הריון לידה וינקות·פרוביוטיקה

בחילות הריון – פרוביוטיקה

בחילות והקאות משפיעות על כ-85% מההריונות ויכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים, במיוחד בתחילת ההריון.
בחילות, הקאות ועצירות במהלך ההריון עלולות להפחית משמעותית את איכות חייהם של המטופלים. ברגע שהבחילות וההקאות במהלך ההיריון מתקדמים, הן עלולות להיות קשות לשליטה, ולעיתים המטופלת אף צריכה להתאשפז
הסיבה לבחילות והקאות במהלך ההריון אינה ידועה עד היום. תיאוריות שונות הוצעו, אך אף אחת מהן אינה חד משמעית.
זה יכול להיות קשור לתזונה וזה יכול להיות קשור לשינויים הדרמתיים במערך ההורמונלי.

 • פרוגסטרון – מהווה הורמון עיקרי בהכנת האישה לקליטת הריון במהלך תקופת הביוץ, ההשתרשות וההתעברות. כמו כן משמש הפרוגסטרון בתפקיד שאותו הוא מבצע גם בשגרה: חיזוק המערכת החיסונית של האישה. בתקופת ההריון יש לתפקיד זה חשיבות רבה עוד יותר, משום שבדרך זו מבטיח הפרוגסטרון שהגוף יסתגל כראוי להתפתחות העובר. לצד זה, מסייע הפרוגסטרון בשלבים אלו ליצירת הסביבה המתאימה ביותר להתפתחות העובר: הוא מגביר את אספקת הדם העורקי לעובר ואת ייצור הגליקוגן וכן מונע חדירת חיידקים לרחם על ידי עיבוי צוואר הרחם.
  הפרוגסטרון גם מעלה רמות של משפחה חיידקית בשם ביפידובקטריום[1] שתורמים לחיזוק המערכת החיסונית של העובר[2] ולהתפחות תקינה בשל יכולתם לפרק סוכרים שנמצאים בחלב האם.
 • גונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG) – הורמון שלייתי (הריון) שעולה גם בסרטנים מסוימים.
  יש לו 2 תפקידים עיקריים הראשון קשור לייצור של פרוגסטרון ואסטרוגן והשני הוא דיכוי מערכת החיסון של האם כדי שלא תתקוף את העובר.
  רמתו בדם מגיעה לשיאה בשבועות 8–12 ומתחילה לרדת בסיום השליש הראשון של ההריון. וזו גם התקופה שסובלים בעיקר מבחילות.
  האם זה ההורמון? האם הגוף מתרגם במוח את ההריון כמשהו זר וכך מייצר תחושה של בחילות והקאות שעל פי רוב מיועדות להוצאת מזון מקולקל ממערכת העיכול?

פרוביוטיקה מכונה "חיידקים מועילים". ניתן למצוא אותם במזונות כמו יוגורט, קימצ'י, קפיר, כרוב כבוש וטמפה. פרוביוטיקה זמינה גם כתוספי מזון.
על פי המרכז הלאומי לבריאות משלימה ואינטגרטיבית, מלבד ויטמינים, פרוביוטיקה או פרה-ביוטיקה היו תוסף התזונה השלישי הנפוץ ביותר בשימוש למבוגרים.
פרוביוטיקה כתוסף מיועדת לתמיכה בקהילה של חיידקים שונים, המכונה "מיקרוביום המעי".
אמנם פרוביוטיקה לא יכולה להוות תחליף למיקרוביום שכן אין בכמוסה כמות חיידקים הקרובה לכמות הנמצאת במעיים לא מבחינת הכמות ולא מבחינת המגוון, אבל יש מספיק עדויות לכך שתיסוף של פרוביוטיקה תורם לאיזון המיקרוביום ובך לתרום הן כמניעה והן לטיפול במחלות רבות אותן סיקרתי בפוסט: "פרוביוטיקה חיה או מומתת ואם בכלל".

כפי שהצגתי בהקדמה השינויים ההורמונליים גורמים לשינויים במיקרוביום וגם לתזונה ולתרופות יש יכולת לשנות אותה, כך שיש להרכב המיקרוביום יכולת להשפיע על ההריון ותסמינים הקשורים אליו.

קבוצה של חוקרים מבית הספר לרפואה של UC Davis בחנו מתן פרוביוטיקה והשפעתם על תסמינים של בחילות, הקאות ועצירות הקשורות להריון. את הממצאים פירסמו בנובמבר 21 בג'ורנל Nutrients.

