בריאות הנפש·הריון לידה וינקות·ילדים·סטרס - מתחים

דיכאון אצל אחד או שני ההורים משפיע על בריאותם הנפשית של הילדים ועל הישגיהם החינוכיים/ לימודיים

התינוקות הם מראה של ההורים והסביבה שלהם. התגובות שלהם לדברים מאוד קשורות לחוויה שלהם את ההורים והסביבה. תינוקות לא נולדים עם פחדים או בעיות רגשיות אחרות. הם נולדים עם דף חלק ולבן ומהיום הראשון הוא מתחיל להתמלא במידע. התינוקות לומדים את הסביבה על פי התגובות של האנשים הקרובים אליהם בעיקר על ידי חיקוי. ישנם כמובן מנגנוני השרדות שכן אמורים להצביע על סכנה, אבל מכיוון שתינוקות לא לבד, אז הדרך שלהם להתמודד עם אירוע מפחיד תלויה בתגובת ההורים והסביבה.
בהמשך החיים זה כמובן גם משפיע על היכולת של הילדים להתמודד עם סיטואציות, לפתח קישורים חברתיים, קוגנטיביים ולימודיים.

ניתן לראות חיבור מסוים לכך במחקר החדש של חוקרים מאוניברסיטת סוונסי, בריטניה, שפורסם בנובמבר 21 בג'ורנל PLOS ONE שבו מצאו שילדים שחיים עם הורה שיש לו דיכאון נוטים יותר לפתח דיכאון ולא להגיע לאותם קישורים.

דיכאון אימהי הוא גורם סיכון ידוע לדיכאון בילדים וקשור למגוון של תוצאות שליליות של בריאות הילד וחינוך כולל הישגים אקדמיים גרועים יותר, הצגתי הקשר כזה גם במאמר: "סטרס במהלך ההריון משפיע על מעגלי המוח בעובר ולאורך 45 שנים קדימה ובאופן שונה אצל המינים" . אולם עד כה, גורמי סיכון הקשורים לדיכאון אבהי נבדקו פחות.

אם נבין את ההשפעות של העיתוי הן של דיכאון אימהי והן של דיכאון אבהי וההשלכות על הצאצאים נוכל להתערב לפני ולמנוע את החיבור הזה.
במחקר החדש, החוקרים השתמשו בנתונים ממאגר הנתונים Secure Anonymised Information Linkage (SAIL), שנאסף כחלק ממחקר וולשי Born in Wales. במחקר נעשה שימוש במידע על ילדים שנולדו בוויילס מ-1987 עד 2018, כמו גם על אמהותיהם ואבותיהם הביולוגיים או גם מקרים של דמות גברית שחיה באותו משק בית.
אבחון דיכאון של ההורים והילדים הושג מרישומי רופאים כלליים במאגר הנתונים של SAIL.
בסך הכל, ל-34.5% מהאמהות ול-18% מהאבות היתה אבחנה של דיכאון.
אצל הצאצאים, 4.34% מכלל הילדים (2.85% מהבנים ו-5.89% מהבנות) אובחנו עם דיכאון.
המחקר מצא סיכון לדיכאון אצל הילדים:

  • סיכון גבוה יותר ב-32% לפתח דיכאון אם לאמם היה דיכאון לפני לידתם
  • סיכון גבוה יותר פי 2 אם הדיכאון החל לאחר לידתם
  • סיכון גבוה יותר פי 2.25 אם הדיכאון היה גם לפני וגם אחרי לידתם.
  • הסיכון לדיכאון עלה ב-44% כאשר אביהם סבל מדיכאון לפני לידתם
  • הסיכון עלה ב-66% אם סבל מדיכאון לאחר לידתם.
  • הסיכון עלה ב-44% אם סבל גם לפני וגם אחרי לידתם.

בכל הקשור להצלחה הלימודית של הילדים נמצאו גם ירידות מהותיות למשל

  • הסיכוי לעבור את מבחני מפתח שלב 3 (KS3) היה נמוך ב-43% אם אמו של הילד סבלה מדיכאון לפני ואחרי לידתם וב-44% אם אביהם סבל מדיכאון לפני ואחרי לידתם.

