ג'ינג'ר/ זנגביל·הגיל השלישי·נוגדות בחילה·שבץ מוחי

תרופות נוגדות בחילה נפוצות יכולות לשלש את הסיכון לשבץ מוחי ומה יש לג'ינג'ר להציע

תרופות הידועות כתרופות אנטי-דופמינרגיות (ADAs) שנמצאות בשימוש נרחב להקלה על בחילות והקאות הנגרמות, למשל, על ידי מיגרנה, כימותרפיה או הקרנות, ולאחר ניתוח קשורות לסיכון מוגבר לשבץ איסכמי, מגלה מחקר שפורסם בפברואר 22 בג'ורנל BMJ.

שבץ איסכמי הוא הסוג הנפוץ ביותר ומתרחש כאשר קריש דם חוסם את זרימת הדם והחמצן למוח. שבץ איסכמי מהווה 80 אחוז מהמקרים והשאר הם דימומים.
בצרפת כל שנה יש 140,000 אירועים של שבץ מוחי.
יותר מ-100,000 שבץ מוחי מתרחשים מדי שנה בבריטניה, בערך אחד כל חמש דקות. מדי שנה מתים כ-35,000 בריטים משבץ מוחי.
בארה"ב, כ-795,000 אנשים עוברים שבץ מוחי מדי שנה וכ-140,000 מהם מתים – אחד מכל 20 מקרי מוות כתוצאה משבץ מוחי.

תרופות אנטי-דופמינרגיות פועלות על ידי חסימת דופמין, המעורב גם בתחושת בחילה, מלהיות פעיל במוח.
צוות חוקרים צרפתיים מסבירים שמאז תחילת שנות ה-2000, השימוש בתרופות אנטי-פסיכוטיות נקשרו לסיכון מוגבר לשבץ איסכמי[1]. סיכון זה, אשר הוכח עבור כל התרופות הללו בעלות תכונות אנטי-דופמינרגיות, עולה עם הגיל ועם קיומה של דמנציה וזו הסיבה שגם ה-FDA הרחיב את אזהרת "קופסא השחורה" בתרופות אלה[2]. בהתחשב בכך שהמנגנונים מאחורי תופעה זו לא הובהרו, השערה אפשרית אחת היא הפעולה האנטי-דופמינרגית של תרופות אלו.
תרופות המשמשות לטיפול סימפטומטי בבחילות והקאות מסיבות שונות (דלקת קיבה-אנטריטיס חריפה, מיגרנה, כימותרפיה או הקרנות או בעקבות ניתוח) הן תרופות אחרות בעלות תכונה זו.
צוות החוקרים יצא להעריך את הסיכון לשבץ איסכמי הקשור לשימוש ב-ADA.

הם זיהו 2,612 חולים ממסד הנתונים הארצי של מערכת הבריאות הצרפתית (SNDS) עם שבץ איסכמי ראשון בין השנים 2012-2016 שצרכו לפחות תרופה אחת מתוך השלוש ב-70 הימים שלפני השבץ. המטופלים היו בגיל ממוצע של 72 שנים ו-34% היו גברים.
החוקרים השוו תדירות של שימוש ב- ADA בין תקופת סיכון (ימים -14 עד -1 לפני שבץ מוחי) לבין שלוש תקופות התייחסות מותאמות (ימים -70 עד -57, -56 עד -43 ו-42 עד -29 לפני שבץ).
לאחר מכן, חולים עם שבץ מוחי הותאמו לפי גיל, מין וגורמי סיכון לשבץ אל מול קבוצת ביקורת בריאה של 21,859 אנשים שנבחרו באקראי שקיבלו גם ADA באותה תקופה.
בקרב חולים עם שבץ מוחי, 1,250 קיבלו ADA לפחות פעם אחת בתקופת הסיכון ו-1,060 בתקופות הייחוס. מקבוצת הביקורת, 5,128 ו-13,165 קיבלו ADA לפחות פעם אחת בתקופות הסיכון ובתקופות הייחוס, בהתאמה.
לאחר שלקחו בחשבון גורמים בעלי השפעה פוטנציאלית, החוקרים מצאו שמשתמשים חדשים ב-ADA עשויים להיות בסיכון מוגבר פי 3 לשבץ זמן קצר של 14 ימים מנטילת התרופה.

בניתוח נוסף לפי גיל, מין והיסטוריה של דמנציה הראו תוצאות דומות, עם גברים בסיכון הגבוה ביותר (פי 3.59).
נראה היה שהסיכון גדל עבור כל ה-ADA, והעלייה הגבוהה ביותר נמצאה עבור מטופימזין (עלייה של פי 3.62) ופרמין (עלייה של פי 3.53), שתיהן תרופות החוצות את מחסום הדם-מוח. דומפרידון, הייתה בעלת הסיכון הנמוך ביותר של פי 2.5.

זהו מחקר תצפיתי, וככזה, אינו יכול לקבוע סיבה. עם זאת, הם אומרים שהתוצאות שלהם מראות שנראה שהסיכון לשבץ איסכמי קשור לשימוש ב-ADA. ולמרות שדרוש מחקר מסקנות סיבתי נוסף כדי לאשר את הקשר הזה במסגרות אחרות, הם מסכמים שהסיכון הגבוה יותר שנמצא לתרופות חוצות את מחסום הדם-מוח מצביע על השפעה מרכזית פוטנציאלית, אולי דרך פעולה על זרימת הדם המוחית.

The high exposure to drugs that cross the blood-brain barrier suggests a possible central effect, possibly an action on cerebral blood flow. Through
https://presse.inserm.fr/en/increased-ischemic-stroke-risk-associated-with-certain-medications-for-nausea-and-vomiting/45007/#_bookmark0

בחילות והקאות הן תגובה של מערכת העיכול לחשיפה למזהם או רעל בפה או בקיבה.
ישנם מצבים שתוארו למעלה שיש גם בחילות כתוצאה מטיפולים כימותרפיים והקרנות או כתופעה נלווית לדלקות בקיבה ומיגרנות.
כל זמן שמדובר במשהו אקוטי ההתערבות צריכה ליהיות מינימלית כדי להוציא את המזהם.
התזונה צריכה להיות מבוססת נוזלים (מרקים ושייקים) גם כי קלים יותר לעיכול וגם כי מונעים התייבשות.
הצמח הכי יעיל בנושא בחילות והקאות על רקע קיבתי הוא הג'ינג'ר [1][2][3][4][5][6][7][8] לרבות אחרי כימותרפיה [9][10][11][12][13][14] ואחרי ניתוחים [15][16][17][18][19] ובזמן הריון [20] אם בחליטה, אבקה או שמן אתרי.
לג'ינג'ר גם תכונות אנטיסרטניות
ג'ינג'ר נמצא מועיל גם למצבים של מיגרנות [21][22][23][24][25][26].
הג'ינג'ר גם נמצא כשומר על כלי דם בריאים ומוח בין היתר על ידי מניעת חמצון שומנים בדם, הורדת רמות דלקת, איזון לחץ דם ומניעת קרישיות יתר[27].

ובקיצור. הג'ינג'ר יודע לעשות גם את מה שהתרופות הללו אמורות לעשות (נגד בחילות) ומכל הסיבות שבוחרים לתת אותן (מיגרנות, כימותרפיה והתערבויות רפואיות אחרות וגם למנוע את תופעות הלוואי והסיכונים שלהן (שבץ).

שבץ מוחי – הדרכים להוריד את הסיכון בצורה משמעותית

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s