זיהום אוויר·כבד שומני

זיהום אוויר – כבד שומני

מחלת כבד שומני הקשורה לחילוף חומרים (MAFLD) היא אתגר בריאותי עולמי הולך וגובר, שכיחותה עלתה בהתמדה מאז שנות ה-80, ומשפיעה כיום על רבע מאוכלוסיית העולם ורוב החולים עם סוכרת מבוגרים ומהווה נטל עולמי משמעותי. באסיה, היא עלתה ל-40% בין 2012 ל-2017.
כבד שומני עשוי להתקדם למחלות כבד חמורות יותר כגון שחמת וסרטן כבד, דבר שמצריך השתלת כבד וכשאין בנמצא הפרוגנוזה יורדת.

מחקרים מצטברים בבעלי חיים הראו שמזהמי אוויר עלולים להגביר את הסיכון לכבד שומני (NASH), לפגוע בחילוף החומרים של גלוקוז בכבד ולקדם פיברוגנזה בכבד.
החוקרים מציינים שכל הממצאים האפידימיולוגים מראים קשר בין שינויים סביבתיים ואורח חיים שהתרחשו לצד התעשיות שחלקן בזיהום האוויר הוא דומיננטי.
מספר גדל והולך של מחקרים הצביעו על כך שזיהום האוויר בסביבה, עלול להגביר את הסיכון להפרעות מטבוליות כמו תנגודת לאינסולין ודיסליפידמיה, ומחלות קשורות כמו סוכרת מסוג 2 ותסמונת מטבולית.
עם זאת, מבחינת החוקרים, העדויות האפידמיולוגיות לקשר היו מוגבלות, ולכן ערכו את המחקר הזה כדי לשפר את ההבנה שלנו לגבי ההשפעות של זיהום אוויר על בריאות האדם וגם כדי לעזור להפחית את הנטל של מחלות כבד שומניות.

The MAFLD epidemic corresponds to environmental and lifestyle changes that have occurred alongside rapid industrialization worldwide, especially in many Asian countries. A growing number of studies have suggested that ambient air pollution, which is the biggest environmental problem caused by industrialization, may increase the risk of metabolic disorders such as insulin resistance and dyslipidemia, and related diseases such as type 2 diabetes mellitus and metabolic syndrome. However, epidemiologic evidence for the association was limited, so we conducted this research to improve our understanding of the effects of air pollution on human health and also to help reduce the burden of MAFLD.

החוקרים ערכו מחקר אפידמיולוגי על התפקיד הפוטנציאלי של זיהום אוויר לסיכון של כבד שומני בכ-90,000 מבוגרים בסין בהתבסס על סקר China Multi-Ethnic Cohort (CMEC), שאסף מידע על המשתתפים כולל סוציו-דמוגרפיה, הרגלי חיים והיסטוריה הקשורה למחלות שאינן עוברות בין בני אדם (NCD-Non-communicable disease), כגון מחלות לב וכלי דם, סרטן, מחלות נשימתיות כרוניות וסוכרת.
את המחקר פירסמו בדצמבר 21 בג'ורנל Journal of Hepatology והם אכן מצאו שחשיפה ארוכת טווח לזיהום אוויר עשויה להגביר את הסיכויים ל-MAFLD ובמיוחד אצל גברים, מעשנים שותי אלכוהול, וכאלה שצורכים דיאטה עתירת שומן.

החוקרים ציינו שהממצאים הללו מוסיפים לעדויות ההולכות וגדלות להשפעות המזיקות של זיהום הסביבה על תפקוד מטבולי ואיברים קשורים. עם זאת, נראה שפעילות גופנית לא שינתה את הקשר בין זיהום אוויר לכבד שומני.
הם הופתעו לראות שלפעילות גופנית לא היתה השפעה על כבד שומני והציעו לבחון אם התזמון, האינטנסיביות והאופי של הפעילות הגופנית יכול להוריד את העומס של זיהום האוויר. כלומר יש מצב שהזיהום כה גבוה באזורים מסוימים או בשעות מסוימות שזה יכול להיות גם הפוך ואז כדאי לבחון מתי והיכן פחות מזוהם כדי שלפעילות הגופנית תהיה השפעה מועילה יותר.

