הון שלטון ומדיניות הבריאות·פייזר

פייזר ענקית התרופות

פייזר הפכה את עצמה לחברת התרופות הגדולה בעולם, במידה רבה על ידי רכישת מתחרותיה. בתריסר השנים האחרונות היא ביצעה שלוש מגה רכישות: וורנר-למברט ב-2000, פארמסיה ב-2003, וויית' ב-2009. ואז, ב-2015, הודיעה פייזר על עסקה של 160 מיליארד דולר למיזוג עם אלרגן והעברת המטה שלה לאירלנד. כדי להימנע ממסים אמריקאים, אך לאחר מכן נאלצה לנטוש את התוכנית.

פייזר צמחה גם באמצעות שיווק אגרסיבי, מנהג שהחלה עוד בשנות החמישים על ידי רכישת פרסומות חסרות תקדים בכתבי עת רפואיים.
בשנת 2009 נאלצה החברה לשלם סכום שיא של 2.3 מיליארד דולר כדי להסדיר תביעות פדרליות לפיהן אחת מחברות הבת שלה שיווקה באופן לא חוקי משכך כאבים בשם Bextra. יחד עם השיווק המפוקפק, פייזר עמדה במשך עשרות שנים במרכז המחלוקות על התמחור שלה, כולל תיק קביעת מחירים שהחל ב-1958.

בתחום בטיחות המוצר, השערורייה הגדולה ביותר של פייזר כללה מסתמי לב פגומים שנמכרו על ידי חברת הבת שיילי שהובילו למותם של יותר מ-100 אנשים. במהלך חקירת העניין התגלה מידע המצביע על כך שהחברה הטעתה בכוונה את הרגולטורים לגבי המפגעים.

ברשימת השערוריות של פייזר יש הסדר שוחד מ-2012; הימנעות ממס; ותביעות בטענה שבמהלך מגיפת דלקת קרום המוח בניגריה בשנות ה-90 החברה בדקה תרופה חדשה ומסוכנת בילדים ללא הסכמה מהוריהם.

