ביספינול איי - BPA·הריון לידה וינקות·חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·מוח·משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)·ספקטרום האוטיזם - ASD·פלסטיק·פתלאטים

חשיפה לתערובות כימיות במהלך ההריון משנה את התפתחות המוח של העובר

ישנן עדויות הולכות וגדלות לכך שכימיקלים סביבתיים אליהם אנו נחשפים ללא הרף יכולים להיות בעלי תכונות משבשות אנדוקריניות ולכן עלולים להיות מסוכנים לבריאות ולהתפתחות של בני אדם ובעלי חיים.
מדי שנה רואים את שחרורן של מספר עצום של תרכובות חדשות כחלק מתהליכי הרשאות השוק ותהליכי הייצור של מגוון רחב של סחורות, בעיקר נגזרות פלסטיק אך לא רק, הנכנסות לגוף האדם ממספר מקורות, כולל מים, מזון ואוויר.
בעוד שרמות החשיפה של כימיקלים בודדים לרוב מתחת לערכי הגבול הקיימים, חשיפה לאותם כימיקלים בתערובות מורכבות עדיין יכולה להשפיע על בריאות האדם. עם זאת, כל הערכות הסיכונים הקיימות, ולפיכך ערכי הגבול שנקבעו, מבוססות על כימיקלים שנבחנים בזה אחר זה ולא ביחד. לפיכך, היה צורך עז לבדוק אם תהיה אפשרית אסטרטגיה חלופית, שבה ניתן יהיה לבדוק את התערובות בפועל שנמדדו בחשיפות בחיים האמיתיים ככאלה הן בסביבה האפידמיולוגית והן בניסוי.

על ידי קישור מחקרי אוכלוסיה אנושיים עם ניסויים במודלים של תאים ובעלי חיים, חוקרים בהובלת אוניברסיטת UPPSALA בשבדיה, סיפקו ראיות לכך שתערובות מורכבות של כימיקלים משבשי אותות אנדוקריניים משפיעות על התפתחות המוח של ילדים ועיכוב בהתפתחות השפה. בעוד הערכת סיכונים נוכחית מתמודדת עם כימיקל אחד בודד בכל פעם, ממצאים אלה מראים את הצורך לקחת בחשבון תערובות לגישות הערכת סיכונים עתידיות. פרויקט EDC-MixRisk הוקם להתמודד עם צורך בלתי מסופק זה.
המחקר שפורסם בפברואר 22 בג'ורנל Science נערך בשלושה שלבים:

  1. זוהתה תערובת של כימיקלים בדם ובשתן של נשים הרות בקבוצת ההריון השוודית SELMA, הקשורה לעיכוב בהתפתחות השפה בילדים בגיל 30 חודשים. תערובת קריטית זו כללה מספר פתלאטים, ביספנול A וכימיקלים מופלרים.
  2. מחקרים ניסיוניים חשפו את המטרות המולקולריות שבאמצעותן הרמות הרלוונטיות לאדם של תערובת זו שיבשו את הוויסות של מעגלים אנדוקריניים ושל גנים המעורבים באוטיזם ובמגבלה אינטלקטואלית.
  3. הממצאים מהמחקרים הניסויים שימשו לפיתוח עקרונות חדשים להערכת סיכונים של תערובת זו.

החוקרים מציינים שהממצאים במערכות הניסוי שיקפו היטב את מה שמצאו בחלק האפידמיולוגי, ושניתן להוכיח את ההשפעות ברמות חשיפה רגילות לבני אדם. כמו כן, הם מוסיפים שאורגנואידים של מוח אנושי (תרביות חוץ גופיות מתקדמות המשחזרות היבטים בולטים של התפתחות המוח האנושי) העניקו, לראשונה, הזדמנות לחקור ישירות את ההשפעות המולקולריות של תערובת זו על רקמת המוח האנושית בשלבים התואמים את אלה שנמדדו במהלך ההריון. ועל הדרך גם מצאו שהתערובת משבשת את הוויסות של גנים הקשורים לאוטיזם (שאחד מסימני ההיכר שלהם הוא ליקוי שפה), מעכבת את ההתמיינות של נוירונים ומשנה את תפקוד הורמון בלוטת התריס ברקמות העצבים.

It is striking that the findings in the experimental systems well reflected what we found in the epidemiological part, and that the effects could be demonstrated at normal exposure levels for humans
Human brain organoids (advanced in vitro cultures that reproduce salient aspects of human brain development) afforded, for the first time, the opportunity to directly probe the molecular effects of this mixture on human brain tissue at stages matching those measured during pregnancy. Alongside other experimental systems and computational methods, we found that the mixture disrupts the regulation of genes linked to autism (one of whose hallmarks is language impairment), hinders the differentiation of neurons and alters thyroid hormone function in neural tissue

החוקרים מדגישים כי אחד המסלולים ההורמונליים המרכזיים שהושפעו היה הורמון בלוטת התריס. ושיש צורך ברמות אופטימליות של הורמון בלוטת התריס האימהי בתחילת ההריון לצמיחת המוח ולהתפתחותו, כך שאין זה מפתיע שיש קשר לעיכוב בשפה כפונקציה של חשיפה טרום לידתית.

One of the key hormonal pathways affected was thyroid hormone. Optimal levels of maternal thyroid hormone are needed in early pregnancy for brain growth and development, so it's not surprising that there is an association with language delay as a function of prenatal exposure
https://www.uu.se/en/news/article/?id=18290&typ=artikel&lang=en

החוקרים מסכמים שהמחקר מדאיג מהסיבה שכ- 54% אחוז מהנשים ההרות נחשפו לרמות שהיו מעל הרמות שצפויות להשפיע על התפתחות עצבית. סיכון זה לא התברר כאשר נעשה שימוש בערכי הגבול הנוכחיים עבור כימיקלים בודדים. כלומר הדרך המדעית לבחון רק חומר בודד היא שגויה מיסודה!

מחקר שפורסם בדצמבר 21 בג'ורנל Environmental Toxicology and Chemistry בדק האם חשיפה טרום לידתית לפתלאטים בדם האם ובדם הטבורי משפיעה על תוצאות הלידה אצל תינוקות.
תוצאות המחקר שכלל 65 זוגות אם-תינוק מצביעות על כך שלפתלאטים יש השפעות אסטרוגניות פוטנציאליות אצל תינוקות נקבות והשפעות אנטי-אנדרוגניות אצל תינוקות זכרים. כמו כן, רמות גבוהות יותר של מספר פתלאטים שונים נקשרו עם היקף ראש קטן יותר בכל התינוקות.

מאמרים קשורים נוספים:
השפעת זיהום אוויר במהלך ההיריון על חוסר איזון בתירוקסין (בלוטת התריס) אצל הילוד מה שעלול להשפיע על הגדילה של התינוקות שזה עתה נולדו.
אורגנופוספאט למניעת בערה הוא רע(ל) לאדם ולתינוק במיוחד.
הקשר בין חומרים אורגניים מופלרים (PFAs) בתחילת ההריון ביחס לתתי סוגים של רעלת הריון.
עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s