טבע סביבה ואקולוגיה·ילדים·עקה חמצונית

מחקר מצא עקה חמצונית נמוכה יותר בילדים שחיים ולומדים ליד שטחים ירוקים

מחקר בראשות מכון ברצלונה לבריאות גלובלית (ISGlobal), ניתח לראשונה את הקשר בין חשיפה לשטחים ירוקים שונים לבין מתח חמצוני בילדים. המחקר הגיע למסקנה שחשיפה גדולה יותר לצמחייה קשורה לרמות נמוכות יותר של עקה חמצונית ושהקשר הזה נצפה ללא קשר לפעילות הגופנית של הילדים.

החמצן חיוני לתגובות ביוכימיות רבות המחזיקות אותנו בחיים, אך תהליך החמצון שלו מייצר חומרים תגובתיים מזיקים שהגוף לא תמיד יכול לנטרל במהירות או שגורמים לנזק שהגוף אינו מסוגל לתקן. זה גורם למה שמכונה עקה חמצונית, הגורמת להזדקנות התאים ולמחלות.

סיקור נוסף לחשיבות פארקים וגנים ציבוריים לאריכות ימים

עד כה, מחקרים שונים הראו שלקיום שטחים ירוקים בקרבת הבית יש השפעה חיובית על הבריאות, במיוחד מכיוון שהסביבה הירוקה משפרת את הבריאות הנפשית [2] ומעודדת פעילות גופנית, ובכך מפחיתה את הסיכון לעודף משקל או השמנת יתר. אבל פחות תשומת לב ניתנה להשפעות הישירות של הצמחייה על תהליכים ביולוגיים, כמו דלקת ולחץ חמצוני. זה חשוב במיוחד להבנת התפקיד ששטחים ירוקים יכולים למלא במחלות דרכי נשימה ואלרגיות.
המחקר שפורסם במהדורת יוני 22 בג'ורנל Environmental Research ניתח יותר מ-300 ילדים איטלקים. על מנת לקבוע אם שטחים ירוקים עשויים להיות קשורים לרמות נמוכות יותר של מתח חמצוני בילדים, וגם האם פעילות גופנית משחקת תפקיד בקשר אפשרי זה, החוקרים ניתחו 323 ילדים בריאים בגילאי 8-11 שנים מחמישה בתי ספר יסודיים באסטי, עיר קטנה בצפון מערב איטליה.
ההורים מילאו שאלון לגבי התדירות שבה ילדיהם עסקו בפעילות גופנית.
עקה חמצונית הוכמתה בשתן על ידי מדידת ריכוז התרכובת איזופרוסטן[1].
סביבה ירוקה מגורים ובית ספר הוגדרו על פי מדד צמחייה מנורמלת (NDVI) וחלק הירוק של הצומח הוערך גם כן. חשיפות מרובות אתרים התקבלו תוך התחשבות ב-NDVI מסביב לבתי הילדים ובתי הספר, בשקלול זמן השהייה שלהם בכל מקום.
החוקרים מציעים הסברים אפשריים:

  • חשיפה מוגברת לאזורים אלו עשויה לתרום להתפתחות החיסונית של ילדים בכך שהיא מביאה אותם למגע עם אורגניזמים הנוטים להתיישב בסביבות טבעיות.
  • מגע עם שטחים ירוקים יכול להגביר את סינתזת ויטמין D על ידי מאור השמש. ויטמין D פועל כנוגד חמצון המונע את ההשפעות השליליות של עקה חמצונית ודלקת.
  • צמחייה משפרת את איכות האוויר באזורים עירוניים.

increased exposure to these areas may contribute to children’s immune development by bringing them into contact with organisms that tend to colonise natural environments
contact with green spaces can increase vitamin D synthesis due to ultraviolet radiation from sunlight. Vitamin D acts as an antioxidant that prevents the negative effects of oxidative stress and inflammation
vegetation improves air quality in urban areas
https://www.isglobal.org/en/-/study-finds-lower-oxidative-stress-in-children-who-live-and-study-near-green-spaces

החוקרים מוסיפים שלמרות שקרבה לשטח ירוק נקשרה לפעילות גופנית מוגברת, אשר בתורה משפיעה על עקה חמצונית, המחקר לא מצא הוכחה לכך שפעילות גופנית הייתה מעורבת בקשר בין שטח ירוק לעקה חמצונית.

תקראו גם "התרחקות האדם מהטבע וכיצד משפיע על הבריאות – יד מכוונת?"

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s