להלן ריכוז מידע על חברת פייזר שאיך שהוא ממשיכה להתקיים למרות הכל

בטיחות המוצרים של פייזר

 • במהלך אמצע שנות ה-80, ארגוני שמירה על בריאות הציבור כגון Public Citizen Health Research Group טענו כי תרופת Feldene של פייזר שמיועדת לדלקות פרקים, יצרה סיכון גבוה לדימום במערכת העיכול בקרב קשישים, אך הממשל הפדרלי, למרות דיווחים על עשרות מקרי מוות, סירבו לשים הגבלות על התרופה[1]. מאמר ביוני 1986 ב-The Progressive על תרופה זו זכה לכותרת "DEATH BY PRESCRIPTION".
 • ה- FDA הביע דאגה גדולה יותר לגבי דיווחים[2] על עשרות הרוגים הקשורים למסתמי לב שנעשו על ידי חטיבת Shiley של פייזר. בשנת 1986, כאשר מניין ההרוגים הגיע ל-125, סיימה פייזר את הייצור של כל דגמי השסתומים[3]. עם זאת, בשלב זה הם הושתלו בעשרות אלפי אנשים, שדאגו שהמכשירים עלולים להישבר ולהיכשל בכל רגע.
  ב-1991 צוות משימה של ה-FDA האשים כי Shiley הסתירה מידע על בעיות בטיחות מהרגולטורים כדי לקבל אישור ראשוני לשסתומים שלו ושהחברה השאירה את ה-FDA בחשיכה. חקירה ב-7 בנובמבר 1991 ב Wall Street Journal טענה כי Shiley זייפה בכוונה רישומי ייצור הקשורים לשברים במסתמים.
  מול השערורייה ההולכת וגוברת הזו, הודיעה פייזר[4] כי תוציא עד 205 מיליון דולר כדי להסדיר את עשרות אלפי תביעות השסתומים שהוגשו נגדה. למרות זאת, פייזר התנגדה לציית להוראה של ה-FDA לפיה היא תודיע למטופלים על ממצאים חדשים שקיים סיכון גבוה יותר לשברים קטלניים במי שהותקן להם השסתום לפני גיל 50[5]. ב-1994 הסכימה החברה לשלם 10.75 מיליון דולר[6] כחלק מעסקת טיעון מול משרד המשפטים על כך ששיקרו לרגולטורים בבקשת האישור לשסתומים; היא גם הסכימה לשלם 9 מיליון דולר כדי לנטר חולי מסתמים בבתי חולים לקשישים או לשלם עבור הסרת המכשיר.
 • בשנת 2004 הודיעה פייזר כי הגיעה להסדר של 60 מיליון דולר[6] בגין תביעה ייצוגית שהוגשה על ידי משתמשי Rezulin, תרופה לסוכרת שפותחה על ידי וורנר-למברט, אשר הורידה אותה מהשוק זמן קצר לפני שהחברה נרכשה על ידי פייזר בשנת 2000 ההורדה הגיעה לאחר שעשרות מטופלים מתו מאי ספיקת כבד חריפה שנגרמה על ידי התרופה.
 • בשנת 2004, בעקבות גילויים על תופעות לוואי מסוכנות של משכך הכאבים Vioxx של מרק, פייזר הסכימה להשעות את הפרסום בטלוויזיה[7] עבור תרופה מקבילה שלה בשם Celebrex. בשנה שלאחר מכן, פייזר הודתה שניסוי קליני משנת 1999 מצא שלמטופלים קשישים הנוטלים Celebrex יש סיכון מוגבר מאוד לבעיות לב[8].
 • בשנת 2005 משכה פייזר משכך כאבים נוסף, Bextra, מהשוק לאחר שה-FDA הורה על אזהרת "קופסה שחורה" לגבי הסיכונים הקרדיו-וסקולריים והמערכתיים של התרופה[9]. ב-2008 הודיעה פייזר כי היא מפרישה 894 מיליון דולר כדי ליישב את התביעות[10] שהוגשו בקשר עם Bextra ו-Celebrex.
 • עם רכישת Wyeth (חברת תרופות) באוקטובר 2009, פייזר לקחה על עצמה סדרה חדשה של בעיות משפטיות. סיכום ההליכים המשפטיים[11] בדוח הכספי השנתי האחרון של Wyeth לפני פרסום העסקה נמשך 14 עמודים. רוב התביעות שנידונו היו תיקי אחריות למוצרי טיפול הורמונלי, חיסוני ילדות, התרופה האנטי-דיכאונית Effexor, אמצעי המניעה Norplant ובעיקר תרופת הדיאטה המשולבת המכונה fen-phen, אשר נסוגה מהשוק לאחר דיווחים שהשימוש בה נקשר לפגיעה קטלנית במסתמי הלב. ממצאים אלה שחררו גל של עשרות אלפי תביעות משפטיות נגד החברה.

