מעי רגיז (IBD)·פלסטיק

אצל אנשים עם מעי רגיז נמצא יותר מיקרופלסטיק בצואה

אחרי שהבנו שכולנו צורכים לא מעט פלסטיק דרך המים, המזון והאוויר חלק פחות וחלק יותר ושפלסטיק לא מתעכל אך מכיל בתוכו גם הרבה פעמים חומרים נוספים ושונים בהתאם לאופי/שימוש המוצר ( BPA ותחליפיופתלאטיםPFAsמעכבי בעירהOPE ומתכות כבדות), שידועים כבעייתיים לבריאות.

הגיע הזמן לבדוק איך וכמה זה משפיע על מערכת העיכול שלנו ומה הקשר למחלות מעי דלקתיות (IBD).

במחקר שפורסם בדצמבר 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology חוקרים מצאו שלאנשים עם מחלת מעי דלקתית (IBD) יש יותר מיקרו-פלסטיק בצואה שלהם מאשר לבקרות בריאות, מה שמרמז שהשברים יכולים להיות קשורים לתהליך המחלה.
החוקרים מציינים שהשכיחות של IBD, הכוללת את מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית, עולה ברחבי העולם ושהמחלה מתאפיינת על ידי דלקת כרונית של מערכת העיכול.
IBD יכול להיות מופעל או להחמיר על ידי תזונה ומזהמים סביבתיים.
מיקרופלסטיק נמצא יכול לגרום לדלקת מעיים, להפרעות במיקרוביום של המעיים ולבעיות אחרות במודלים של בעלי חיים.
החוקרים לא רוצים לקבוע עובדות והם החלו בצעד הראשון כדי להוכיח את ההשפעה הספציפית של מיקרו פלסטיק על מעיים מודלקות.
כצעד ראשון לקראת גילוי זה, החוקרים רצו להשוות את רמות המיקרו-פלסטיק בצואה של נבדקים בריאים ואנשים עם דרגות חומרה שונות של IBD.
הצוות השיג דגימות צואה מ-50 אנשים בריאים ו-52 אנשים עם IBD מאזורים גיאוגרפיים שונים של סין. ניתוח הדגימות הראה שצואה מחולי IBD הכילה בערך פי 1.5 יותר חלקיקי מיקרו-פלסטיק לגרם מאשר אלה של נבדקים בריאים. למיקרו-פלסטיקה היו צורות דומות (בעיקר יריעות וסיבים) בשתי הקבוצות, אך בצואה של IBD היו יותר חלקיקים קטנים. שני סוגי הפלסטיק הנפוצים ביותר בשתי הקבוצות היו פוליאתילן טרפתלאט (PET; משמש בבקבוקים ומכלי מזון) ופוליאמיד (PA; נמצא באריזות מזון ובטקסטיל). אנשים עם תסמיני IBD חמורים יותר נטו לרמות גבוהות יותר של מיקרופלסטיק בצואה.

 In total, 15 types of MPs were detected in feces, with poly(ethylene terephthalate) (22.3–34.0%) and polyamide (8.9–12.4%) being dominant, and their primary shapes were sheets and fibers, respectively. We present evidence indicating that a positive correlation exists between the concentration of fecal MPs and the severity of IBD

תוצאות אלו מצביעות על כך שאנשים עם IBD עשויים להיחשף ליותר מיקרופלסטיק במערכת העיכול שלהם. עם זאת, עדיין לא ברור אם חשיפה זו עלולה לגרום או לתרום ל-IBD, או שאנשים עם IBD צוברים יותר מיקרופלסטיק בצואה כתוצאה מהמחלה שלהם. כלומר האם זה הגורם או הנגרם. שאלה חשובה שכדאי לתת עליה תשובה מוכחת. אבל מצד שני לא משנה באיזה צד ייפול המחקר (גורם או נגרם). עובדתית, המזהם הזה נמצא אצלם בכמויות גדולות יותר עם תרחישי פגיעה במגוון מנגנונים החל במיקרוביום החשוב וכלה בשיבוש אותות אנדוקרינולוגיים.

לדברים חשובים נוספים הקשורים למעי מודלק, ממה עוד חשוב להמנע ומה יכול להועיל – היכנסו

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s