אלצהיימר ודמנציה·פולאט

רמות נמוכות של פולאט בדם עשויות להיות קשורה לדמנציה מוגברת ולסיכון למוות בקרב אנשים מבוגרים

ויטמין B9 הוא ויטמין מסיס במים מקבוצת ויטמיני B המצוי באופן טבעי במקורות מזון בטבע. הוא מהווה רכיב תזונתי חיוני עבור בני האדם, מאחר והם אינם יכולים לייצרו בעצמם ולכן הם חייבים לקבלו מהמזון.
פולאט היא בעצם ויטמין B9 בצורתו הטבעית והפעילה ביולוגית בטבע ובגוף.
חומצה פולית היא בעצם ויטמין B9 שאינו קיים במזון טבעי, אלא הוא מיוצר באופן סינטטי בתהליכים תעשייתיים, כתוסף תזונה
חומצה פולית סינטטית שונה במבנה הכימי שלה מהוויטמין הטבעי (הפולאט). משום כך, אין לה שום פעילות ביולוגית בגוף כל עוד היא אינה מומרת לפולאט בתהליך אנזימטי שמתרחש במערכת העיכול. לעובדה זו יש 2 השלכות חשובות:

  1. תהליך ההמרה של חומצה פולית לפולאט הוא איטי, ולכן יכול להיווצר מצב שחומצה פולית שלא הומרה עדיין במערכת העיכול לפולאט, תגיע לזרם הדם ותצטבר בו – עובדה המקושרת, ככל הנראה, להשלכות בריאותיות כגון ירידה בחיסוניות, למשל בנשים בגיל המעבר  ובמבוגרים בריאים ויש מקורות הטוענים שיש לכך קשר לעידוד צמיחה של גידולים סרטניים קיימים.
  2. הגנטיקה של כל אדם משפיעה על יעילות ההמרה של חומצה פולית לפולאט. בקרב אנשים רבים מאוד באוכלוסייה הבריאה (האחוזים נעים בין 40-60%) יש פגם גנטי (מוטציות בגן MTFHR) שפוגע ביכולת ההמרה הזו, ולכך עשויות להיות השלכות בריאותיות, כפי שנחקר רבות בשנים האחרונות. בנוסף, ידוע כי נטילת חומצה פולית בכמות גדולה עשויה למסך חוסרים אפשריים בוויטמין B12, בפרט בקרב קשישים. (*** צוטט מהאתר של אקוסאפ).

כל אישה בהריון יודעת שחומצה פולית חשובה להתפתחות תקינה של המוח, הגולגולת ועמוד השדרה ולמניעה של פגיעה עצבית כל שהיא. אז אם זה חשוב להיווצרות תקינה של מערכת העצבים והשלד מדוע שחסר שלה לא ישפיע על איכות הזיקנה בכל הקשור למוח?

מחקר ישראלי אמריקאי שפורסם בפברואר 22 בכתב העת Evidence Based Mental Health בחן את הקשר בין חומצה פולית לדמנציה ולמוות מכל סיבה שהיא.
על פי החוקרים העדויות עד כה מצביעות על כך שמחסור בחומצה פולית משפיע על הקוגניציה ועל איתות עצבי במוח, מה שהופך אותו לגורם סיכון אפשרי לדמנציה לאחר מכן. אבל המחקרים המעטים שבדקו את זה כללו מספר קטן של משתתפים והניבו תוצאות מעורבות. ובגלל הזמן שלוקח לדמנציה להתפתח, היה קשה לשלול סיבתיות הפוכה, לפיה מחסור בחומצה פולית יכול להיות תוצאה של דמנציה פרה-קלינית ולא הסיבה שלה.
לפיכך, החוקרים רצו לראות אם מחסור בחומצה פולית בסרום עשוי להיות קשור לסיכונים של דמנציה ותמותה מכל סיבה שהיא במדגם לאומי גדול של מבוגרים, ולכלול את התפקיד הפוטנציאלי של סיבתיות הפוכה.
החוקרים נעזרו ברשומות הרפואיות של 27,188 אנשים שסופקו על ידי שירותי בריאות לאומי. כל המשתתפים היו בגילאים בין 60 ל-75, ולא היו להם דמנציה קודמת במשך 10 שנים לפחות לפני שהחלו בדיקות חומצה פולית בדם ב-2013.
התיעוד שלהם נוטר לאבחנה של דמנציה או מוות עד סוף 2017.
כ-3418 (קצת פחות מ-13%) משתתפים סבלו ממחסור בחומצה פולית, שהוגדרה כרמות מתחת ל-4.4 ננוגרם/מ"ל.

