אטופיק/ פסוריאזיס·אסתמה·אקזמה·הריון לידה וינקות·חומרי חיטוי

שימוש בחומרי חיטוי במהלך הריון קשור לאסתמה ואקזמה בילדות

חומרי חיטוי נמצאים בשימוש תכוף בבתי חולים ובמתקנים רפואיים אחרים באופן כללי. בין היתר מחשש לחשיפה לחיידקים עמידים. בשנתיים האחרונות, בתקופת הקורונה, הפאניקה והפחד מהאיום החדש הובילו לעלייה בשימוש בהם גם במסגרות הרפואיות וגם באופן נרחב יותר באוכלוסייה הכללית. אלכוג'ל, אקונומיקה, מגבונים עם חומרי חיטוי, תרסיסים למינהם ועוד.

מחקרים קודמים קשרו בין חשיפה לכימיקלים הנמצאים בחומרי החיטוי לאסטמה ודרמטיטיס אצל עובדים[1][2][3], אך מעט מחקרים חקרו את ההשפעות של שימוש בחומרי חיטוי במהלך ההריון והתפתחות מחלות בילדים.
חוקרים מאוניברסיטת Yamanashi ביפן השתמשו בנתונים על 78,915 זוגות אם-ילד שהשתתפו במחקר הסביבה והילדים ביפן בין השנים 2011-2014 כדי לבחון האם חשיפת אמהות לחומרי חיטוי במקום העבודה קשורה לסיכון מוגבר לאבחון מחלות אלרגיות בילדיהן עד גיל שלוש.

נשים שנחשפו לכימיקלים הנמצאים בחומרי חיטוי מדי יום היו בסיכון הגבוה ביותר

המחקר, שפורסם במרץ 22 בכתב העת Occupational & Environmental Medicine, מצא שהסיכויים לילדים לסבול מאסטמה או אקזמה היו גבוהים יותר באופן משמעותי אם אמהותיהם השתמשו בחומרי חיטוי פעם עד שש פעמים בשבוע בהשוואה לסיכויים בילדים של אמהות שמעולם לא השתמשו בחומרי חיטוי.
היה קשר תלוי חשיפה בין חשיפה טרום לידתית לחומרי חיטוי לבין הסיכויים שילדים יחוו מצבים אלרגיים אלה, כאשר לילדים של אמהות שנחשפו לחומרי חיטוי בכל יום יש את הסיכויים הגבוהים ביותר לאבחנה – 26% יותר לאסתמה ו-29% יותר עבור אקזמה מאשר ילדים לאמהות שמעולם לא נחשפו לחומרי חיטוי.
החוקרים מציינים שנשים שהשתמשו באופן קבוע בחומרי חיטוי היו בסבירות גבוהה יותר להיות אחיות, רופאות ועובדות בבתי חולים – מהווים 20 אחוז מקבוצת המחקר.
1.9% מקבוצת המחקר הכללית דיווחו על שימוש בחומרי חיטוי על בסיס יומי, לעומת 17.7% מהעובדים כמו אחיות ורופאים.
ומוסיפים שבהתחשב בשימוש המוגבר הנוכחי בחומרי חיטוי למניעת זיהומים חדשים בנגיף הקורונה, יש חשיבות רבה לבריאות הציבור לשקול האם חשיפה לחיטוי טרום לידתי מהווה סיכון להתפתחות מחלות אלרגיות.

Given the current increased use of disinfectants to prevent new coronavirus infections, it is of great public health importance to consider whether prenatal disinfectant exposure is a risk for the development of allergic diseases

מספר מנגנונים שיכולים להסביר את הסיכון המוגבר למחלה אלרגית בילדים בעקבות חשיפת אמהותיהם לחומרי חיטוי במהלך ההריון, הוצעו על ידי המחברים:

  • חומרי חיטוי משפיעים על מיקרופלורת המעיים והעור של האם ולאחר מכן של הילד.
  • חשיפה לכמה תרכובות כימיות במהלך ההריון משפיעה על התגובה החיסונית בעובר.
  • חשיפת הילדים בשאיפה או מגע עם חומרי החיטוי הנמצאים על העור של אמהותיהן, או עקב השימוש בספריי בבית.

החוקרים סיכמו שהממצאים מצביעים על כך שחשיפה [לחומרי חיטוי] במהלך ההריון משפיעה על אלרגיות בצאצאים, ללא קשר אם האם חוזרת לעבודה כשהילד בן שנה, ומצביעות על השפעה על ידי חשיפה במהלך ההריון בלבד.

Our findings indicate that exposure [to disinfectants] during pregnancy exerts an effect on allergies in offspring regardless of whether the mother returns to work when the child is one year old, and suggest an effect by exposure during pregnancy alone
https://www.bmj.com/company/newsroom/disinfectant-use-during-pregnancy-linked-to-childhood-asthma-and-eczema/

אני יכול להבין את החשש שמוצף ברמה יומית על זיהומים ומחלות מדבקות. אבל חשוב להבין שמערכת חיסון יש לנו רק אחת וכל זמן שלא מפריעים לה היא יודעת לעשות את העבודה ולהבחין בין טוב לרע.
הגישה שחיטוי והיגיינה היא קריטית לבריאות הציבור היא שגויה מיסודה והמחקר הזה שוב מוכיח זאת.
טריקלוזן הוא אחד הכימיקלים הנפוצים בחומרי החיטוי וגם על פני משטחים וחומרים אחרים שהרבה אנשים באים איתם במגע. חשיפה לטריקלוזן כוללות סיכונים מוגברים לאלרגיות ואסטמה, שינויים בתגובות החיסון, הפרעה בתפקוד האנדוקריני הן בנשים והן בגברים, פגיעה בתפקוד המיטוכונדרי והתפתחות מוגברת של עמידות לאנטיביוטיקה.
גם הכלור המוסף למי השתיה והבריכות הוא בעייתי מאוד ומגרה את העור ומעלה חשיפה לחומרים מסרטים ולפגיעה במערכת החיסון, למשל פגיעה במיקרוביום והורדת רמות ויטמין די.
ומנגד רואים שחשיפה לחיות משק ולאדמה בגיל ינקות מונעת התפתחות אסתמה ומחלות אוטואימוניות ושהחיים קרוב לאדמה ולחיות משק מחזקים את מערכת החיסון של התינוקות ובכלל ובאופן כללי מערכת החיסון של הילדים נבנית מחשיפה (לטבע) ולא מהימנעות, בין היתר בגלל מגוון המיקרוביום.

לדרכים נוספות להמנע ולטפל באסתמה היכנסו.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s