Our findings add to the growing evidence of ambient pollution's damaging effects on metabolic function and related organs. However, physical activity did not seem to modify the associations between air pollution and MAFLD. However, physical activity did not seem to modify the associations between air pollution and MAFLD. We suggest that future studies explore whether the timing, intensity, and form of physical activity can mitigate the harmful effects of air pollution

החוקרים מציעים כי יש להכיר בזיהום אוויר כגורם סיכון שניתן לשינוי עבור MAFLD. אוכלוסיות בסיכון גבוה צריכות להיות מודעות לאיכות האוויר באזורים שבהם הן מתגוררות ולתכנן את פעילותן כדי למזער את חשיפותיהן לזיהום אוויר.

במאמר של חוקרים מאיטליה וצרפת שפורסם גם הוא בדצמבר 21 באותו ג'ורנל ציינו כי ההערכה של הגורמים העיקריים של תמותה ברחבי העולם על ידי ארגון הבריאות העולמי הראה כי זיהום עולמי עמד בראש הרשימה, מדורג גבוה יותר מעישון, צריכת אלכוהול ומחלות זיהומיות גדולות, וכי זיהום האוויר, המרכיב הקריטי ביותר בזיהום העולמי, עשוי להיות אחראי למיליוני מקרי מוות בשנה ברחבי העולם . ולכן נחוץ לאפיין טוב יותר את הגורמים הסביבתיים שיכולים להשפיע גם על הכבד ולהמנע מהם ככל הניתן.
הם הוסיפו שבעוד שפעילות גופנית יחד עם תזונה בריאה מהווה נדבך ראשוני במאבק נגד מחלות הקשורות לתסמונת מטבולית, כולל MAFLD, הממצאים שזיהום הסביבה עלול להחמיר את הסיכון ל-MAFLD עשויים להציע רמזים חדשים לשכלול הייעוץ של חולים אלה, עבור למשל על ידי הגבלת חשיפה של אוכלוסיות סיכון להגדרות אוויר פתוחות ברמת זיהום גבוהה, כפי שמומלץ לחולים הסובלים מאסתמה חמורה. כמו כן, מהווה תמריץ נוסף למקבלי ההחלטות להאיץ את המאמצים לעמוד בהנחיות וההגבלות של ארגון הבריאות העולמי על זיהום אוויר, שכן ערים רבות באירופה ובעולם עדיין נמצאות הרבה מעל הגבולות הללו.

A better characterization of the liver exposome is expected to improve prevention and precautionary counseling. Indeed, whereas physical activity together with a healthy diet stand as a primary pillar in the fight against metabolic syndrome associated morbidities, including MAFLD, the findings that ambient pollution could exacerbate MAFLD risk might offer new clues to refining the counseling of these patients, for instance by restricting exposure of risk populations to open air settings at high level of pollution, as is recommended for patients suffering from severe asthma.
It also constitutes an additional incentive for decision makers to speed up the efforts to conform with the WHO guidelines and limits on air pollution, as many cities in Europe and worldwide are still well above those limits
https://www.elsevier.com/about/press-releases/research-and-journals/new-study-shows-link-between-long-term-exposure-to-air-pollution-and-fatty-liver-disease

לדברים שיכולים למנוע ולעזור במצבים של כבד שומני היכנסו ותיקראו גם על אומגה 3 שמחבר בין כבד שומני לזיהום אוויר

מאמרים קשורים נוספים:
עדויות נוספות לקשר סיבתי בין זיהום אוויר למוות מוקדם – התקנים של זיהום אוויר אינם מגנים מספיק.
זיהום אוויר הוא מהגורמים העיקריים למוות ממחלות לב וריאה וזה משפיע גם על היכולת להתמודד מול וירוסים – מתי ארגוני הבריאות יתחילו להלחם במזהמים?

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s