סוכר ותחליפי סוכר·סרטן השד·סרטן ומניעה

מחקר מצביע על קשר בין צריכת ממתיקים מלאכותיים לבין סיכון מוגבר לסרטן

ממתיקים מלאכותיים מפחיתים את תכולת הסוכר הנוספת ואת הקלוריות המתאימות תוך שמירה על מתיקות. מחקר שפורסם במרץ 22 בג'ורנל PLOS Medicine מאת מדענים מהמכון הלאומי הצרפתי לבריאות ומחקר רפואי (Inserm) ואוניברסיטת סורבון פריז נורד, מצביע על כך שכמה ממתיקים מלאכותיים קשורים לסיכון מוגבר לסרטן.

מוצרי מזון ומשקאות רבים המכילים ממתיקים מלאכותיים נצרכים על ידי מיליוני אנשים מדי יום. עם זאת, הבטיחות של תוספים אלה הייתה נושא לוויכוח. כדי להעריך את הקרצינוגניות הפוטנציאלית של ממתיקים מלאכותיים, החוקרים ניתחו נתונים מ-102,865 מבוגרים צרפתים שהשתתפו במחקר NutriNet-Santé. המשתתפים נרשמים מרצון ומדווחים בעצמם על היסטוריה רפואית, סוציו-דמוגרפיה, דיאטה, אורח חיים ובריאות. החוקרים אספו נתונים לגבי צריכת ממתיקים מלאכותיים מרשומות תזונתיות של 24 שעות. לאחר איסוף מידע על אבחון סרטן במהלך המעקב, החוקרים ערכו ניתוחים סטטיסטיים כדי לחקור את הקשר בין צריכת ממתיקים מלאכותיים לסיכון לסרטן. הם גם התאימו למגוון משתנים כולל גיל, מין, השכלה, פעילות גופנית, עישון, מדד מסת הגוף, גובה, עלייה במשקל במהלך המעקב, סוכרת, היסטוריה משפחתית של סרטן, כמו גם צריכת אנרגיה בסיסית, אלכוהול, נתרן, חומצות שומן רוויות, סיבים, סוכר, מזונות מדגנים מלאים ומוצרי חלב.
החוקרים מצאו כי נרשמים שצרכו כמויות גדולות יותר של ממתיקים מלאכותיים, במיוחד אספרטיים ואססולפאם-K, היו בסיכון גבוה יותר (13%) לסרטן בהשוואה לאלו שאינם צרכנים. אספרטיים נמצא מעט גבוה יותר (15%).
סיכונים גבוהים עוד יותר נצפו לסרטן השד (22%).

לדברי המחברים הממצאים אינם תומכים בשימוש בממתיקים מלאכותיים כחלופות בטוחות לסוכר במזונות או משקאות ומספקים מידע חשוב וחדשני כדי להתמודד עם המחלוקות לגבי ההשפעות השליליות הפוטנציאליות שלהם. אמנם יש לשחזר את התוצאות הללו ב- קבוצות אחרות בקנה מידה גדול ומנגנונים בסיסיים שהובהרו על ידי מחקרים ניסיוניים, ועדיין הם מספקים תובנות חשובות וחדישות להערכה מחדש מתמשכת של ממתיקים תוספי מזון על ידי הרשות האירופית לבטיחות המזון וסוכנויות בריאות אחרות בעולם.

Our findings do not support the use of artificial sweeteners as safe alternatives for sugar in foods or beverages and provide important and novel information to address the controversies about their potential adverse health effects. While these results need to be replicated in other large-scale cohorts and underlying mechanisms clarified by experimental studies, they provide important and novel insights for the ongoing re-evaluation of food additive sweeteners by the European Food Safety Authority and other health agencies globally

לידיעתכם אספרטיים מומר בגוף לפורמלדהיד[1], שידוע ביכולתו הקרצינוגנית. התאים שלנו יודעים אמנם להרוס את התאים הנגועים בתהליך הנקרא אפופטוזיס, אבל הוכח כי אספרטיים "מכבה" את הגנים שאמורים לעשות זאת[2]. ממתיקים אחרים, כולל סוכרלוז וסכרין, הוכחו גם הם כפוגעים ב-DNA, מה שעלול להוביל לסרטן[3].
ראינו גם שממתיקים מלאכותיים יכולים לשנות לרעה את המיקרוביום וזה גם יכול להיות מנגנון שמקדם סרטן[4].
ראינו גם שממתיקים מלאכותיים מעודדיים השמנה וזו כשלעצמה סיבה נוספת שמעלה סיכון לסרטן.

תמיד יהיו את אלה שיגידו שזה שנוי במחלוקת ושעדיף את זה על סוכר, אבל גם זה הוכח כלא נכון.
מתוק זה הטעם הכי משפיע על הרגלי התזונה שלנו ותמיד עדיף שהמתוק יגיע מפירות וירקות ולא ממשהו שמישהו עיבד.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s