הריון לידה וינקות·זיהום אוויר

זיהום אוויר נקשר למשקל לידה נמוך

מאחר שלתינוקות עם משקל לידה נמוך יש לרוב תוצאות בריאותיות גרועות, יש עניין רב בזיהוי הגורמים המשפיעים על משקל הלידה.
זיהום אוויר זוהה כגורם אפשרי אחד, אולם מספר מחקרים העלו תוצאות סותרות ויש מעט נתונים מאזור המזרח התיכון.
מחקר שנערך לאחרונה, מטעם האוניברסיטה העברית, בית הספר לבריאות הציבור של הדסה בראון, הראה חד משמעית שזיהום אוויר קשור לתינוקות בעלי משקל לידה נמוך. שימוש בנתונים אישיים, אנונימיים ונתוני מזהמים מפורטים ברזולוציה גבוהה אפשרו לצוות החוקרים לייצר ניתוחים סטטיסטיים מדויקים יותר. ואכן, טוענים החוקרים, שעכשיו ברור שממשלות צריכות להקים את התשתית לשילוב נתונים סביבתיים ובריאותיים ברמה האישית.

it is now clear that governments need to set up the infrastructure to integrate environmental and health data at the personal level
https://www.eurekalert.org/news-releases/945832

מחקר זה בחן את הקשר בין מזהם אוויר (PM2.5) לבין משקל הלידה של 380,000 תינוקות (יחידים) שנולדו לאמהות בכל רחבי ישראל במהלך השנים 2004-2015. הממצאים שלהם פורסמו במהדורת יוני 22 בג'ורנל Environmental Research.
ישראל, היא מדינה עם שיעור הפריון הגבוה ביותר מבין מדינות ה-OECD ורמות גבוהות של זיהום אוויר (PM2.5), הפכו אותה למיקום אידיאלי לחפש קשר בין משקל לידה נמוך לאיכות אוויר ירודה.
החוקרים מסבירים שככל שהמודל כלל אחים, הוא איפשר את הערכת השונות במשקל לידה נמוך על ידי שונות בין אמהות שונות, מה שהוביל לאומדנים מדויקים יותר. הנתונים ששימשו את צוות המחקר כללו: נתונים אנונימיים אישיים על האמהות, לרבות האזור שחיו ומשקל תינוקיהן בלידתם (נתונים שסופקו על ידי מכבי שירותי בריאות); וריכוז מזהמי אוויר יומי על פני כל קילומטר רבוע בישראל, הנגזר מנתוני לוויין (נתונים שסופקו על ידי אוניברסיטת בן גוריון).
המחקר הראה בבירור את הקשר בין רמת PM2.5 למשקל לידה נמוך. הוא גם חשף שאמהות עם תת משקל ואלו במעמד סוציו-אקונומי נמוך יותר היו פגיעות יותר לחשיפה לזיהום אוויר. יתרה מכך, המחקר מצא שהקשר עם זיהום אוויר היה חזק יותר בקרב תינוקות ולידות ראשונות – עובדה שלדעת החוקרים נובעת ממנגנון ביולוגי שטרם זוהה.

הקשר בין מזהמי אוויר למשקל לידה נמוך מעלה את השאלה האם על ממשלת ישראל לקחת בחשבון את ההשפעה על התינוק המתפתח ולהגביר את מאמציה לצמצום הזיהום.

זיהום אוויר במהלך ההריון משפיע לרעה על כישורי למידה לרבות כתיבה, הבנת הנקרא ומתמטיקה.
השפעת זיהום אוויר במהלך ההיריון על חוסר איזון בתירוקסין (בלוטת התריס) אצל הילוד מה שעלול להשפיע על הגדילה של התינוקות שזה עתה נולדו.
חשיפה לזיהום אוויר במהלך ההריון עשויה להגביר את הסיכון להשמנה של תינוקות.
זיהום אוויר מגדיל פי 3.6 הסיכון למות העובר ברחם.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s