תמחור המוצרים של פייזר

 • פייזר נמצאת במרכז המחלוקות על התמחור שלה כבר יותר מ-50 שנה. ב-1958 היא הייתה אחת משש חברות תרופות שהואשמו על ידי ועדת הסחר הפדרלית בתיאום מחירי אנטיביוטיקה[12]. החברה הואשמה גם בהצהרות כוזבות למשרד הפטנטים האמריקאי כדי לקבל פטנט על טטרציקלין.
  ב-1961 הגיש משרד המשפטים כתבי אישום פליליים להגבלים עסקיים נגד פייזר, אמריקן סיאנמיד, בריסטול-מאיירס ומנהלים בכירים בשלוש החברות[13]. שנתיים לאחר מכן, ה-FTC קבע ששש החברות אכן קשרו קשר לקביעת מחירי הטטרציקלין[14]. הוועדה גם מצאה כי "חוסר ניקיון כפיים וחוסר תום לב מילאו תפקיד מרכזי" בהנפקת פטנט הטטרציקלין לפייזר.
  בשנת 1964 הורה ה-FTC לשש החברות להתחל את מחיריהן[15] ואמרה לפייזר להעניק רישיון ייצור של טטרציקלין לכל חברה שתבקש זאת. בשנת 1967 חבר מושבעים פדרלי מצא את פייזר, אמריקן סיאנמיד ובריסטול מאיירס אשמים בקשירת קשר, קנוניה למונופול ומונופול בפועל[16]. החברות נקנסו כל אחת במקסימום של 150,000 דולר, אך התשלום התעכב תוך כדי ערעור[17].
  המאמץ הזה היה פורה עבור החברות, כי בשנת 1970 בית משפט פדרלי לערעורים הורה להחזיר את התיק לבית המשפט המחוזי בשל שגיאות בהנחיות השופט את המושבעים. שלוש שנים לאחר מכן, שופט פדרלי אחר, שישב ללא חבר מושבעים, דחה את ההאשמות. בינתיים, פייזר וחברות אחרות הסכימו לשלם כ-136 מיליון דולר כדי להסדיר תיק תובענה ייצוגית ותביעות אזרחיות אחרות שהוגשו בשם צרכנים ומדינות מקומיות. עסקות טיעון מאוחרות[18] יותר הביאו את הסכום ליותר מ-150 מיליון דולר.
  פייזר, יחד עם חברות התרופות הגדולות האחרות, היו ממוקדות מאוחר יותר בסדרה של תביעות משפטיות שהוגשו על ידי התובעים הכלליים של המדינה וגורמים אחרים המערערים על נוהלי התמחור של התעשייה. ב-1996 פייזר הייתה אחת מ-15 חברות התרופות הגדולות שהסכימו לשלם יותר מ-408 מיליון דולר[19] כדי להסדיר תביעה ייצוגית שגבתה שהם קשרו קשר לתיקון מחירים שנגבו מבתי מרקחת עצמאיים.
 • בשנת 1999 הודתה פייזר באשמת הגבלים עסקיים פליליים, לפיהם יחידת המחקר שלה Food Science Group, השתתפה בשתי מזימות בינלאומיות לקביעת מחירים – האחת כללה את חומר משמר המזון סודיום ארית'ורבט והשנייה משפר הטעם מלטול. פייזר הסכימה לשלם קנסות בסך 20 מיליון דולר[20].
 • בשנת 2002 פייזר התנגדה לשתף פעולה עם חקירה של משרד רואי החשבון הכללי של נוהלי התמחור בתעשייה, אך נכנעה לאחר שיו"ר ומנכ"ל הנרי מקינל קיבל זימון. מאוחר יותר באותה שנה, פייזר הסכימה לשלם 49 מיליון דולר כדי להסדיר את האשמות לפיהן אחת מחברות הבת שלה הונה את תוכנית Medicaid הפדרלית על ידי גביית יתר עבור התרופה ליפיטור להורדת הכולסטרול[21].
  בשנת 2003, בזמן שהקונגרס דן בחקיקה להכשרת יבוא תרופות מרשם זולות מקנדה, פייזר ביקשה לערער את הנוהג בכך שאמרה לבתי המרקחת הקנדיים הגדולים שהם יצטרכו להתחיל להזמין ישירות מפייזר במקום לעבור דרך סיטונאים[22]. זה העמיד את פייזר בעמדה של ניתוק אספקה ​​אם היא חושדת שבתי המרקחת מוכרים לשוק האמריקאי. בשנה שלאחר מכן, פייזר הודיעה שהיא תתחיל לדרוש מסיטונאים לדווח על הזמנות מבתי מרקחת בודדים[23].
  ב-2016 משרד המשפטים הודיע ​​שפייזר תשלם 784 מיליון דולר כדי ליישב את ההאשמות לפיהן Wyeth שילם פחות הנחות ל-Medicaid על שתיים מהתרופות שלה[24].
  מאוחר יותר ב-2016 רשות התחרות והשווקים של בריטניה קנסה את פייזר בסכום שווה ערך של 107 מיליון דולר בגין גביית מחירים מופרזים ולא הוגנים עבור תרופה לאפילפסיה[25].

