כבד - הגנה וניקוי·מערכת חיסון·צומות

מערכת החיסון עוזרת להמיר שומן לאנרגיה כשאדם בצום

חילוף החומרים בזמן צום ומערכת החיסון קשורים קשר הדוק; עם זאת, לא ידוע במידה רבה כיצד תאי מערכת החיסון תורמים להומאוסטזיס מטבולי במהלך צום בנבדקים בריאים.
למערכת החיסון יש תאים (מקרופאגים) המוצבים בכל הגוף, שעושים עבודה גם כאשר נמצאים בכושר שיא וללא מחלות כרוניות או זיהומיות. כך עולה ממחקר שפורסם בפברואר 22 בכתב העת Cell Metabolism.
עד לא מזמן, נהוג היה לחשוב שמערכת החיסון ברובה רדומה אלא אם הגוף היה מותקף במזהמים סביבתיים. עם זאת, כעת מתברר כי ככל הנראה מערכת החיסון ממלאת תפקיד חשוב עבור אנשים בריאים לחלוטין ויכולה להשפיע על ייצור הגוף של מקורות אנרגיה חיוניים.
באופן ספציפי, מערכת החיסון גורמת לתאי כבד (Hepatocyte) לייצר גופי קטון.
החוקרים מסבירים שכשאנחנו צמים – כלומר, לא אכלנו כלום אולי חצי יום או יום שלם – אנחנו מתחילים להוריד ממצבורי השומן שלנו, אבל מכיוון שלא כל תאי הגוף שלנו מסוגלים לשרוף שומן. דבר שחל בין היתר, על המוח, שתלוי בייצור גופי קטון, שהכבד יוצר ע"י חילוף חומרים של שומנים. גופי הקטון בכך ממריצים את הגוף ומאפשרים לנו לתפקד גם אם לא אוכלים דבר.

When we're fasting — that is, we haven't eaten anything for maybe half a day or a full day — we start drawing on our fat deposits, but not all of our body cells are capable of burning fat. This applies, among other things, to the brain, which instead depends on the production of ketone bodies, which the liver forms by metabolising fats. The ketone bodies thereby energise the body, allowing us to function even if we don't eat anything

החוקרים זיהו את הקולטן לגלוקוקורטיקואידים (GR) כמניע מרכזי לתכנות מחדש של הפרשת ציטוקינים על ידי המקרופאגים בזמן צום והראו כי חוסר במקרופאג GR פגע בתהליך הקטוגנזיס במהלך צום וגם באנדוטוקסמיה (מצב של המצאות רעלנים כתוצר לוואי של השמדת חיידקים).

החוקרים מוסיפים שגופי קטון הם גם מוקד של דיאטות הרזיה פופולריות רבות המתמקדות בחיתוך פחמימות מהתפריט שלנו, כך שהגוף מתחיל לשרוף שומן במקום זאת. מחקרים אחרים גם מצביעים על כך שלגופי הקטון עשויה להיות השפעה חיובית, בין היתר, על גורמי סיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם.

החוקרים מציינים שהם מאמינים כעת שמערכת החיסון משפיעה על ייצור גופי קטון אצל אנשים בריאים ובכושר ובהתחשב בהשפעות המיטיבות של גופי קטון בהפרעות מטבוליות נפוצות שונות, ניתן לקוות ליישם את הידע הזה גם כדי להבין כיצד המערכת החיסונית מנסה לשמור את הגוף בשיווי משקל כשאנחנו חולים.

We now believe that the immune system affects the production of ketone bodies in fit and healthy individuals and given the beneficial effects of ketone bodies in various common metabolic disorders, this knowledge can hopefully also be applied to understand how the immune system is trying to keep the body in equilibrium when we're sick
https://www.sdu.dk/en/om_sdu/fakulteterne/naturvidenskab/nyheder-2022/sund_krop_og_immunforsvar

זה יכול להסביר מדוע אנשים עם בעיות מטבוליות (סוכרת, השמנה, כבד שומני, מחלות כלי דם שומניות) חולים קשה יותר במחלות זיהומיות.
זה יכול אולי להסביר גם מדוע כשאנשים חולים מאוד באופן טבעי יורד התיאבון ומעדיפים יותר לנוח ולישון. וזה עשוי גם להסביר מדוע בזמן צומות התחושה הכללית משתפרת.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s