משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)·פלסטיק

בקבוקי פלסטיק לשימוש חוזר משחררים מאות כימיקלים מסוכנים – מה קורה בעת ניקוי על ידי מדיח כלים?

שני כימאים מאוניברסיטת קופנהגן בחנו איזה חומרים כימיים משוחררים לנוזלים על ידי סוגים פופולריים של בקבוקי פלסטיק רכים לשימוש חוזר. התוצאות שפורסמו במהדורת מאי 22 בג'ורנל Journal of Hazardous Materials היו די מפתיעות.

החוקרים מציינים שנדהמו מהכמות גדולה של חומרים כימיים שמצאו במים לאחר 24 שעות בבקבוקים, היו מאות חומרים במים – כולל חומרים שמעולם לא נמצאו בפלסטיק קודם לכן ואחרי הדחת הכלים במדיח היו כמה אלפים.
בין היתר הם מצאו משבשים אנדוקריניים (EDC's) כגון שרף פולימרי (Photo-initiators) שהם בין החומרים הרעילים המדאיגים שמצאו במים. אלה ידועים כמשבשים אנדוקריניים ומסרטנים. כמו כן מצאו החוקרים גם חומר להרחקת חרקים שנקרא Diethyltoluamide (Deet), הידוע בדרך כלל בתכשירים לשימוש דוחה יתושים (***מאיפה אלה הגיעו?).
החוקרים זיהו יותר מ -400 חומרים שונים מהבקבוק, ולמעלה מ -3,500 חומרים הנגזרים מסבון מדיח הכלים. חלק גדול מאלה הינם חומרים לא ידועים שהחוקרים עדיין לא זיהו. וגם מתוך הכימיקלים שכן זוהו הרעילות של לפחות 70% נשאר לא ידוע, כי לא נחקר מעולם.
בניסויים שלהם, החוקרים חיקו את הדרכים שבהן אנשים רבים בדרך כלל משתמשים בקבוקי משקאות מפלסטיק. אנשים לעיתים קרובות שותים מים שנשמרו בבקבוקים במשך כמה שעות. החוקרים הותירו מי ברז רגילים בשתי שתייה חדשים והן בשימוש במשך 24 שעות, הן לפני ואחרי מכונת כביסה, כמו גם אחרי הבקבוקים היו במדיח כלים ושטפו ביסודיות במי ברז.
. החוקרים מסבירים שאחרי הדחה, חומרי הניקוי נשארים בבקבוק ומגבירים את הזליגה של הפלסטיק.

What is released most after machine washing are the soap substances from the surface. Most of the chemicals that come from the water bottle itself remain after machine washing and extra rinsing. The most toxic substances that we identified actually came after the bottle had been in the dishwasher – presumably because washing wears down the plastic and thereby increases leaching

בבקבוקים חדשים לשימוש חוזר, קרוב ל -500 חומרים שונים נשארו במים לאחר שטיפה נוספת. מעל 100 של חומרים אלה הגיעו מן הפלסטיק עצמו.

החוקרים אומרים שלמרות שאנחנו עדיין לא יכולים להגיד אם החומרים ב בקבוקים לשימוש חוזר משפיעים (איך וכמה) על הבריאות שלנו, הם ישתמשו רק בזכוכית או נירוסטה.

Although we cannot yet say whether the substances in the reusable bottles affect our health, I’ll be using a glass or quality stainless steel bottle in the future

החוקרים חושדים כי במהלך ההדחה החיבור בים חומרי ההדחה לבקבוק עשויים להיות מומרים, אחד החומרים שגורם להם לחשוב כך הוא עצם המצאות DEET שלא אמור להיות בבקבוקים.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s