מחלוקות פרסום ושיווק מטעים ושקריים

 • לאחר מלחמת העולם השנייה, פייזר עוררה שערורייה כשעקפה את רשתות הפצת התרופות המסורתיות והחלה לשווק את מוצריה (במיוחד את האנטיביוטיקה Terramycin) ישירות לבתי חולים ולרופאים, תוך שימוש חסר תקדים בפרסומות בכתב העת של איגוד הרופאים האמריקאי. מאמר בולט ב-Sathery Review ב-1957 גינה את החברה על טקטיקות כמו הצגת מודעות לאנטיביוטיקה שלה שמציגות שמות של רופאים שכביכול תומכים במוצר אך התברר שהם פיקטיביים.
 • ב-1991 פייזר שילמה סך של 70,000 דולר ל-10 מדינות כדי להסדיר תשלומים הנוגעים לפרסום מטעה עבור שטיפת הפה שלה Plax בשנת 1996[26].
  מנהל המזון והתרופות הורה לפייזר להפסיק להעלות טענות רפואיות לא מורשות ומטעות עבור התרופה נוגדת הדיכאון שלה זולופט.
 • בשנת 2000 הזהיר ה-FDA את פייזר ופארמסיה, משווקות שותפות של תרופת דלקת המפרקים Celebrex, שהמודעות לצרכן שהן מציגות עבור התרופה הן שקריות ומטעות[27]. שנתיים לאחר מכן, ה-FDA הורה לפייזר להפסיק להפעיל סדרה של מודעות מגזינים שלטענת הסוכנות העלו באופן מטעה שהתרופה ליפיטור להורדת הכולסטרול שלה בטוחה יותר ממוצרים מתחרים[28].
 • בשנת 2003 שילמה פייזר 6 מיליון דולר כדי להסדיר עם 19 מדינות שהאשימו את החברה בשימוש בפרסומות מטעות כדי לקדם את התרופות Zithromax שלה לדלקות אוזניים לילדים[29].
 • בשנת 2004 הסכימה חברת הבת של פייזר, וורנר-למברט, לשלם 430 מיליון דולר כדי לפתור אישומים פליליים ואזרחיים ששילמה לרופאים כדי לרשום את תרופת האפילפסיה שלה Neurontin לחולים עם מחלות שהתרופה לא אושרה להן[30]. מאוחר יותר התגלו מסמכים המצביעים על כך שפייזר ארגנה עיכובים בפרסום מחקרים מדעיים[31] שערערו את תביעתה לשימושים האחרים של Neurontin. ב-2010 חבר מושבעים פדרלי מצא שפייזר ביצעה הונאה בשיווק של Neurontin; השופט בתיק חייב את החברה בתשלום פיצויים בסך 142 מיליון דולר[32].
 • בשנת 2007 הסכימה חברת הבת של פייזר, Pharmacia & Upjohn, לשלם 34.7 מיליון דולר[33] כדי להסדיר את האשמות הפדרליות הנוגעות לשיווק בלתי חוקי של הורמון הגדילה האנושי שלה Genotropin.
 • ב-2009 פייזר הסכימה לשלם 2.3 מיליארד דולר כדי לפתור אישומים פליליים ואזרחיים הקשורים לשיווק לא תקין של Bextra ושל שלוש תרופות אחרות[34]. הסכום היה שיא להסדר הונאה בתחום הבריאות. ג'ון קופצ'ינסקי, נציג מכירות לשעבר של פייזר שתלונתו סייעה להביא לחקירה הפדרלית, אמר לניו יורק טיימס: "כל התרבות של פייזר מונעת על ידי מכירות, ואם לא מכרת תרופות באופן לא חוקי, לא נתפסת כשחקן קבוצתי"[35] במסגרת ההסדר, נאלצה פייזר להתקשר ב-Corporate integrity agreement עם ה-HHS.
 • ב-2010 חשפה פייזר כי במהלך תקופה של שישה חודשים בשנה הקודמת היא שילמה 20 מיליון דולר לכ-4,500 רופאים ואנשי מקצוע רפואיים אחרים עבור התייעצות ודיבור בשם החברה[36]. זו הייתה הפעם הראשונה שהחברה פרסמה את הוצאותיה מהסוג הזה.
 • ב-2011 הסכימה פייזר לשלם 14.5 מיליון דולר כדי לפתור את ההאשמות הפדרליות על כך שהיא שיווקה באופן לא חוקי את תרופת השלפוחית ​​שלה, Detrol[37].
 • ב-2011 ה-FDA אמר לפייזר שדף האינטרנט שלה "משאבים מקוונים" בליפיטור מכיל הצהרות מטעות[38].
 • ביולי 2012 הסכימה פייזר להסיר טענות הקשורות לבריאות השד והמעי הגס מהפרסום שלה עבור מולטי-ויטמינים של צנטרום כחלק מהסכם ליישוב תביעה שהגיש המרכז למדע למען האינטרס הציבורי בטענה שהטענות אינן מבוססות.
 • בנובמבר 2012 חשפה פייזר כי נטלה אישום נגד רווחים של 491 מיליון דולר בהקשר ל"הסכם עקרוני" עם משרד המשפטים האמריקני[39] להסדיר אישומים הנוגעים לשיווק לא תקין של תרופת השתלת הכליה Rapamune. הסכם זה הושלם ביולי 2013. מאוחר יותר הגיעה פייזר להסדר של 35 מיליון דולר בגין האשמות של Rapamune שהובאו על ידי יותר מ-40 תובעים כלליים של המדינה[40].

