סרטן מעי גס·פעילות גופנית

פעילות גופנית משחררת חלבון שמפחית את הסיכון לסרטן המעי

סרטן המעי הגס נמצא במקום השלישי בשכיחותו מבין הסרטנים השונים ובמקום השני בעולם המערבי לרבות ישראל בסיבת המוות סרטן.
בבריטניה למשל סרטן המעי הוא הסרטן הרביעי בשכיחותו, ומהווה 11% מכל מקרי הסרטן החדשים. ישנם כ-42,900 אנשים מאובחנים בבריטניה מדי שנה, שזה כמעט 120 בכל יום.

מומחים זיהו לראשונה כיצד פעילות גופנית יכולה להוריד את הסיכון לחלות בסרטן המעי ולהאט את צמיחת הגידולים.
המדענים מאוניברסיטת ניוקאסל הראו שפעילות גופנית גורמת לחלבון הנלחם בסרטן, אינטרלוקין-6 (IL-6), להשתחרר לזרם הדם המסייע בתיקון ה-DNA של תאים פגומים.
הממצאים, שפורסמו בפברואר 22 בג'ורנל International Journal of Cancer, שופכים אור חדש על חשיבותה של פעילות מתונה במאבק במחלה מסכנת החיים ועשויים לסייע בפיתוח טיפולים בעתיד.

החוקרים מציינים שעדויות מדעיות קודמות מצביעות על כך שיותר פעילות גופנית הפחיתה את הסיכון לסרטן המעי ושהממצאים שלנו תומכים ברעיון זה .

Previous scientific evidence suggests that more exercise is better for reducing bowel cancer risk as the more physical activity people do, the lower their chances of getting it. Our findings support this idea

ומוסיפים שכאשר פעילות גופנית חוזרת על עצמה מספר פעמים בכל שבוע לאורך תקופה ממושכת, לחומרים הנלחמים בסרטן – כמו IL-6 – המשתחררים לזרם הדם יש הזדמנות לקיים אינטראקציה עם תאים לא תקינים, לתקן את ה-DNA שלהם ולהפחית את הצמיחה לסרטן.

When exercise is repeated multiple times each week over an extended period, cancer-fighting substances — such as IL-6 — released into the bloodstream have the opportunity to interact with abnormal cells, repairing their DNA and reducing growth into cancer

במחקר הצוות מאוניברסיטאות Newcastle ואוניברסיטת York St John, גייס 16 גברים בגילאי 50-80, שלכולם היו גורמי סיכון באורח החיים לסרטן המעי, כמו עודף משקל/השמנת יתר ושאינם פעילים פיזית.
לאחר מתן דגימת דם ראשונית, המשתתפים רכבו על אופניים במשך 30 דקות בסך הכל בעצימות מתונה ודגימת דם שנייה נלקחה ברגע שסיימו לדווש.
כאמצעי בקרה, ביום נפרד, מדענים לקחו דגימות דם נוספות לפני ואחרי שהמשתתפים נחו. בוצעו בדיקות כדי לראות אם פעילות גופנית שינתה את ריכוז החלבונים הנלחמים בסרטן בדם בהשוואה לדגימות מנוחה ונמצא כי חלה עליה בחלבון IL-6.
המדענים הוסיפו את דגימות הדם לתאי סרטן המעי במעבדה ועקבו אחר צמיחת התאים במשך 48 שעות. הם זיהו שדגימות דם שנאספו מיד לאחר פעילות גופנית האטו את צמיחת התאים הסרטניים בהשוואה לאלו שנאספו במנוחה.
יתרה מזאת, לצד הפחתת גדילת הסרטן, דגימות הדם של האימון הפחיתו את היקף הנזק ל-DNA, מה שמצביע על כך שפעילות גופנית יכולה לתקן תאים כדי ליצור סוג תאים יציב מבחינה גנטית.

החוקרים מאוד נרגשים מהממצאים שלהם מכיוון שהם חושפים מנגנון חדש שזוהה בבסיס האופן שבו פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון לסרטן המעי שאינו תלוי בירידה במשקל.

Our findings are really exciting because they reveal a newly identified mechanism underlying how physical activity reduces bowel cancer risk that is not dependent on weight loss

החוקרים מדגישים כי פעילות גופנית מכל סוג, ומכל משך, יכולה לשפר את הבריאות ולהפחית את הסיכון לסרטן המעי וככל שנתמיד יותר ונעסוק בה יותר, כך גם התוצאות יהיו טובות יותר. החוקרים ממליצים לאנשים שנמצאים בישיבה לאורך זמן רב במהלך היום, לעשות יותר תנועה ולחפש דרכים להכניס את הפעילות הגופנית לתוך שגרת היום שלהם.

Physical activity of any type, and any duration, can improve health and reduce bowel cancer risk but more is always better. People who are sedentary should begin by moving more and look to build physical activity into their daily routines

ומוסיפים דבר חשוב. לא רק הסיכון לסרטן המעי ניתן להפחתה על ידי פעילות גופנית, קיימים גם קשרים ברורים בין רמות פעילות גופנית גבוהות יותר לבין סיכון נמוך יותר לפתח סוגי סרטן אחרים, כאשר נתנו דוגמה של סרטן השד ואנדומטריום (בלינק תוכלו למצוא עוד הרבה יותר סוגים).

Importantly, it is not just bowel cancer risk that can be reduced by leading a more active lifestyle. Clear links exist between higher exercise levels and a lower risk of developing other cancers, such as cancers of the breast and endometrium
https://www.ncl.ac.uk/press/articles/latest/2022/04/exercisereducesbowelcancerrisk/

החוקרים מסכמים: ההערכה היא שפעילות גופנית מפחיתה את הסיכון בכ-20%. זה יכול להיעשות על ידי הליכה, חדר כושר, רכיבה על אופניים לעבודה, וגם כחלק ממשימות ביתיות כמו גינון או ניקיון.

לדברים נוספים החשובים למניעת סרטן מעי גס וטיפול לרבות הורדת סיכון לגרורות – היכנסו.

עוד הקשרים של פעילות גופנית ומניעת מחלות מהן מתים בטרם עת:
פעילות גופנית והליכה ברמה יומית מורידים סיכון למוות.
המפתח לאופן שבו פעילות גופנית מגינה מפני השלכות ההזדקנות.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s