דלקות פרקים·זיהום אוויר·מחלות אוטואימוניות·מעי רגיז (IBD)

חשיפה ארוכת טווח לזיהום אוויר קשורה לסיכון מוגבר למחלות אוטואימוניות

לחשיפה לזיהום אוויר לאורך תקופה ממושכת יש השפעות משמעותיות על הגוף. אז, כמנגנון הגנה, הגוף מפעיל חסינות אדפטיבית על ידי תגובה למזהם הגורם למחלה. אבל ככל שמערכת החיסון מתכוננת להגיב, וככל שהמזהם קיים במצטבר ולאורך זמן ממושך, היא לפעמים משתבשת. זה גורם לדלקת מערכתית, נזק לרקמות, ובסופו של דבר מחלה אוטואימונית.

במחקר שפורסם במרץ 22 בכתב העת RMD Open, חוקרים מצאו שאנשים שחיו באזורים עם רמות גבוהות של זיהום אוויר נמצאים בסיכון מוגבר למחלות אוטואימוניות כמו דלקת מפרקים שגרונית ומחלות מעי דלקתיות.
דוגמאות למחלות אוטואימוניות כוללות דלקת מפרקים שגרונית; זאבת אדמנתית מערכתית; מחלות מעי דלקתיות, כגון קוליטיס כיבית; מחלת רקמת חיבור, כגון אוסטיאוארתריטיס; וטרשת נפוצה.
במהלך העשור האחרון, השכיחות של מחלות אלו עלתה בהדרגה. למרות שהסיבה המדויקת עדיין לא ידועה, קבוצת חוקרים התעמקה בשאלה האם זיהום אוויר יכול להיות קשור לכך.
כדי לנסות ולשפוך מעט אור על הנושאים, החוקרים כרו את מסד הנתונים הלאומי האיטלקי לסיכון לשברים (DeFRA) ושלפו מידע רפואי מקיף על 81,363 גברים ונשים שהוגשו על ידי יותר מ-3,500 רופאים בין יוני 2016 לנובמבר 2020.
רוב המשתתפים היו נשים (92 אחוז) עם גיל ממוצע של 65. בסביבות 22 אחוזים הייתה לפחות תחלואה נלווית אחת.
כל משתתף היה מקושר לתחנת ניטור איכות האוויר הקרובה ביותר שנוהל על ידי המכון האיטלקי להגנת הסביבה ומחקר באמצעות מיקוד המגורים שלו. החוקרים התמקדו בהשפעה של חומר חלקיקי PM2.5 ו-PM10, תערובת של חלקיקים מוצקים וטיפות זעירות. זה כולל אבק, פיח ועשן. המקורות העיקריים של PM2.5 ו-PM10 הם מפעלים, תנועה, אתרי בנייה, כבישים לא סלולים, שדות, שריפות באוויר הפתוח ומארמות עשן.
הצוות קיבל גישה לנתונים מ-617 מערכות ניטור איכות אוויר ב-110 מיקומים ברחבי איטליה. כ-12% ממשתתפי המחקר אובחנו עם מחלה אוטואימונית בין השנים 2016 ל-2020. החוקרים הבחינו כי PM10 היה קשור לסיכון מוגבר של 7% לכל עלייה של 10 מיקרוגרם/מ"ק ברמות זיהום האוויר.
בעוד שחשיפה ארוכת טווח ל-PM10 הייתה קשורה במיוחד לסיכון גבוה יותר לדלקת מפרקים שגרונית, PM2.5 היה קשור למחלות רקמת חיבור ומחלות מעי דלקתיות – כולל דלקת מפרקים שגרונית.
מולקולות PM2.5, בהתחשב בקוטר הקטן שלהן, מושפעות פחות מתנאי גשם ומזג אוויר בהשוואה ל-PM גדולים יותר. ריכוזי PM2.5 אינם משתנים בתגובה לגשם ועשויים לייצג פרוקסי מדויק יותר לחשיפה כרונית לזיהום אוויר מאשר PM10. ראיות אלו עשויות להסביר את הפער שמצאנו בניתוח שלנו.
חשיפה ל-PM10 היה קשור לסיכון מוגבר למחלות אוטואימוניות של 7% לכל עלייה של 10 מיקרוגרם/מ"ק.
חשיפה לטווח ארוך ל-PM10 מעל 30 מיקרוגרם/מ"ק ול-PM2.5 מעל 20 מיקרוגרם/מ"ק הייתה קשורה, בהתאמה, לסיכון גבוה ב-12% ו-13% למחלה אוטואימונית.

חשיפה ארוכת טווח ל-PM10 הייתה קשורה ספציפית לסיכון מוגבר לדלקת מפרקים שגרונית.
חשיפה לטווח ארוך ל-PM2.5 הייתה קשורה לסיכון מוגבר לדלקת מפרקים שגרונית, מחלות רקמת חיבור ומחלות מעי דלקתיות.
בסך הכל, חשיפה ארוכת טווח למזהמי תנועה ומזהמי אוויר תעשייתיים הייתה קשורה לסיכון גבוה ב-40% לדלקת מפרקים שגרונית, לסיכון גבוה ב-20% למחלות מעי דלקתיות ולסיכון גבוה ב-15% למחלות רקמת חיבור.

אני ממליץ להרבות באופן כללי בנוגדי חמצון שתורמים להורדת עקה חמצונית כתוצאה ממזהמים סביבתיים לרבות זיהום אוויר:
נבטים ומיקרוגרין, פירות וירקות באופן כללי מכל הצבעים. במיוחד מצליבים וברוקולי, פירות יער, גוג'י, רימונים, שום וכאלה המכילים הרבה פלבונואידים.
להעזר יותר בתבלינים כמו כורכום, ג'ינג'ר, קצח, כוסברה, פלפל שחור.
אפשר לשלב פטריות מאכל ומרפא.
אפשר לשתות תה ירוק ותה אדום.
אפשר לצרוך קקאו/ שוקולד מריר,
אפשר להעזר גם בצמחים כמו מורינגה, גדילן, עשב חיטה, עשב שעורה, ספירולינה.
אם רוצים בתוספים מרוכזים כמו ויטמין סי, אסטזנטין, קוורצטין, רזברטרול.
חשוב להעלות רמות של אומגה 3 שקשור גם לבריאות כללית וגם לצמצום נזקי זיהום אוויר ויחד עם ויטמין די הכרחיים לכל המחלות האוטואימוניות.
להעלות רמות גלוטתיון.

לדברים נוספים ממקור טבעי שיכולים לסייע בכאבים ודלקות במקום תרופות היכנסו.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s