מעכבי בעירה- OPE/PBDE·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

אורגנו פוספאט אסטר (OPE) – זיהום ימי וביתי

מעכבי בעירה Polybrominated diphenyl ethers (PBDEs), נאסרו לשימוש בתחילת שנות ה-2000. אלה הוחלפו לאחר האיסור בקבוצה בעייתית אחרת, אורגנופוספאט אסטר (OPE). מאז, השימוש ב-OPEs גדל מאוד עם השפעה סביבתית מועטה ידועה. חוקרים מהמכון לכימיה סביבתית של Helmholtz Hereon שבגרמניה העריכו מחקרים עדכניים על OPEs באוקיינוסים בעולם. הם חקרו את תנועתם והמצאותם ושמו אותם בהקשר מבחינת הסיכונים הפוטנציאליים שלהם לאורגניזמים ולבני אדם. את הממצאים פרסמו במרץ 22 בג'ורנל Nature Reviews Earth & Environment

החוקרים מציינים שאורגנו פוספאט אסטר (OPE) נמצאים לא רק בתעשיות, אלא גם במוצרי צריכה יומיומיים ביתיים כמו מוצרי אלקטרוניקה, פלאפונים, ומוצרי קוסמטיקה וכן ברכב.
OPEs מתפקדים בעיקר כמעכבי בעירה במוצרי פלסטיק. נכון להיום, ניתן למצוא OPEs באוויר, מי ים, שלג, גשמים ואפילו מצטברים באורגניזמים ימיים ויונקים באזורי קוטב.
צוות המחקר הצליח להוכיח את ההתרחשות והפיזור של OPEs ממקורות יבשתיים (כגון שפכים, מים עיליים ופסולת אלקטרונית) לסביבת החוף באירופה, צפון אמריקה ואסיה. מסות האוויר הנעות וזרמי האוקיינוס ​​מעבירים OPE מאזורים מיושבים ומתועשים אל האוקיינוס ​​הפתוח. ריכוזים גבוהים מוצגים גם באזור הארקטי ובאזורים רחוקים מהחוף.

למרות שמחקרים בפועל על רעילות והשפעות בריאותיות של OPEs באורגניזמים ימיים מוגבלים, ניסויי מעבדה הוכיחו שחלקם נוירוטוקסיים ומסרטנים. יכולות להיות להם השלכות מזיקות על המבנה הגנטי, האיזון ההורמונלי והרבייה.
החוקרים די מודאגים בגלל שבני האדם עוברים משימוש בחומר רעיל אחד שאושר לשימוש ואז התגלה כבעייתי ומחליפים אותו בחומר רעיל אחר שגורם לבעיות חדשות. הם מבקשים לחשוב על תחליף לכל סוג של חומר רעיל, שהם ידידותיים לסביבה.

When we eliminate one toxic substance we shouldn’t take another toxic one to cause new problems. We should think about a replacement for any kind of toxic substance. Hence, we need to search for less toxic ones, that are environmentally friendly

OPEs בסביבה שלנו

החוקרים מסבירים שבהתחשב בנוכחות הרחבה של OPEs בסביבת האוקיינוס ​​ובביוטה (מונח אקולוגי לבתי גידול שונים לרבות ימים, יערות, מדבריות וכו'), זוהו השפעות מזיקות של קבוצת החומרים על אורגניזמים. ראשית, ישנה השפעה משבשת על הפוטוסינתזה של מיני אצות מסוימים ועל גידול אוכלוסייתן ושנית, המערכת החיסונית של צדפות ימיים בנוכחות OPE מגורה. ישנם רמזים לכך ש-OPEs מתכלים במי ים ותוצרי הפירוק שלהם זוהו בדגים מהים ובדובי קוטב, שנמצאים במיקום הטורף הגבוה ביותר ברשת המזון הימי הארקטי.
הצורך בנתונים מתאימים ובמחקר משופר עולה גם בגלל העובדה ש-OPEs משולבים היטב במוצרי חיי היומיום שלנו והריכוזים המזוהים מופיעים בסדרי גודל של טונות בשנה, שזה גבוה באופן מפתיע. מכיוון שכימיקלים אורגניים סינתטיים אלה נמצאים בשימוש נרחב במוצרי פלסטיק, OPEs משתחררים באמצעות שחיקה, נידוף ושטיפה. יתר על כן, הם מאופיינים בניידות ועמידות במים.
החוקרים מדגישים שיש להבדיל בין OPEs ללא כלור ועם כלור. האחרון הוא עוד פחות מתכלה, נייד מאוד ורעיל יותר.
מהמקורות היבשתיים, נהרות כמו הריין מעבירים את המזהמים הללו לאזורי החוף שמהם הם נעים בתוך מחזור האוקיינוסים ומגיעים אפילו לאזורים מרוחקים כמו הארקטי.

המחקר הזה למען האמת נולד בגלל התחום הכי חם היום באקולוגיה: שינויי אקלים/ התחממות גלובלית. אמנם מנסים לשדר לנו שיש קונצנזוס לגבי השינויים הללו, וניתן לראות שלא כך הדבר בפוסט: "התחממות גלובלית – מדענים רבים טוענים שאיננו מצב חירום שדורש התערבות" ושעולמנו חווה שינויים כאלה גם בעבר הלא רחוק ולכן אין סיבה להגיב בצורה שלא ידוע איך תשפיע עלינו לרעה – והיא תשפיע. את דעתי על כך הבעתי גם כאן.
הדבר שכן צריך להיות מדאיג הוא שבתהליך הזה של הפשרת קרחונים, יתפזרו עוד יותר רכיבים אלו, שכן החוקרים מצאו ריכוזים גבוהים שלהם בקרחים שבאזורים הארקטיים.

ביקורת על חוסר התייחסות ממשלות

אין כמעט רגולציה בינלאומית להתמודד עם ריכוזי ה-OPE העולים. יש אמנם ועדה לבדיקת מזהמים אורגניים מתמידים (POP) שפרסמה רשימה של כימיקלים ממוקדים בוועידת שטוקהולם ומטרתו להפחית את הכימיקלים הללו ובסופו של דבר לסלק אותם מהסביבה, אבל הם אינם קשורים ל-OPEs. החוקרים מדגישים שיש OPEs בריכוזים גבוהים יותר פי 100, מאשר חלק מהחומרים שפה ושם מוזכרים בועדות ומקווים למשוך תשומת הלב ל-OPEs ולהכניס אותם לרשימת הכימיקלים להערכת ניהול סיכונים.

There are OPEs which are 100 times higher in the abundant concentration, than some of the listed substances which are targeted from now on. by publishing this study they hope to attract attention to the OPEs and to introduce them to the chemical list for risk management evaluation
https://idw-online.de/de/news790869

מאמרים שחומרים אלה הוזכרו כבעייתיים:
אורגנופוספאט למניעת בערה הוא רע(ל) לאדם ולתינוק במיוחד.
מעכבי בעירה (PBDE) מעלים סיכון ללידה מוקדמת.
מעכבי בערה גורמים לבעיות בהתפתחות נוירולוגית וקשיים נפשיים וחברתיים לרבות ספקטרום אוטיזם.
מיקרופלסטיק במוצרי צריכה יומיומיים – השפעות בריאותיות.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s