מוח

האם חיינו מהבהבים לנגד עינינו בזמן המוות?

תאר לעצמך לחיות מחדש את כל חייך תוך שניות. כמו הבזק של ברק, אתה מחוץ לגוף שלך, צופה ברגעים בלתי נשכחים שחווית. תהליך זה, המכונה 'היזכרות בחיים', יכול להיות דומה לחוויה של כמעט מוות. מה שקורה בתוך המוח שלך במהלך החוויות האלה ואחרי המוות הן שאלות שהטרידו את מדעני המוח במשך מאות שנים. עם זאת, מחקר חדש שפורסם שפורסם בפברואר 22 בג'ורנל Frontiers in Aging Neuroscience מצביע על כך שהמוח שלך עשוי להישאר פעיל ומתואם במהלך המעבר למוות ואפילו לאחריו, ואולי אף מתוכנת לתזמר את כל החוויה הקשה.

החוקרים האמריקאים מסבירים שכאשר אנו מתים, גלי המוח שלנו מופיעים באותו האופן שבו הם מופיעים במהלך חלימה, הזכרות או מדיטציה, והמוח שלנו נשאר פעיל ומתואם בזמן שאנו מתים ואף לאחריו.
הצוות מדד את גלי המוח של גבר בן 87 עם באלקטרואנצפלוגרם (EEG) כדי לזהות את ההתקפים ולטפל בחולה. במהלך ההקלטות הללו, המטופל עבר התקף לב ונפטר. אירוע בלתי צפוי זה אפשר למדענים לתעד את פעילותו של מוח אנושי גוסס בפעם הראשונה אי פעם. הם הצליחו לאסוף נתונים ב-30 השניות שלפני ואחרי שהלב של המטופל הפסיק לפעום. החוקרים אומרים שגלי המוח שהם תיעדו מעורבים בדרך כלל בתפקודים קוגניטיביים גבוהים, ויכולים להיות דוגמה ליטרלית אצל אדם שנפטר כאשר חייו "מהבהבים" לנגד עיניו.

החוקרים מציינים שהממצאים מאתגרים את ההבנה שלנו מתי בדיוק מסתיימים החיים.
הם מדדו 900 שניות של פעילות מוחית סביב זמן המוות והגדירו מוקד ספציפי לחקור מה קרה ב-30 השניות שלפני ואחרי שהלב הפסיק לפעום. ממש לפני ואחרי שהלב הפסיק לפעול, ראינו שינויים ברצועה ספציפית של תנודות עצביות, מה שנקרא תנודות גמא, אבל גם בתנודות אחרות כמו דלתא, תטא, אלפא ובטא.

We measured 900 seconds of brain activity around the time of death and set a specific focus to investigate what happened in the 30 seconds before and after the heart stopped beating. Just before and after the heart stopped working, we saw changes in a specific band of neural oscillations, so-called gamma oscillations, but also in others such as delta, theta, alpha and beta oscillations

הפעילות החשמלית במוח נחלקת לחמישה תדרים (הנמדדים בהרץ):

  1. דלתא הוא התדר הנמוך ביותר (0.5 עד 4 הרץ) המאופיין במינימום פעילות מוחית ומתקיים במצב שינה עמוקה.
  2. טתא (4 עד 7.5 הרץ) הוא תדר המוח בעת שינה קלה, שנת חלום וכן בעת מדיטציה עמוקה.
  3. אלפא (7.5 עד 14 הרץ) הוא התדר המאפיין מצב רגיעה.
  4. בטא (14 עד 40 הרץ) הוא תדר "העבודה" הנורמאלי בו מצוי המוח במהלך ההתנהלות היומיומית.
  5. גמא משתייכים גלי המוח שמעל 40 הרץ. במצב זה התפקודים הקוגניטיביים הכי גבוהים.

החוקרים סבורים שבאמצעות יצירת תנודות הכרוכות באחזור זיכרון, ייתכן שהמוח משחק זכירה אחרונה של אירועי חיים חשובים רגע לפני המוות. בדומה לאלו שדווחו בחוויות של כמעט מוות. ממצאים אלה מאתגרים את ההבנה שלנו מתי בדיוק מסתיימים החיים ומייצרים שאלות חשובות לאחר מכן, כמו אלו הקשורות לעיתוי תרומת איברים.

Through generating oscillations involved in memory retrieval, the brain may be playing a last recall of important life events just before we die, similar to the ones reported in near-death experience. These findings challenge our understanding of when exactly life ends and generate important subsequent questions, such as those related to the timing of organ donation

החוקרים מציינים שבעוד מחקר זה הוא הראשון מסוגו למדוד פעילות מוחית במהלך תהליך המוות בבני אדם, שינויים דומים בתנודות גמא נצפו בעבר בחולדות המוחזקים בסביבות מבוקרות. משמעות הדבר היא שייתכן שבמהלך המוות, המוח מארגן ומוציא לפועל תגובה ביולוגית שניתן לשמר על פני מינים. למרות שהמחקר הזה הוא ראשון מסוגו ובוצע על אדם בודד החוקרים מתכננים לחקור מקרים נוספים ורואים בתוצאות אלו מקור לתקווה. למרות שעיני יקירינו עצומות ומוכנים לעזוב אותנו למנוחת עולמים, ייתכן שהמוח שלהם משחזר כמה מהרגעים היפים ביותר שהם חוו בחייהם.

although our loved ones have their eyes closed and are ready to leave us to rest, their brains may be replaying some of the nicest moments they experienced in their lives

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s