המחקר נמשך 16 ימים. בסך הכל 32 משתתפות לקחו כמוסה פרוביוטית פעמיים ביום במשך שישה ימים ולאחר מכן לקחו יומיים חופש. לאחר מכן הם חזרו על המחזור.
הפרוביוטיקה הייתה זמינה ללא מרשם והכילה בעיקר לקטובצילוס.
החוקרים תיצפתו על התסמינים של המשתתפים בסך הכל 535 תצפיות להערכה סטטיסטית של החוקרים.
החוקרים גילו שנטילת הפרוביוטיקה הפחיתה באופן משמעותי את הבחילות וההקאות. שעות הבחילה (מספר השעות שהמשתתפים חשו בחילה) פחתו ב-16%, ומספר הפעמים שהקיאו הצטמצם ב-33%.
צריכת פרוביוטיקה גם שיפרה משמעותית את התסמינים הקשורים לאיכות החיים, כגון עייפות, תיאבון ירוד וקושי לשמור על פעילות חברתית תקינה, כפי שצוינו בשאלונים.
כמו כן, נמצא כי פרוביוטיקה מפחיתה עצירות באופן משמעותי.

החוקרים ציינו שלאורך השנים, הם ראו שפרוביוטיקה יכולה להפחית בחילות והקאות ולהקל על עצירות. ושזה מאוד מעודד שהמחקר הוכיח שזה נכון. כמו כן פרוביוטיקה הועילה גם לרבים מהמטופלים האחרים שלהם שלא היו במחקר.

Over the years, I've observed that probiotics can reduce nausea and vomiting and ease constipation. It's very encouraging that the study proved this to be true. Probiotics have also benefited many of my other patients who weren't in the study

המשתתפים גם תרמו דגימות צואה לפני ובמהלך המחקר. הדגימות נותחו כדי לזהות את סוג ומספר החיידקים ואת תוצרי הלוואי השונים של העיכול.
זה אפשר לחוקרים לבחון האם סמנים ביולוגיים בדגימות הצואה מתכתבים עם בחילות חמורות יותר ולהעריך כיצד הפרוביוטיקה השפיעה על המשתתפים שהחלו במחקר עם סמנים ביולוגיים שונים.
ממצאים לדוגמה:

 • כמות נמוכה של חיידקים הנושאים אנזים בשם מלח מרה הידרולאז (BSH) אשר מייצר חומצת מרה לקליטת חומרים מזינים, הייתה קשורה ליותר הקאות הקשורות להריון. פרוביוטיקה מגבירה חיידקים המייצרים מלח הידרולאז, מה שעשוי להסביר מדוע התוספים הפחיתו את רמות הבחילות וההקאות.
מיקרוביום – אנזים BSH – תזונה פרהביוטית (FOS)
האם חומצות המרה חשובות לתפקוד תקין של מערכת החיסון
 • רמות גבוהות של חיידקי המעי Akkermansia ו-A. muciniphila בתחילת המחקר היו קשורות ליותר הקאות. הפרוביוטיקה הפחיתה משמעותית את כמות החיידקים המסוימים הללו וגם הפחיתה הקאות. זה מצביע על כך ש-Akkermansia ו-A. muciniphila עשויים להיות סמנים ביולוגיים אמינים שיכולים לחזות הקאות בהריון.
 • רמות ויטמין E עלו לאחר נטילת פרוביוטיקה. רמות גבוהות יותר של ויטמין E היו קשורות לציוני הקאות נמוכים.

המחקר הזה מספק תובנות מפתח לגבי ההשפעה של חיידקים במעיים על תפקוד מערכת העיכול במהלך ההריון. מיקרוביוטת המעיים שלנו מסבירה למה אנחנו מה שאנחנו אוכלים, ומדוע למטבוליטים ומוצרים שנוצרו על ידי חיידקים יש השפעה עצומה על הבריאות שלנו. "הם משפיעים על מערכת העיכול, כמו גם על בריאות העור והתפקוד הנוירולוגי.

This research provides key insights about the impact of gut microbes on gastrointestinal function during pregnancy. Our gut microbiota explains why we are what we eat, and why bacteria-generated metabolites and products have a huge impact on our health. They affect the gastrointestinal tract as well as skin health and neurological function

החוקרים עוד מציינים שהעבודה הקודמת שלהם הראתה את היתרונות של פרוביוטיקה במניעת דלקת בכבד. המחקר הנוכחי עשוי להיות אחד הראשונים שהראה את היתרונות של פרוביוטיקה בהריון ויהיה מעניין וחשוב להמשיך ולבדוק האם פרוביוטיקה יכולה להפחית בחילות והקאות הנגרמות מכימותרפיה בחולי סרטן.

Our previous work showed the benefits of probiotics in preventing liver inflammation. The current study might be one of the first to show the benefits of probiotics in pregnancy. It would be interesting and important to further test whether probiotics can reduce nausea and vomiting caused by chemotherapy in cancer patients
https://health.ucdavis.edu/health-news/newsroom/probiotics-improve-nausea-and-vomiting-in-pregnancy-according-to-new-study/2021/12

במידה ופרוביוטיקה לא עושה עבודה מספיק טובה ניתן להעזר גם בחליטות של ג'ינג'ר, קינמון, בבונג, שומר, אניס. כולם קשורים גם הם לתופעות מערכת העיכול.
יש כאלה שמים עם לימון עוזר להם
ולויטמין בי 6 גם יכולת להוריד תסמינים כאלה במהלך הריון.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s