זיהום אוויר·טבע סביבה ואקולוגיה·שבץ מוחי

מחקר מצא – מגורים ליד אזורים ירוקים מפחיתים את הסיכון ללקות בשבץ ב-16%, זיהום אוויר מעלה סיכון.

מחקר משותף של מכון המחקר הרפואי Hospital del Mar, הסוכנות הקטלאנית לאיכות והערכת בריאות (AQuAS) ומכון ברצלונה לבריאות גלובלית (ISGlobal), ניתח נתונים על כל אוכלוסיית קטלוניה בין 2016 ל-2017. על הקשר בין סביבת המגורים, קרבה לשטחים ירוקים וזיהום אוויר עם היארעות שבץ איסכמי. הממצאים פורסמו במרץ 22 בג'ורנל Environment International.

המחקר לקח בחשבון מידע על חשיפה לשלושה מזהמים אטמוספריים הקשורים לתנועת כלי רכב בלמעלה משלושה וחצי מיליון אנשים שנבחרו מבין 7.5 מיליון תושבי קטלוניה, מעל גיל שמונה עשרה שלא סבלו משבץ מוחי לפני ההתחלה של המחקר. באופן ספציפי, הוא ניתח את ההשפעה של רמות החלקיקים (PM2.5), דו תחמוצת החנקן (NO2) וחלקיקי פיח במקום המגורים של כל אחד מהאנשים שנחקרו. כמו כן, נחקרו מספרם וצפיפותם של שטחים ירוקים ברדיוס של 300 מטרים מבתיהם. הנתונים הושגו באמצעות התייחסות גיאוגרפית ועל ידי עיצוב מודלים של חשיפה לשני הפרמטרים, תוך שימוש בנתוני אוכלוסיה שהתקבלו על ידי שימוש חוזר במידע בריאותי ואנונימי מקטלוניה.

יותר זיהום, סיכון גבוה יותר לשבץ

התוצאות מצביעות על קשר ישיר בין רמות מוגברות של NO2 באטמוספירה לבין הסיכון לשבץ איסכמי. על כל עלייה של 10 מיקרוגרם למטר מעוקב, סיכון זה עולה ב-4%. אותו דבר קורה כאשר רמות PM2.5 עולות ב-5 מיקרוגרם/מ"ק. במקרה של חלקיקי פיח, הסיכון עולה ב-5% על כל עלייה של 1 מיקרוגרם/מ"ק באטמוספרה. נתונים אלה זהים עבור כלל האוכלוסייה, ללא קשר לגורמים סוציו-אקונומיים אחרים, גיל או הרגלי עישון.
החוקרים מציינים כי יש לזכור שבניגוד למזהמי אוויר אחרים, שיש להם מקורות שונים, NO2 נגרם בעיקר מתעבורת כבישים. לכן, אם אנחנו באמת רוצים לצמצם את הסיכונים המרובים שמזהם זה מהווה לבריאות האנשים, עלינו ליישם אמצעים נועזים לצמצום השימוש ברכב. כמו כן המחקר מדגים את חשיבותם של גורמים סביבתיים בסיכון לשבץ מוחי. בהתחשב בכך שצפוי כי השכיחות, התמותה והנכות המיוחסים למחלה יגדלו בשנים הקרובות, ולכן חשוב להבין את כל גורמי הסיכון המעורבים. כל הגורמים הללו פועלים כטריגרים לשבץ.

It should be borne in mind that, unlike other air pollutants, which have various sources, NO2 is mainly caused by road traffic. Therefore, if we really want to reduce the multiple risks that this pollutant poses to people's health, we need to implement bold measures to reduce car use
The study demonstrates the importance of environmental determinants in stroke risk. Given that it is predicted that the incidence, mortality and disability attributed to the disease will increase in the coming years, it is important to understand all the risk factors involved. All these factors act as stroke triggers

יותר ירוק סיכון מופחת לשבץ

לעומת זאת, הסיכון ללקות בשבץ איסכמי, הסוג הנפוץ ביותר של אירוע מוחי, נמוך ב-16% אצל אנשים שיש להם שטחים ירוקים במרחק של פחות מ-300 מטרים מבתיהם. במובן זה, אנשים המוקפים ברמות ירוקות יותר במקום מגוריהם מוגנים מפני הופעת שבץ מוחי. חשיפה לשטחים ירוקים נחשבת בדרך כלל כבעלת השפעות מועילות באמצעות מגוון מנגנונים, כגון הפחתת מתח, פעילות גופנית מוגברת ומגע חברתי, ואף חשיפה למיקרוביום מועשר.

חשיבה מחודשת על מגבלות מזהמי אוויר שנקבעו

לאור נתונים אלה, החוקרים מציינים כי יש צורך לבחון מחדש את הרמות הנוכחיות של זיהום אטמוספרי הנחשבות בטוחות על פי האיחוד האירופי: 40 מיקרוגרם/מ"ק ל-NO2, ו-25 מיקרוגרם/מ"ק ל-PM2.5. נכון לעכשיו גם לא נקבעו רמות עבור חלקיקי פיח.
כי הרמות שנרשמו במהלך התקופה המנותחת היו נמוכות בממוצע מאלו שנקבעו על ידי הרשויות האירופיות (35 מיקרוגרם/מ"ק ל-NO2 ו-17 מיקרוגרם/מ"ק ל-PM2.5). כלומר למרות העמידה ברמות שנקבעו על ידי האיחוד האירופי, קיים סיכון בריאותי, כמו זה שזיהינו במחקר זה, שבו יש קשר ישיר בין חשיפה למזהמים בסביבתנו לבין הסיכון ללקות בשבץ מוחי. כלומר הסכנה עדיין קיימת ויש לנקוט צעדים רבים נוספים בהתחשב בגידול באוכלוסייה העירונית והזדקנותה.

Despite compliance with the levels set by the European Union, we are faced with the paradox that there is still a health risk, such as the one we identified in this study, where there is a direct relationship between exposure to pollutants in our environment and the risk of suffering a stroke. The danger is still present and many more measures need to be taken, considering the increase in the urban population and its ageing
https://www.imim.cat/news/469/living-near-green-areas-reduces-the-risk-of-suffering-a-stroke-by-16

שבץ מוחי – הדרכים להוריד את הסיכון בצורה משמעותית

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s