השמנת יתר·סרטן תירואיד

אחד מכל חמישה מקרים עתידיים של סרטן בלוטת התריס יהיה קשור למשקל עודף

הימנעות ממשקל עודף, במיוחד השמנת יתר, צריכה להיות בראש סדר העדיפויות למניעת סרטן בלוטת התריס, כך מצא המחקר הראשון להערכת הנטל העתידי של סרטן בלוטת התריס באוסטרליה.
המחקר שפורסם בנובמבר 21 בכתב העת International Journal of Cancer והובל על ידי חוקרים מבית הספר למתמטיקה וסטטיסטיקה של UNSW, מצא שאחד מכל חמישה מקרים של סרטן בלוטת התריס באוסטרליה יהיה מיוחס לרמות הנוכחיות של עודף משקל והשמנה.
ממצאי המחקר התבססו על שבעה מחקרי עוקבה אוסטרליים שכללו 370,000 משתתפים, שאפשרו הערכה של סוגי סרטן שכיחים פחות כמו סרטן בלוטת התריס.
החוקרים קישרו את הנתונים משבעת המחקרים הללו, שכולם קבעו את מדד מסת הגוף [BMI] של המשתתפים בתחילת המחקר, עם מאגרי מידע לאומיים של סרטן ומוות, שאפשרו להעריך את עוצמת הקשרים. הם העריכו את השכיחות העדכנית של עודף משקל והשמנת יתר באוכלוסיית אוסטרליה מסקר הבריאות הלאומי האחרון שהיה בשנים 2017-2018, ולאחר מכן שילבו את חוזק ההערכות של הקשר ושכיחות החשיפה כדי להעריך שברים שניתן לייחס לאוכלוסייה [PAF].
ה-PAFs מתארים איזה חלק ממקרי הסרטן העתידיים ברמת האוכלוסייה מוסבר על ידי החשיפה הנוכחית. עשינו זאת על ידי יישום שיטות PAF מתקדמות שפיתחו. שיטות ה-PAF המתקדמות מאפשרות הערכות של עומס המחלה, כמו גם השוואה של עומס המחלה שניתן למנוע לפי תת-קבוצות אוכלוסייה במחקר. שיטות שדורשות גישה לנתוני עוקבה גדולים.
לבסוף, החוקרים הכפילו את הערכות ה-PAF במספרים החזויים של סרטן בלוטת התריס בעשר השנים הבאות (2021-2030) כדי לקבל את המספרים האבסולוטיים של סרטן בלוטת התריס שצפויים להתרחש עקב שומן הגוף.

ד"ר לאקסונן, מרצה בכיר למדעי נתונים, אומר שזה מדאיג שכן שכיחות ההשמנה באוסטרליה הוכפלה במהלך שני העשורים האחרונים, כאשר 75% מהגברים האוסטרלים ו-60% מהנשים האוסטרליות סובלים מעודף משקל או השמנת יתר.
ממצא זה מתורגם לקרוב ל-10,000 מקרי סרטן בלוטת התריס ב-10 השנים הבאות. השמנת יתר מסבירה 75 אחוז מהנטל הזה באוסטרליה.
הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC), הגיעה למסקנה כבר ב-2016 שהשמנת יתר היא גורם סיכון סיבתי ל-8 סוגים שונים של סרטן בין היתר גם של בלוטת התריס[1].
גם בישראל מצאו שהשמנת יתר היא גורם סיכון לסוגים שונים של סרטן בינהם בלוטת התריס[2].
אבל ד"ר לאקסונן אומר שזו הפעם הראשונה שמחקר העריך את נטל סרטן בלוטת התריס המיוחס לרמות הנוכחיות של עודף משקל והשמנה והשווה נטל זה לפי מין.
סרטן בלוטת התריס הוא אחד מסוגי הסרטן הבודדים השכיחים פי 2-3 בנשים מאשר אצל גברים, אך ד"ר לאקסונן אומר שהמחקר מצא שהנטל העתידי של סרטן בלוטת התריס המיוחס לעודף משקל/ השמנת יתר גבוה יותר אצל גברים בהשוואה לנשים.
עודף משקל או השמנת יתר מסבירים שניים מכל חמישה מקרי סרטן בלוטת התריס בגברים, ואחד מכל 10 סרטן בלוטת התריס בנשים.
ד"ר לאקסונן מדגיש שעדיין לא מובן היטב מה גורם להבדל המין בסיכון לסרטן בלוטת התריס הקשור לעודף משקל/השמנה, אבל הממצאים מוסיפים ראיות לצורך הדחוף לעצור ולהפוך את המגמה העולמית הנוכחית בעלייה במשקל, במיוחד השמנת יתר ובמיוחד אצל גברים.

It is still not well understood what causes the sex difference in overweight/obesity-related thyroid cancer risk, “But our findings add evidence to the urgent need to halt and reverse the current global trend in weight gain, especially obesity and especially in men

עוד הוא מוסיף שנראה שגורמי אורח חיים אחרים אינם מעורבים בסרטן הזה, אך ידוע כי חשיפה לקרינה מייננת, מחסור ביוד וכמה גורמים גנטיים מגבירים את הסיכון לסרטן בלוטת התריס.

Other lifestyle factors do not appear to be implicated but ionizing radiation exposure, iodine deficiency and some genetic factors and family history are known to increase the thyroid cancer risk. Thyroid cancer is a bit like prostate cancer that its risk factors are not yet very well understood
https://newsroom.unsw.edu.au/news/science-tech/one-five-future-thyroid-cancers-linked-excess-weight

אני מרשה לעצמי להוסיף לרשימה גם PFASBPA, פלואור (חומצה פלואורוסיליצית).
ואני גם מרשה לעצמי לשאול שאלה האם ההשמנה היא גורמת הסיכון או שמא אורח החיים (תזונה, פעילות גופנית וכו') שגורם להשמנה ולירידה במערכת החיסונית, שלאורך זמן עשויה לייצר גם סרטן?

כדי להבין יותר מה ניתן לעשות עם השמנה היכנסו
כדי להבין מה חשוב לפעילות תקינה של בלוטת התריס היכנסו

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים


להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s