינו כי: ריכוזים גבוהים יותר של PFAs בנסיוב היו קשורים לסיכון גבוה יותר לסוכרת בנשים באמצע החיים. כמו כן הם ראו שההשפעות של תערובות PFAs היו גדולות יותר מאלו של PFAs כבודדים.

Higher serum concentrations of certain PFAS were associated with higher risk of incident diabetes in midlife women. The joint effects of PFAS mixtures were greater than those for individual PFAS, suggesting a potential additive or synergistic effect of multiple PFAS on diabetes risk

ריכוזי PFAS בסרום סווגו ל-3 קבוצות חשיפה (גבוהה/בינונית/נמוכה), ויחס הסיכון (HR) לסוכרת מקרי חושב על ידי השוואת שיעור ההיארעות בשליש הגבוה או הבינוני לזה שבנמוך ביותר. הצוות מצא כי לחשיפה משולבת לשבעת ה-PFAS השונים יש קשר חזק יותר לסיכון לסוכרת מאשר בתרכובות בודדות. נשים בשליש ה'גבוה' עבור כל השבע היו בסיכון גבוה פי 2.62 לפתח סוכרת בהשוואה לנשים בקטגוריה ה'נמוכה', בעוד שהסיכון המוגבר הקשור לכל PFAS בודד נע בין 36-85%, מה שמצביע על אפקט סינרגטי אפשרי של ריבוי PFAS על סיכון לסוכרת.
החוקרים מציינים שהסיכון המוגבר פי 2.62 הוא שווה ערך לעודף משקל/השמנת יתר (HR 2.89) ואף יותר מזה של מעשנים לעומת לא מעשנים (HR 2.30) שנצפתה באוכלוסיית המחקר שלהם. ולכן בהתחשב לחשיפה הנרחבת ל-PFAs באוכלוסייה הכללית, התועלת הצפויה בהפחתת החשיפה לכימיקלים היא מהותית במניעת המחלה.

Given the widespread exposure to PFAS in the general population, the expected benefit of reducing exposure to these ubiquitous chemicals might be considerable

עוד החוקרים מציינים שמחקר עוקבה זה תומך בהשערה שחשיפה ל-PFAs, בנפרד ובתערובות, עשויה להגביר את הסיכון לסוכרת בנשים באמצע החיים ולמרות שגודל ההשפעה על גברים ואוכלוסיות אחרות שאינן נכללות במחקרם אינם ידועים, אם תוצאות אלו חלות גם על גברים וכן על אנשים מכל הגילאים והעדות ללא קשר למיקום, אז כ-370,000 מקרים (בסביבות 25%) מתוך 1.5 מיליון האמריקאים שאובחנו לאחרונה עם סוכרת מדי שנה יכולים להיות מיוחסים לחשיפה ל-PFAs. ממצאים אלו מצביעים על כך ש-PFAS עשוי להיות גורם סיכון חשוב לסוכרת ויש לו השפעה משמעותית על בריאות הציבור.

הכותבים מסכמים שחשיפה מופחתת ל"כימיקלים נצחיים" הללו עשויה להיות גישה מונעת מרכזית להורדת הסיכון לסוכרת. שינויי מדיניות סביב מי שתייה ומוצרי צריכה עשויים למנוע חשיפה לכלל האוכלוסייה. הם גם טוענים שהתקנות המתמקדות בכמה תרכובות ספציפיות עשויות להיות לא יעילות וייתכן שיהיה צורך להסדיר את PFAs כ"מחלקה". ומבקשים מרופאים להיות מודעים לחומרים אלה כגורמי סיכון לא מוכרים לסוכרת ולהיות מוכנים לייעץ למטופלים לגבי מקורות חשיפה והשפעות בריאותיות אפשריות.

Reduced exposure to these ‘forever and everywhere chemicals’ even before entering midlife may be a key preventative approach to lowering the risk of diabetes. Policy changes around drinking water and consumer products could prevent population-wide exposure. regulations which focus on a few specific compounds may be ineffective and persistent PFAS may need to be regulated as a ‘class’. clinicians need to be aware of PFAS as unrecognized risk factors for diabetes and to be prepared to counsel patients about sources of exposure and potential health effects
https://thehill.com/policy/equilibrium-sustainability/3264429-exposure-to-forever-chemicals-may-raise-diabetes-risk-in-middle-aged-women-study/

למאמר המרכז על סוכרת, מניעה וטיפול היכנסו.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s