NSAIDS - נוגדי דלקת·אנטיביוטיקה·סרטן הדם - לוקמיה·סרטן ומניעה·תרופות

חשיפה לפתלאטים, כימיקל הנמצא גם בתרופות – עלולה להגדיל את הסיכון לסרטן של ילדים

במחקר ראשון מסוגו, מחקר ממרכז הסרטן של אוניברסיטת ורמונט קישר בין פתלטים, הנקראים בדרך כלל "everywhere chemical", לשכיחות גבוהה יותר של סרטן ספציפי בילדות.
פתלאטים הם תוספים כימיים המשמשים לשיפור העמידות או העקביות של פלסטיק ומגוון רחב של מוצרי צריכה. בני אדם נחשפים באופן שגרתי לתרכובות אלו כאשר הן גולשות מהמוצרים אל הסביבה. הם משמשים גם כמרכיבים לא פעילים בתרופות מסוימות, במיוחד כאלו הדורשות שחרור תרופות ממושך או מושהה כדי לפעול כראוי, למשל, כמה תרופות אנטי דלקתיות ואנטיביוטיקה.
המחקר שפורסם בפברואר 22 בג'ורנל Journal of the National Cancer Institute של המכון הלאומי לסרטן, מצביע על כך שחשיפה לפתלטים הקשורים לתרופות עשויה לתרום להתפתחות של כמה סוגי סרטן בילדות, וכי צמצום החשיפה לפתלטים עשוי לסייע במניעת חלק מסוגי הסרטן בילדות בעתיד.
המחקר מדד את הקשר בין חשיפות לפטלאטים בהריון וילדות לבין שכיחות סרטן בילדות. החוקר הראשי תומאס אהרן, פרופסור חבר במכללת לרנר לרפואה של אוניברסיטת ורמונט, שיתף פעולה עם עמיתים באוניברסיטת ארהוס ובבית החולים האוניברסיטאי של אודנס בדנמרק. באמצעות נתונים ממרשם הלידה הרפואי הדני, סוכנות התרופות הדנית ומרשם הסרטן הדני, כולם נתמכים על ידי מערכת הבריאות האוניברסלית של המדינה, החוקרים חקרו את כל לידות החיים בין השנים 1997-2017, בסך של כמעט 1.3 מיליון ילדים.
בין 2,027 מקרים של סרטן בילדות, חוקרים מדדו קשר בין חשיפה לפטלטים בהריון וילדות לבין שכיחות של סוגי סרטן ספציפיים.
חשיפה לפתלטים בילדות, הייתה קשורה לשיעור גבוה יותר ב-20% של סרטן בילדות באופן כללי, עם שיעור גבוה כמעט פי שלושה של אבחון אוסטאוסרקומה (סרטן עצמות) ושיעור גבוה פי שניים של אבחון לימפומה (סרטן הדם).

החוקרים מציינים שתוצאות אלו מוסיפות לגוף הולך וגדל של עדויות המצביעות על כך שלכימיקלים הנפוצים הללו יש השפעה שלילית על בריאות האדם.
עוד הם מוספים שהמחקר אפיין את החשיפה לפתלאטים בהתבסס על מילוי מרשם לתרופות המכילות פתלטים. בעוד שחשיפה כזו היא בדרך כלל בהיקף גבוה בהרבה ממה שהיינו מכנים חשיפה סביבתית, הממצאים שלנו מצדיקים דאגה.

These results add to a growing body of evidence suggesting that these ubiquitous chemicals have a negative impact on human health. Our study characterized phthalate exposure based on prescription fills for phthalate-containing medications. While such exposures are typically much higher magnitude than what we would call 'background' environmental exposure, our findings warrant concern
https://www.med.uvm.edu/uvmcancercenter/news/2022/03/16/uvm_cancer_center_research_phthalates

עוד החוקרים מציינים כי פתלטים מוכרים כיום כמשבשים אנדוקריניים מכיוון שהם מפריעים למערכות ההורמונליות ועשויים להשפיע על תפקוד בלוטת התריס. "למרות שנדרשים מחקרים נוספים, חשיפה לפתלטים נקשרת לבלוטת התריס, השד וגידולים מוצקים אחרים. פתלטים, כמו רכיבי פלסטיק אחרים כמו ביספנול A, נמצאים בכל מקום בסביבה והחשיפה אליהם היא כרונית גם אם החשיפות במינון נמוך, מהוות גורמי סיכון משמעותיים להשפעות בריאותיות שליליות.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s