שוחד ותשלומים לא נאותים

 • ב-1976 פייזר הייתה אחת מהחברות הרבות שחשפו כי שילמה תשלומים מפוקפקים לפקידי ממשל זרים. מהחברה נמסר כי כ-265,000 דולר שולמו לפקידים בשלוש מדינות אך לא זיהתה אותם[41].
 • באוגוסט 2012 הודיעה הרשות לניירות ערך בארה"ב כי הגיעה להסדר של 45 מיליון דולר עם פייזר כדי לפתור את הטענות לפיהן חברות הבנות שלה, במיוחד וויית', שיחדו רופאים בחו"ל ואנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות כדי להגדיל את המכירות בחו"ל[42].

פגיעה באיכות הסביבה

 • בשנת 1971 ביקשה הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) מפייזר להפסיק את הנוהג של השלכת פסולת תעשייתית מהמפעל שלה בגרוטון, קונטיקט בלונג איילנד סאונד לים[42]. החברה דווחה שמפנה כמיליון גלונים של פסולת מדי שנה בשיטה זו.
 • ב-1991 פייזר הסכימה לשלם 3.1 מיליון דולר כדי להסדיר את החיובים של ה-EPA לפיהם החברה גרמה נזק רציני לנהר דלאוור על ידי אי התקנת ציוד לבקרת זיהום באחד המפעלים שלה בפנסילבניה[43].
 • בשנת 1994 הסכימה פייזר לשלם 1.5 מיליון דולר כחלק מצווי הסכמה עם ה-EPA בקשר להשלכתה באתר פסולת רעילה ברוד איילנד.
 • ב-1998 פייזר הסכימה לשלם קנס אזרחי של 625,000 דולר על הפרות סביבתיות שהתגלו במתקני המחקר שלה בגרוטון, קונטיקט.
 • בשנת 2002 נקנסה ניו ג'רזי על פייזר קנס של 538,000 דולר על כישלון בפיקוח כראוי על שפכים המוזרמים מהמפעל שלה בפרסיפני[44].
 • ב-2003, זמן קצר לאחר שפייזר רכשה את Pharmacia, החברה (יחד עם סולוטיה ומונסנטו) הסכימה לשלם כ-700 מיליון דולר כדי ליישב תביעה בגין השלכת PCB באניסטון, אלבמה[45].
 • בשנת 2005 הסכימה פייזר לשלם 22,500 דולר כדי ליישב תביעות של EPA לפיהן החברה לא הודיעה כראוי לגורמים רשמיים במדינה על שחרור כימיקלים משנת 2002 מהמפעל שלה בגרוטון, שפצע קשה כמה עובדים והצריך תגובת חירום גדולה[46].
 • בשנת 2005, פייזר הסכימה לשלם 46,250 דולר כדי להסדיר תביעות לפיהן Pharmacia & Upjohn הפרה את כללי זיהום האוויר הפדרליים במפעל שלה בקלמזו, מישיגן.
 • ב-2008 הסכימה פייזר לשלם קנס אזרחי של 975,000 דולר[47] כדי לפתור את ההאשמות הפדרליות שהפרה את חוק האוויר הנקי במפעל הייצור הקודם שלה בגרוטון, קונטיקט בתקופה שבין 2002 ל-2005.
  קבוצה לשמירה על איכות הסביבה בניו ג'רזי מתחו ביקורת[48] על תוכנית הניקוי שהגתה פייזר עבור אתר Cyanamid Superfund האמריקאי בברידג'ווטר, שנחשב לאחד מאתרי הפסולת הרעילה ביותר במדינה. פייזר ירשה את האחריות על הניקוי באמצעות רכישת Wyeth ב-2009.

