אסתמה·ביספינול איי - BPA

חשיפה גבוהה יותר לביספנול A ברחם הקשורה לסיכון מוגבר לאסתמה וצפצופים אצל בנות בגיל בית הספר

ביספנולים הם חומרים כימיים המשמשים לייצור פלסטיק ושרף המצויים במוצרי צריכה רבים, כגון פחיות מזון, בקבוקים לשימוש חוזר וצעצועים. המוכר ביותר הוא ביספנול A, משבש אנדוקריני ידוע בשימוש נרחב בייצור מיכלי מזון וציפויים פנימיים של נמענים כאלה. הסוכנות האירופית לכימיקלים (ECHA) כללה את BPA ברשימת החומרים המעוררים "דאגה גבוהה מאוד" בשנת 2017. מאז, כמה מדינות הגבילו את השימוש בו, מה שהוביל כמה יצרנים להחליף את BPA בביספנולים אחרים.

ניתוח של נתונים של יותר מ-3,000 זוגות אם-ילד משש מדינות אירופיות (ספרד, צרפת, יוון, נורבגיה, הולנד ובריטניה) שנאספו בין השנים 1999 ו-2010 ונתונים על בריאות הנשימה של צאצאיהן באמצעות שאלונים וספירומטריה, מצביע על כך שלחשיפה טרום לידתית לביספנול A עשויה להיות השפעות שליליות על בריאות הנשימה אצל בנות בגיל בית ספר. תוצאות מחקר בראשות מכון ברצלונה לבריאות עולמית (ISGlobal), פורסמו במרץ 22 בכג'ורנל Environment International.

מכיוון שידוע שביספנולים נמצאים בחלב האם ושהם יכולים לעבור את מחסום השליה, מטרת מחברי המחקר הייתה לגלות האם חשיפה טרום לידתית לתרכובות כימיות אלו קשורה לבעיות בריאות בדרכי הנשימה בשנים מאוחרות יותר. המחברים בחנו דגימות שתן שנלקחו במהלך ההיריון מיותר מ-3,000 נשים משש מדינות אירופה

ניתוח דגימות השתן העלה שכיחות גבוהה של BPA, שנמצאה ב-90% מהדגימות. עם זאת, שאר הביספנולים שנחקרו היו נפוצים פחות בזמן איסוף הדגימות הללו: הולנד הייתה המדינה היחידה שבה זוהתה נוכחות בולטת של ביספנולים אחרים בקרב משתתפי המחקר (ביספנול F ב-40% מהדגימות וביספנול S ב- 70%). ממצא זה נבע כנראה מהמעבר המוקדם לתחליפים לביספנול A באותה מדינה.

תוצאות מחקר זה חשפו קשר אצל בנות בין ריכוזי ביספנול A בשתן האם במהלך ההריון לבין סיכון מוגבר לאסתמה וצפצופים בגיל בית הספר – עלייה פי שניים בריכוז ביספנול A הייתה קשורה לסיכון גבוה ב-13% תסמינים נשימתיים. עם זאת, קשר זה לא נצפה אצל בנים או במקרה של שני הביספנולים האחרים שנחקרו.

האם תחליפי BPA בטוחים?

החוקרים מציינים שהתוצאות שלהם עולות בקנה אחד עם אלה של מחקרים קודמים, שדיווחו גם שלביספנול A יש השפעה שלילית על בריאות הנשימה בילדות. הם מאמינים שההשפעה עשויה לנבוע מהעובדה שביספנולים יכולים לחצות את מחסום השליה ולהפריע למערכת הנשימה והחיסון של הילד בשלב ההתפתחותי.

Our results are in line with those of earlier studies, which have also reported that bisphenol A has a negative impact on respiratory health in childhood. We believe that the effect may be due the fact that bisphenols can cross the placental barrier and interfere with the child’s respiratory and immune systems during the developmental phase
https://www.isglobal.org/en/-/higher-exposure-to-bisphenol-a-in-womb-associated-with-increased-risk-for-asthma-and-wheezing-in-school-age-girls

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

במאמר: "תזונה מבוססת צומח – אסתמה" תוכלו לראות מספר מאמרים נוספים שמראים קשר בין צריכה של ביספינול A לאסתמה בילדים (גם בנים). כמו כן תוכלו למצוא שם עוד מזהמים סביבתיים שיכולים להעלות סיכון וכן את המזונות והרכיבים התזונתיים שמונעים ומסייעים לאסתמה.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s