טרשת עורקים·מחלות לב וכלי דם·פתלאטים

פתלאטים נקשרים לרצפטור PXR ובכך מעודדים טרשת עורקים

לרפואה הקונבנציונאלית יש יחסי אהבה-שנאה עם כולסטרול. מצד אחד, כולסטרול הוא מרכיב חיוני של ממברנות התא וחשוב ליצור הורמונים סטרואידים וחומצות מרה. הוא חיוני לצמיחת ממבראנת המילין שעוטפת את העצב וכן בעל חשיבות ביצירת ויטמיני A,D,E,K. מצד שני, כולסטרול עלול להוות מצע לסתימה של כלי דם ולגרום למחלות לב. זה קורה בעיקר כאשר הכולסטרול מתחמצן על ידי רדיקלים חופשיים, אותם מטבוליטים מחומצנים של כולסטרול, המכונים אוקסיסטרולים, הם ציטוטוקסיים במגוון סוגי תאים שונים ותורמים לטרשת עורקים.
על סמך המסלול הזה ישנה הנטיה להוריד רמות כולסטרול.
התרופות שניתנות לכולסטרול הן על פי רוב ממשפחת הסטטינים, אבל יש עוד כמה סוגים של תרופות ולהן השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו לאורך שנים.

סטטינים המשמשים להורדת הכולסטרול נקשרו לסיכון כפול לפתח דמנציה.
לוקחים סטטינים תתחילו לחשוש גם מסוכרת.
סטטינים נמצאו קשורים להפרעות בשינה.
סטטינים נמצאו קשורים לסרטן לבלב ולמלנומה.
סטטינים נמצאו קשורים לטסטוסטרון נמוך.
סטטינים נמצאו קשורים לניוון שרירים ALS.
סטטינים נמצאו קשורים ללופוס.
סטטינים יכולים לגרום לכולסטרות נמוך במיוחד ובכך לסיכון לשבץ מוחי.
הסיבה לכאבי שרירים בעקבות שימוש בסטטינים.

רצפטור PXR הוא חבר במשפחת קולטני סטרואידים/ הורמוני בלוטת התריס שמשפעלים פעילויות כימיות בכבד, במעי ובכליות.
בניגוד לקולטני הסטרואידים הקלאסיים, אשר מופעלים באופן סלקטיבי על ידי ההורמונים המקורבים שלהם בריכוזים ננומולריים או אפילו פיקומולריים, PXR מופעל גם על ידי ריכוזים מיקרומולריים. לאחר ההפעלה, הרצפטור PXR נקשר ל-DNA וממריץ את השעתוק של גנים המקודדים לייצור אנזימי ציטוכרום P450, שאחראיים בין היתר על ניקוי הרעלים והמזהמים הסביבתיים לרבות תרופות וכן מעורב בסינתזה של כולסטרול, סטרואידים ומרכיבי שומנים אחרים.

פלסטיק, חומר תעשייתי דומיננטי, חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים, אין אדם שלא נחשף אליו ברמה יומית.
חשיפה לכימיקלים הקשורים לפלסטיק, כמו ביספנול A ופתלאטים, עלולה להגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם אנושיות.

פתלאטים – הערכות תמותה בטרם עת ועלויות פייר שנה בארצות הברית

צוות חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, ריברסייד, בחן את האפשרות שפתלאטים גורמים לעלייה ברמות הכולסטרול בפלזמה. ובמחקר שפורסם בדצמבר 21 בג'ורנל Environmental Health Perspectives הם מצאו שסוג נפוץ של פתלאט DCHP, נקשר בחוזקה לקולטן PXR, שמעורר כולסטרול גבוה על ידי מיקוד איתות PXR במעיים.

We found dicyclohexyl phthalate, or DCHP, strongly binds to a receptor called pregnane X receptor, or PXR. DCHP 'turns on' PXR in the gut, inducing the expression of key proteins required for cholesterol absorption and transport. Our experiments show that DCHP elicits high cholesterol by targeting intestinal PXR signaling

החוקרים מציינים שהתוצאות הללו מספקות תובנות והבנות חדשות לגבי ההשפעה של כימיקלים הקשורים לפלסטיק על כולסטרול גבוה – או דיסליפידמיה – וסיכון למחלות לב וכלי דם.

To our knowledge, our study is the first to show the effects of DCHP exposure on high cholesterol and cardiovascular disease risk in mouse models. Our results provide insights and new understandings of the impact of plastic-associated chemicals on high cholesterol — or dyslipidemia — and cardiovascular disease risk

צוות החוקרים מצא גם שלעכברים שנחשפו ל-DCHP יש "סרמידים" גבוהים יותר במחזור הדם, סוג של מולקולות שומניות שעווה הקשורות לסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם בבני אדם, באופן שהיה תלוי ב-PXR. גם זה מצביע על התפקיד החשוב הפוטנציאלי של PXR בתרומה להשפעות המזיקות של כימיקלים הקשורים לפלסטיק על בריאות הלב וכלי הדם בבני אדם.

This, too, points to the potentially important role of PXR in contributing to the harmful effects of plastic-associated chemicals on cardiovascular health in humans
https://news.ucr.edu/articles/2021/11/30/study-links-high-cholesterol-cardiovascular-disease-plastics

אם לחבר בין המידעים הללו, אז הפתלאתים, שהם אחד המזהמים המסוכנים לנו בריאותית, גם יוצרים מצב שבו נפגע תהליך ניקוי הרעלים הטבעי בגוף, עלייה ברמות של רדיקלים חופשיים וגם מעלה את רמת הכולסטרול בדם ובכך הוא הופך למזהם "על".
בבקשה לא לטעות… זה לא שהכולסטרול הוא הבעיה אלא המזהמים הסביבתיים שאנחנו נחשפים אליהם ברמה יומית.

להבנה טובה יותר על כולסטרול ואיך ניתן לאזן בדרך הטבע היכנסו
למניעת נזקים של מזהמים חיצוניים תעלו רמות של נוגדי חמצון ולהעלות רמות של גלוטתיון

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s