אלצהיימר ודמנציה·הגיל השלישי·ויטמין C·שיפור תפקודי המוח

הקשר בין ויטמין סי לבעיות קוגנטיביות בזיקנה

פגיעה קוגניטיבית בקרב אוסטרלים מבוגרים מאושפזים עשויה להיות תוצאה של רמות נמוכות של ויטמין C, כך מצאו חוקרים מאוניברסיטת פלינדרס.
החוקרים פרסמו את הממצאים בפברואר 22 בג'ורנל Antioxidants.
החוקרים מסבירים שליקוי קוגנטיבי הוא דבר נפוץ בחולים מבוגרים מאושפזים. הרבה מאוד מטופלים כאלה שמגיעים להתאשפז מתקשים לזכור דברים, להתרכז או לקבל החלטות.
החוקרים מציינים שמחקרים קודמים הראו כי ויטמין C ממלא תפקיד משמעותי בתפקוד המוח, כאשר נמצא כי מחסור בוויטמין C עשוי להיות קשור לפגיעה קוגניטיבית, דיכאון ובלבול.

Previous research has shown that vitamin C plays a significant role in the functioning of the brain, with studies finding that vitamin C deficiency may be associated with cognitive impairment, depression and confusion

בהסתכלות על 160 חולים מעל גיל 75 שאושפזו ביחידה להערכה וניהול גריאטריים במרכז הרפואי פלינדרס באדלייד, צוות המחקר העריך את התפקוד הקוגניטיבי ואת רמות הוויטמין C שלהם.
סך הכל נמצאו 91 חולים (56.9%) עם פגיעה קוגניטיבית, בעוד של-42 (26.3%) נמצאו חסרים בויטמין C עם רמה מתחת ל-11 מיקרומול/ליטר, שמתחתיה עשויה להתפתח צפדינה.
הממצאים הללו הראו שציוני התפקוד הקוגניטיבי היו נמוכים משמעותית בקרב מטופלים שסבלו ממחסור בוויטמין C, כאשר ניתוח נוסף מצביע על כך שחסר ויטמין C היה קשור כמעט פי 3 לליקוי קוגניטיבי לאחר התאמה לגורמים אחרים.

Our findings showed that cognitive function scores were significantly lower among patients who were vitamin C deficient, with further analysis suggesting vitamin C deficiency was almost 3 times more likely to be associated with cognitive impairment after adjustment for other factors

המחקר גם מצא כי הסימפטומים הקשורים לצפדינה עשויים להיות נוכחים בקרב חולים עם או בלי מחסור בוויטמין C. רבים מהתסמינים הללו של מחסור בוויטמין C שכיחים אצל אנשים מבוגרים, אשר עשויים לסבול מדימומים, חבלות ובעיות עור עקב מספר מצבים אחרים. לכן, זה עשוי להיות קשה לאבחן מחסור בוויטמין C רק על ידי חיפוש אחר התסמינים הספציפיים הללו בחולים מאושפזים מבוגרים. ולכן החוקרים מדגישים כי בהתחשב בעובדה שחסר ויטמין C נפוץ בקרב חולים מבוגרים מאושפזים, אנשי מקצוע רפואיים צריכים להישאר ערניים למצב זה ולאשר את מצב הוויטמין C של החולה במקרים חשודים. כלומר לבדוק את הרמות בדם כשמתאשפזים.

It may, therefore, be difficult to diagnose vitamin C deficiency solely on looking for these particular symptoms in older hospitalized patients. Given we know vitamin C deficiency is common among older hospitalized patients, medical professionals need to remain vigilant for this condition and confirm a patient’s vitamin C status in suspected cases.
https://news.flinders.edu.au/blog/2022/03/21/low-vitamin-c-linked-to-cognitive-impairment-in-older-australians/

המחברים כמובן טוענים שהמחקר אינו מוכיח כי ויטמין C הוא גורם ישיר לליקוי הקוגניטיבי, אך הם הוכיחו כי מחסור בוויטמין C נפוץ וקשור לפגיעה קוגניטיבית בחולים מבוגרים יותר ושיצטרכו מחקרים נוספים כדי לאשר את הקשר הזה.
אבל עד אז לא יזיק לבדוק חסר ולהוסיף הן בזמן הטיפול והן בתזונה היומית.

במאמר: "דמנציה – פארמה אל מול הטבע" תוכלו לראות שזו לא הפעם הראשונה שראו קשר בין ויטמין סי לירידה קוגנטיבית, וכן דברים נוספים למניעה וטיפול במצב.
ויטמין סי נקשר גם למחלות כמו סוכרת, לב וכלי דם השכיחים יותר בזיקנה.
ויטמין סי נקשר גם לאיבוד מסת שריר באופן כללי ובפרק במבוגרים.
ויטמין סי כמובן חשוב לפעילות תקינה וטובה יותר של מערכת החיסון ולכך השפעות גם בהורדת רמות דלקת, שהן המקור לכל המחלות הכרוניות.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s