מיקרוביום - פרוביוטיקה·מערכת עיכול·מערכת עצבים אנטרית

מחקר חדש מראה כיצד מערכת העצבים של המעי משפיעה על חיידקי מעיים

הקשר בין חיידקי המעי למערכת העצבים האנטרית שבמעי עד כה היתה ידועה מהצד של החיידקים והטפילים, לאיזון מערכת העיכול והתפקוד החיסוני. ואת הקשר בינהם לתפקודי המוח (עצבי ורגשי).

איך חיידקים וטפילים מהמזון מייצרים הגנה עתידית על מערכת העצבים האנטרית?
תסמונת המעי הרגיז נקשרה גם לבעיות פסיכיאטריות

מדענים מאוניברסיטת אורגון ציינו שמצאו קשר בלתי צפוי בין מערכת העצבים של המעי לקהילת חיידקי המעיים, מערכת העצבים במעיים עוזרת לווסת את חומציות המעיים, ובכך עוזרת לשמור על איזון הקהילות החיידקיות שבו.

We found an unexpected connection between the nervous system of the intestine and the community of gut microbes. The nervous system is regulating the microbes.

המחקר שלהם שפורסם בפברואר 22 בכתב העת PLOS Pathogens למעשה מחבר את 2 תחומי המחקר הללו לאחד

כדי ליצור את הקשר, החוקרים חקרו דגי זברה עם מוטציה גנטית שמובילה לחסר של עצבים במעיים. בבני אדם, מוטציות בגן זה קשורות למחלת הירשפרונג, אשר משבשת את התפתחות מערכת העצבים של המעיים ועלולה לגרום להתקפי דלקת חמורה במעיים.
החוקרים הראו בעבר שלדגי זברה שחסרים עצבי מעיים יש דלקת דומה. אבל הבנת שורשי הדלקת יכולה להיות מסובכת: כל כך הרבה גורמים, מתזונה ופעילות גופנית ועד גנטיקה, יכולים להשפיע על בריאות המעיים. וסוג אחד של דלקת לעתים קרובות מתדלק דלקת אחרת, מה שמקשה להבין היכן מתחיל המחזור.
החוקרים מסבירים שמצבים רבים יכולים לגרום לדלקת מעיים, וקשה מאוד ללהראות את הגורם באנשים, בדגי הזברה, לעומת זאת, ניתן לעשות מניפולציות ממש מבוקרות כולל שליטה באיזה סוג של חיידקים נמצאים במעיים שלהם בלידה.
החוקרים חשדו שלדג הזברה החולה יש בעיות עם ה-pH במעיים. כאשר האכילו את צאצאי דגי הזברה בצבעים בעלי חומציות, לאלו עם עצבי מעיים חסרים היו יותר מעיים חומציים. זה, בתורו, הוביל לצמיחת יתר של חיידקים מזיקים.
כאשר הורידו את החומציות בעזרת תרופה חזר האיזון החיידקי. מצד שני, מתן תרופה לדג הזברה שמגבירה חומציות (אצטאזולמיד) הביא להשפעה הפוכה, הם מצאו. זה הוביל ליותר מדי חיידקי ויבריו בדג הזברה עם מעיים בריאים בעבר.
*** זה לא אומר שמומלץ להעזר בתרופות שמורידות חומציות, בטח לא לאורך מן להן בעייתיות רבה בהורדת זמינות מינרלים וסיכון למחלות רבות גם כאלה הגורמות למוות בטרם עת סוכרת, למחלות לב וכלי דם, לדמנציה. כמו כן לחומציות הקיבה מטרה נוספת והיא מניעה של חדירת חיידרים מזיקים ממזון וכשזה מופרע, ייתכן מצב הפוך שבו יהיה עודף של חיידקי מעי באופן כללי ושליליים באופן פרטני[1][2].
החוקרים מסכמים שהממצאים מצביעים על כך שהעצבים במעי עושים יותר מאשר לשלוט בהתכווצויות שמניעות דברים – הם גם עוזרים לווסת את חומציות המעיים, ומבטיחים אוכלוסיית חיידקים בריאה.

primary function of the ENS is to regulate luminal pH, which plays a critical role in shaping the resident microbial community and regulating intestinal inflammation

ולזה קוראים מערכת אקולוגית שלמה. כל צד תורם לחיוניות של הצד השני.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s