טרשת נפוצה·שמש - חשיבות החשיפה

שמש עשויה להגן על ילדים וצעירים מטרשת נפוצה

מגורים במקומות שטופי שמש ובילוי בחוץ נחשבים לגורמי סיכון לסרטן העור ולכן ארגוני הבריאות ממליצים לאנשים למרוח מקדמי הגנה בעייתיים ולהמנע מחשיפה לשמש שיש לה משמעות קיומית על כל החיים כאן לרבות בני האדם.
גם אם נצא מנקודת הנחה שחשיפה לשמש היא מסוכנת לעור צריך להבין גם מדוע ומתי זה מסוכן ואיך ניתן להחשף לשמש בלי להפגע ולכן אתם מוזמנים להיכנס לפוסטים הבאים שיחברו את הנקודות. ולא… שמש זה לא רק ויטמין די שחשוב לאין ספור מחלות!

למעשה חשיפה מבוקרת לשמש מעלה רמות מלנין בעור (הפיגמנט החום) שהוא מסנן קרינה טבעי ולכן היכולת להפגע יורדת. כלומר אם נעשה זאת חכם, גם לא נישרף.
ישנם גם מדענים שמבקשים לשנות את הגישה וטוענים למשל שאי חשיפה לשמש גורם למוות פי 2 יותר מאשר חשיפה מוגברת לשמש ולעוד דברים כמו:
חשיפה לשמש מורידה סיכון למחלות אוטואימוניות של המעיים
אי חשיפה לשמש מעלה סיכון לסרטן המעי הגס במיוחד אצל מבוגרים.
אי חשיפה לשמש מעלה סיכון להשמנה ולמחלות מטבוליות.
הקשר בין חשיפה לשמש ויטמין די ומיקרוביום במניעה וטיפול של מחלות.
חשיפה לאור סגול של השמש גורם לייצור אנדורפינים.
חשיפה לשמש מייצרת חנקן חמצני (NO) שחשוב לזרימה טובה יותר של הדם החשוב לאיזון לחץ דם וסיבוכיו ויכול למנוע גם סיבוכים ריאתיים כתוצאה מזיהום ויראלי או חיידקי.

טרשת נפוצה תוקפת בדרך כלל מבוגרים בין הגילאים 20-50, כ 3-5% מכמיליון החולים בארצות הברית עם המצב מתחילים לחוות תסמינים כבר בילדות. טרשת נפוצה שמתחילה בילדות היא אמנם מאוד דלקתית, אך לוקח יותר זמן ממבוגרים להתקדם לתסמינים משניים, כגון חולשה, קואורדינציה לקויה ושליטה במעיים ושלפוחית ​​השתן, המתרחשים בממוצע 28 שנים לאחר הופעת המחלה, לפי מומחים.
עם זאת, נקודות ציון אלו של מוגבלות מושגות כ-10 שנים מוקדם יותר מאשר בטרשת נפוצה מבוגרים.

מחקר חדש של חוקרים מאוסטרליה וקליפורניה, שהמתפרסם בדצמבר 21 בכתב העת Neurology. מראה כי אצל ילדים ומבוגרים צעירים, חשיפה לשמש עשויה להגן מפני טרשת נפוצה.
המחקר עקב אחר עבודות קודמות של חוקרים אחרים שהוכיחו קשר בין חשיפה מוגברת לאולטרה סגול בילדות לבין סיכוי נמוך יותר לטרשת נפוצה מבוגרים.
המחקר כלל 332 משתתפים בגילאי 3 עד 22, שלקו בטרשת נפוצה במשך שבעה חודשים בממוצע. מיקומם וכמות החשיפה שלהם לשמש הותאמו לפי גיל ומין ל-534 משתתפים ללא טרשת נפוצה.
את המידע לגבי כמות החשיפה לשמש קיבלו דרך שאלונים שמילאו המשתתפים יחד עם הוריהם.
19% ציינו שהם בילו פחות מ-30 דקות מדי יום בחוץ במהלך הקיץ הקודם, בהשוואה ל-6% מאלה שלא סבלו בטרשת נפוצה.
כאשר החוקרים התאימו סיכוני טרשת נפוצה, כמו עישון ומין, הם גילו שלמשתתפים שבילו בממוצע 30 דקות עד שעה בחוץ מדי יום היה סיכוי נמוך ב-52% לטרשת נפוצה, בהשוואה לאלו שבילו בממוצע פחות מ- 30 דקות בחוץ מדי יום.
החוקרים ציינו שידוע שחשיפה לשמש מגבירה את רמות ויטמין D וזה גם מגרה תאי חיסון בעור שיש להם תפקיד מגן במחלות כמו טרשת נפוצה. ויטמין D עשוי גם לשנות את התפקוד הביולוגי של תאי החיסון וככזה, לשחק תפקיד בהגנה מפני מחלות אוטואימוניות.

Sun exposure is known to boost vitamin D levels. It also stimulates immune cells in the skin that have a protective role in diseases such as MS. Vitamin D may also change the biological function of the immune cells and, as such, play a role in protecting against autoimmune diseases.

החוקרים גם מצאו קשר לעוצמת אור השמש והעריכו שלתושבי פלורידה יש ​​סיכוי נמוך ב-21% מתושבי ניו יורק ללקות בטרשת נפוצה. הם ציינו שחשיפה לשמש הייתה "תלויה במינון", ככל שהחשיפה ארוכה יותר כך הסיכון נמוך יותר. ונראה שאפילו חשיפה בשנה הראשונה לחיים מגנה מפני טרשת נפוצה.

We found an association with the intensity of sunlight and estimated that residents of Florida would be 21 percent less likely than residents of New York to have MS. They noted that sun exposure was "dose-dependent," the longer the exposure the lower the risk. And even exposure in the first year of life seemed to protect against MS

החוקרים ממליצים בינתיים זמן קבוע בשמש של לפחות 30 דקות מדי יום במיוחד במהלך הקיץ, שימוש בהגנה מהשמש לפי הצורך, במיוחד עבור קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולי טרשת נפוצה.

advising regular time in the sun of at least 30 minutes daily especially during summer, using sun protection as needed, especially for first degree relatives of MS patients, may be a worthwhile intervention to reduce the incidence of MS
https://www.ucsf.edu/news/2021/12/421976/sunshine-may-shield-children-young-adults-ms

עוד מוסיפים החוקרים שחשיפה מוגבלת לשמש ו/או רמות נמוכות של ויטמין D נקשרו למצבים אחרים הכוללים את פרקינסון, אלצהיימר וסוגים אחרים של דמנציה, כמו גם סכיזופרניה ומחלות אוטו-אימוניות אחרות כמו סוכרת סוג 1, מחלת קרוהן וזאבת (לופוס).

לדברים נוספים שקשורים לטרשת נפוצה מהם חשוב להמנע ולחילופין להרבות היכנסו.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s