פגיעה בזכויות אדם

 • בשנת 2000 פרסם הוושינגטון פוסט חשיפה גדולה המאשימה את פייזר בבדיקת אנטיביוטיקה חדשה ומסוכנת בשם Trovan על ילדים בניגריה מבלי לקבל הסכמה מתאימה מהוריהם. הניסוי התרחש במהלך מגפת דלקת קרום המוח ב-1996 בארץ. בשנת 2001 נתבע פייזר בבית המשפט הפדרלי בארה"ב על ידי שלושים משפחות ניגריות, שהאשימו את החברה בשימוש בילדיהן כשפני ניסיונות אנושיים[49].
  ב-2006 הגיע פאנל של מומחים רפואיים ניגרים למסקנה שפייזר הפרה את החוק הבינלאומי. ב-2009 החברה הסכימה לשלם 75 מיליון דולר כדי להסדיר חלק מהתביעות שהוגשו בבתי המשפט בניגריה[50]. התיק בארה"ב הוסדר ב-2011 תמורת סכום שלא פורסם.
  כבלים מסווגים של מחלקת המדינה של ארצות הברית שפורסמו ב-2010 על ידי Wikileaks הצביעו על כך שפייזר שכרה חוקרים כדי למצוא מידע שילכלך על התובע הכללי לשעבר של ניגריה כדרך להשיג מינוף באחד מהתיקים הנותרים[51]. פייזר נאלצה להתנצל על הטענה הכוזבת שקבוצת רופאים חילקה ללא גבולות את התרופה Trovan במהלך מגיפת דלקת קרום המוח הניגרית.

עובדי חברת פייזר

 • בינואר 2012 קבוצה של עובדי פייזר בפורטו ריקו הגישה תביעה נגד החברה בבית משפט פדרלי, בטענה שהיא לא ניהלה כראוי את תוכנית הפנסיה שלהם וגרמה להפסדים בסך של מאות מיליוני דולרים בעשור האחרון[52].
 • בשנת 2010 חבר מושבעים פדרלי העניק 1.37 מיליון דולר למדענית לשעבר של פייזר שטענה שהיא חולה בנגיף מהונדס גנטית שיוצר במעבדה של החברה ולאחר מכן פוטרה בגלל העלאת חששות בטיחות[53].

מיסים וסובסידיות

 • פייזר היא אחת מחברות התרופות הרבות שניצלו במשך שנים רבות הוראה בקוד ההכנסה הפנימית (סעיף 936) שנתנה זיכוי מס מיוחד עבור פעילותן בפורטו ריקו וזכתה לביקורת נרחבת כסוג של רווחה תאגידית. דו"ח משנת 1992 של משרד החשבונאות הכללי של ארה"ב מצא שפייזר נהנתה מחסכון מס של 156,400 דולר עבור כל אחד מ-500 עובדיה באי. נאמר כי הסכום הוא 636 אחוז מעלות הפיצויים של החברה[54].
  בתקופת ממשל קלינטון היה מהלך לבטל את סעיף 936, אך פייזר וחברות תרופות אחרות הצליחו להביא לדחות הביטול במשך עשור. במהלך אותה תקופה, חברות התרופות החלו לרשום את פעילותן בפורטו-ריקן כישויות זרות, מה שאיפשר להן לחמוק לחלוטין ממיסים כל עוד לא החזירו את הרווחים ליבשת ארצות הברית.
  ואז החברות לחצו על הקונגרס לחוקק חוק שיאפשר להן להחזיר את כל הרווחים הזרים שלהן הביתה ולשלם עליהם שיעור מס נמוך באופן מלאכותי, כביכול כדי לדרבן יצירת מקומות עבודה מקומיים. כשחוק זה נכנס לתוקף ב-2005, פייזר החזירה לארץ יותר רווחים זרים מכל חברה אחרת – 37 מיליארד דולר – ונהנתה מהנחת מס של 11 מיליארד דולר תוך קיצוץ ולא הגדלה של כוח העבודה שלה בארה"ב[55].
 • בשנת 2014 השקיעה פייזר מאמץ להשתלט על AstraZeneca שנועד לא רק לבלוע מתחרה אלא גם לקצץ את חשבון המס שלה על ידי מיקום המטה המשולב בבריטניה[56]. כאשר AstraZeneca התנגדה למהלך השנוי במחלוקת, פייזר נטשה את ההצעה. ואז בנובמבר 2015 הודיעה פייזר על עסקה דומה, בשווי 160 מיליארד דולר, למיזוג עם allergan ולהעביר את מטה החברה המשולבת לאירלנד[57]. התוכנית בוטלה כאשר ממשל אובמה הציג כללי מס חדשים[58].