מחסור בחומצה פולית היה קשור לסיכון מוגבר באופן משמעותי הן לדמנציה והן למוות מכל סיבה שהיא.

בקרב אלו שסבלו ממחסור בחומצה פולית, שכיחות הדמנציה נאמדה ב-7.96 לכל 10,000 שנות אדם, בעוד שמוות מכל סיבה נאמד ב-19.20 לכל 10,000 שנות אדם.
זאת בהשוואה לשכיחות דמנציה משוערת של 4.24 ושל מוות מכל סיבה של 5.36 לכל 10,000 שנות אדם בקרב אלו שלא סבלו ממחסור בחומצה פולית.
באחוזים, שיעורי הדמנציה היו כמעט 3.5% ושיעור התמותה מכל סיבה שהיא קצת פחות מ-8% בקרב אלו עם מחסור בחומצה פולית. זאת בהשוואה לשיעורי דמנציה של קצת יותר מ-3% ושל תמותה מכל סיבה של כמעט 4% בקרב אלו שלא סבלו ממחסור בחומצה חומצה פולית.
לאחר שהתייחסו לגורמים בעלי השפעה פוטנציאלית, לרבות סוכרת, דיכאון, ירידה קוגניטיבית, מחסור בוויטמין B12, עישון ושימוש בתוספי חומצה פולית, הסיכוי למחסור בחומצה פולית היה גבוה ב-68% להיות מאובחן עם דמנציה וכמעט פי 3 צפוי למות מכל סיבה שהיא.

לא ניתן להסיק סיבתיות, אבל יתכן שמחסור בחומצה פולית עלול להשפיע על רמות ההומוציסטאין ולפיכך על הסיכון בכלי הדם לדמנציה, ו/או לסכן את תיקון ה-DNA של נוירונים, מה שהופך אותם לפגיעים לנזק חמצוני, אשר בתורו עלול להאיץ את הזדקנות תאי המוח ואת הנזק, הם מסבירים.

החוקרים מסכמים שיש לעקוב אחר הרמות באופן שגרתי ולתקן חוסרים בגיל מבוגר יותר, במיוחד בהתחשב בכך שרמות חומצה פולית בדם נוטות לרדת עם הגיל, כאשר עד 1 מכל 5 קשישים מוערכים כחסרים בחומצה פולית.

במאמר המרכז: "דמנציה – פארמה אל מול הטבע" גם אני הצגתי את הפולאט כמשהו שחשוב לוודא.
במאמר: "אפיגנטיקה – מתילציה ותזונה מבוססת צומח" מוצגת חשיבותו של תהליך המתילציה לחלוקת תאים, סינתזת DNA ו- RNA; ניקוי רעלים ושינוי ביולוגי של הורמונים; ביוסינתזה של נוירוטרנסמיטר; התפתחות מערכת העצבים המרכזית והיווצרות צינור עצבי; פינוי היסטמין; סינתזת פוספוליפידים; מיאלינציה של עצבים היקפיים.
חלק מהדברים הללו קשורים גם למוח והנגזרת של ה'מתיל' היא זו שאחראית על התהליך וכשהיא חסרה, בעיות באחד התהליכים או יותר מתחילות להתרחש. ולכן אם לוקחים תוסף חייב שתהיה מצוינת בו המילה מתיל (פולאט) וגם מתיל (קובלמין – B12), כי ללא המתיל עשוי להיווצר חסר או שהויטמין לא יהיה בכלל פעיל.

ויטמין B9 נמצא קשור גם למצבים עצביים נוספים כמו ספקטרום האוטיזם, מתחים, חרדות ודיכאונות וכן לפעילות תקינה של מערכת החיסון והורדת רמות דלקת.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s