הריון לידה וינקות·מיקרוביום - פרוביוטיקה·מערכת עיכול·פתלאטים

השפעת פתלאטים על המעי הגס ומערכת החיסון שבו

פתלאטים משמשים בדרך כלל להפיכת מוצרים כולל עור סינתטי, הנעלה, אריזות מזון מפלסטיק ומוצרי טיפוח אישי לגמישים או יציבים יותר.
דיזונוניל פתלט (DiNP) משמש כתחליף ל-di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP), שנמצא כבר קשור לבעיות רביה בנשים [2] . עם זאת לא לגמרי מבינים אם או איך זה פוגע בגוף האדם. לשם כך, חוקרים בחנו את ההשפעה של DiNP על סביבת המעי הגס ופרסמו את הממצאים במחקר שפורסם בפברואר 22 בג'ורנל Toxics.

The problem is that although we know DEHP is associated with female reproductive problems, we don’t know if DiNP harms us

כדי להבין אם DiNP מזיק, הצוות השתמש במינונים שונים של DiNP כדי לבדוק כיצד הוא משפיע על דפנות המעי הגס, מערכת החיסון ומיקרואורגניזמים במעי הגס.
החוקרים בדקו מינון שעובדים תעסוקתיים עלולים להיתקל בו (20 מיקרוגרם/ק"ג), ועוד מינון גבוה יותר (200 מיקרוגרם/ק"ג) שתינוקות נחשפים אליו", כי למרבה ההפתעה, תינוקות נחשפים לרמות גבוהות יותר של (DiNP) מכיוון שהם זוחלים על השטיחים ודוחפים צעצועים ושלל מוצרים שמכילים פלסטיק בשלב האורלי שלהם, שמכילים את הפתלטים האלה.

We looked at a dose that occupational workers might encounter (20 µg/kg), and another higher dose (200 µg/kg) that infants are exposed to. Surprisingly, infants are exposed to higher levels [of DiNP] because they crawl on carpets and mouth their toys, which contain these phthalates.

החוקרים השתמשו בעכברים נקבות שקיבלו שמן תירס כביקורת או במינונים שונים של DiNP. לאחר עשרה ימים הורדמו העכברים ונבדקו המעי הגס שלהם ותכולתו. למרות שהכימיקל לא השפיע על אורך או משקל המעי הגס, הוא כן שינה את מבנה הרקמה על ידי גרימת דלקת. החוקרים ראו גם נזק לרקמות שנגרם מחדירת תאי חיסון.
החוקרים מסבירים שלמקטעים רגילים של המעי הגס יש קפלי מעיים ושכבת שריר עבה. עם זאת, למעי הגס של העכברים שנחשפו ל-20 מיקרוגרם/ק"ג DiNP או 200 מיקרוגרם/ק"ג DiNP לא היו קפלים וכן היו חריגות בעובי השריר ובאופן לא אחיד.

In the DiNP treatments, we also saw tissue damage which was caused by an infiltration of immune cells. Normal colon sections have intestinal folds and thick muscle layers. However, the colon of mice that were exposed to 20 µg/kg DiNP or 200 µg/kg DiNP had no folds and abnormal muscle layers of varying thickness

למרות שלא היה ברור מדוע תאים חיסוניים נכנסים לאזור, החוקרים אישרו את תצפיותיהם גם על ידי מדידת הכימיקלים המשתחררים על ידי תאים אלה. הם מדדו סמנים שונים הקשורים לדלקת, כמו ICAM-1 וגורמי נמק גידוליים (TNF's), וראו שהם שונים מהבקרות. ומכיוון שלכולם יש תפקידים שונים, לא ברור מדוע חלק מהסממנים הדלקתיים עלו ואחרים ירדו.

We measured different markers that are associated with inflammation, such as soluble intercellular adhesion molecules and tumor necrosis factors, and saw that they were different from the controls. Since they all have different roles, it is unclear why some inflammatory markers increased and others decreased

מלבד חקר רקמות המעי הגס, החוקרים גם בחנו את החיידקים בתוכן המעי הגס וראו שמתוך כל הזנים הקיימים במעיים, שניים – Lachnoclostrium ו- Blautia – נבדלו בעכברים שטופלו ב-DiNP בהשוואה לביקורת. הראשון (Lachnoclostrium) היה קיים בעכברים שטופלו ב-200 מיקרוגרם/ק"ג ונעדר בקבוצת הביקורת ובקבוצת ה-20 מיקרוגרם/ק"ג. בעוד השני (Blautia) היה נוכח בשני האחרונים אך נעדר בקבוצת ה-200 מיקרוגרם/ק"ג.
את המשמעות של זה הם לא ידעו לומר כי תפקידם לא ידוע.

These classifications are still relatively high level, and you need to look at the species or strains to determine the function of these identified microbes. It’s like reporting to your friend that you have a pair of Nike shoes, but what type of Nike is it? There are Nikes made for running, cross-training, basketball, or soccer. Once you know the specific Nike, you can determine its function

עוד זיהו החוקרים גם שלושה חיידקים שהיו מסוגלים לגדול על מצא של DiNP, חיידקים כמו: Desulfitobacterium hafniense, Paenibacillus barengoltzii ו-Proteus mirabilis , כאשר האחרון נמצא בדרך כלל אצל אנשים עם דלקות בדרכי השתן.

מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFAS)

החוקרים מציינים שהם רק בהתחלת הדרך והשלב הבא הוא למצוא את האנזימים שמפרקים את DiNP ולראות אם הם יכולים לשנות את רמות ההורמונים בעכברים כדי להשיג עוד תובנות לגבי האופן שבו DiNP משפיע על המעי הגס. והם רוצים גם לבחון את ההשפעה של חשיפה ארוכת טווח שכן במחקר הזה בחנו רק חשיפה לטווח קצר. ומכיוון שהם יודעים ש-DiNP הוא חומר רעיל לרבייה, הם מעוניינים גם לבדוק האם השינויים שראו במעיים גורמים לבעיות הרבייה.

We also want to look at what long-term exposure to DiNP can do because people are chronically exposed to it and in this study we only looked at short-term exposure. Since we know DiNP is a reproductive toxicant, we are also interested in looking at whether the changes in the gut are causing reproductive problems
https://www.igb.illinois.edu/article/study-investigates-effects-dinp-colon

אצל אנשים עם מעי רגיז נמצא יותר מיקרופלסטיק בצואה
עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s