ניצול לרעה של סובסידיות שקיבלה מהמדינות

 • בשנת 2001 (בקונטיקט) פייזר פתחה מתקן מחקר חדש של 270 מיליון דולר בניו לונדון בעזרת חבילת סובסידיות של 60 מיליון דולר מהמדינה ומפקידים מקומיים על חשבון משלמי המיסים[59] תוך התחייבות לייצר 6500 מקומות עבודה, מה שהכעיס את התושבים המקומיים והוביל לתביעה בבית המשפט שהגיע עד לבית המשפט העליון של ארה"ב. באותו מקרה, קלו נגד ניו לונדון, השופטים אישרו את זכותה של העיר לקחת רכוש פרטי לפרויקטים של פיתוח כלכלי. ב-2009 הודיעה פייזר כי תסגור את פעילותה בניו לונדון ותעביר 1,400 מקומות עבודה לקמפוס שלה בגרוטון הסמוכה, קונטיקט[60].
 • בשנת 2001 (במישיגן) החברה התחייבה להרחבת מעבדות המחקר שלה ב-An Arbor בסך 800 מיליון דולר לאחר שקיבלה חבילת סובסידיות מס ממלכתית ומקומית בשווי של יותר מ-70 מיליון דולר[61]. אולם, חמש שנים לאחר מכן, החברה הודיעה שהיא נוטשת את המתקן ומבטלת יותר מ-2,000 מקומות עבודה[62]. החברה גם אמרה שהיא תבטל 250 משרות בקלמזו[63], שם ב-2003 היא קיבלה חבילת סובסידיות ל-20 שנה בשווי של עד 635 מיליון דולר[64].
 • בשנת 2003 (בניו יורק) פקידים בעיר ניו יורק ובמדינה הציעו לפייזר עד 47 מיליון דולר בתקווה שהחברה תיצור 2,000 משרות חדשות במטה שלה במנהטן ובמקומות אחרים בעיר ניו יורק תוך שמירה על יותר מ-5,000 משרות. עד שנת 2010 פייזר, במקום זאת, ביטלה מספר רב של משרות בעיר, בין השאר מסגירת מפעל הייצור הוותיק שלה בברוקלין[65]. בדצמבר אותה שנה הסכימה פייזר לשלם לעיר קנס של 24.7 מיליון דולר – פי שניים מסבססידיות המס שקיבלה[66].

תורגם מהאתר https://www.corp-research.org/pfizer

מאמרים נוספים:

Tough on Crime? Pfizer and the CIHR
The appointment of Dr. Bernard Prigent, vice-president and medical director of Pfizer Canada, to the Governing Council of the Canadian Institutes of Health Research, outraged many Canadian health researchers. Pfizer has been a "habitual offender," persistently engaging in illegal and corrupt marketing practices, bribing physicians and suppressing adverse trial results. Since 2002 the company and its subsidiaries have been assessed $3 billion in criminal convictions, civil penalties and jury awards. The $2.3-billion settlement in September 2009 – a month before Dr. Prigent's appointment – set a new record for both criminal fines and total penalties. A link with Pfizer might well advance the commercialization of Canadian research – unhindered by law or morality. Is that now the only mandate, Dr. Beaudet?

Pfizer Admits Bribery in Eight Countries
Crimes of Covid Vaccine Maker Pfizer Documented

פייזר כבר מזמן היתה צריכה להתפרק אבל זה לא יבוא מהמדינות או ממתווי בריאות הציבור – הם הלא מודים להם על כל עבודת הקודש לאורך כל השנים ובפרט בתקופת הקורונה


אבל פייזר לא לבד

The horrible history of Big Pharma
Why we can’t leave pharmaceutical corporations in the driving seat of the Covid-19 response
Big Pharma’s Big Fines

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s