גורמי סיכון נוספים לדיכאון של ילדים שזוהו במחקר היו:

  • בנות יותר מבנים
  • כאשר האם נוטלת תרופות נוגדות דיכאון ואין לה גבר יציב במשק הבית.

החוקרים מסכמים כי ההשפעה של דיכאון אבהי דורשת תשומת לב רבה יותר מאשר ניתנה בעבר, ומציעים כי גישות הוליסטיות לרווחת המשפחה כולה ודיכאון יסייעו להבטיח תוצאות חיוביות לילדים.
המחברים מוסיפים שילדים שחיים עם הורה (אמא או אבא) הסובלים מדיכאון נוטים יותר לפתח גם דיכאון ולא להגיע להישגים טובים בבית הספר, בהשוואה לילדים שחיים עם הורה עם דיכאון מטופל. כלומר הורים שעושים עבודה על עצמם בקשר למצב הרגשי שלהם בסבירות גבוהה יותר שיהיו יתרונות ארוכי טווח לבריאות הנפשית ולהישגים החינוכיים של ילדים. וזה מעולם לא היה חשוב יותר מאשר בתקופת הקורונה, שבה ניצפתה עליה במדדי דיכאון וחרדות אצל ההורים והילדים בעקבות המדיניות של הסגרים וההגבלות וגם בגלל שזה סוג של "מדבק".

Children who live with a parent (mum or dad) who has depression are more likely to also develop depression and not achieve as well in school, compared to children who live with a parent with treated depression. Working with families and treating parental depression (in dads as well as mums) is likely to have long-term benefits for children's mental health and educational attainment. This has never been more important than after lockdown and COVID, as depression is contagious too
https://www.news-medical.net/news/20211117/Parental-depression-affects-childrens-mental-health-and-educational-attainment.aspx

אין ספק שאנחנו נמצאים במגפה של חרדות ודכאונות ותסכולים ומתחים ולכל אחד הסיבות שלו. אבל אם השגשוג הרגשי וההתפתחות האישית של הילדים חשובים אנחנו (ההורים) צריכים לעשות גם עבודה על עצמנו.

ואפשר להתחיל כאן.

*** תוספת מרץ 22
ילדים לאמהות עם דיכאון קליני נמצאים בסיכון גבוה פי שלושה לפתח דיכאון בעצמם מאשר בני גילם שאמהותיהם ללא דיכאון. חוקרים פועלים כדי להבין את הבסיס העצבי של הסיכון, וכמה מחקרים הראו שינוי בעיבוד מוחי של תגמול בילדים בסיכון עד גיל 6. נותרה שאלה בולטת האם לילדים עם היסטוריה אימהית של דיכאון יש נטייה ביולוגית לתגובת תגמול עצבי קהה או אם זה תלוי יותר בגורמים חברתיים. כעת, עבודה חדשה מוצאת שהתגובות המעופפות הללו תלויות במשוב אימהי. הממצאים פורסמו בינואר 22 בג'ורנל Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging.
החוקרים צפו זמן רב בשינויים בפעילות המוח הקשורה לדיכאון אצל מבוגרים, במיוחד באזור מוח הנקרא סטריאטום גחוני (VS), הקשור למוטיבציה, להנאה ולהתנהגויות מכוונות מטרה. באופן דומה, מספר מחקרים הראו שהתגובות הסטריאטליות לחוויות מתגמלות קהות בילדים מתבגרים להורים מדוכאים, מה שמנבא התפתחות מאוחרת יותר של דיכאון. עם זאת, עבודה עדכנית יותר מראה ששינויים מוחיים אלה יכולים להופיע הרבה לפני שנות העשרה, כאשר הסיכון לדיכאון עולה בדרך כלל.
למחקר הנוכחי, גוייסו 49 ילדים בגילאי 6 עד 8 ללא היסטוריה של מחלות פסיכיאטריות. למחצית האמהות של הילדים הייתה היסטוריה של דיכאון קליני, ולמחצית לא הייתה היסטוריה פסיכיאטרית. כדי למדוד פעילות מוחית הקשורה לתגמול, ילדים שיחקו במשחק וידאו שבו הם ניחשו איזו משתי דלתות מכילה אסימון נסתר בזמן שהם עברו הדמיית תהודה מגנטית פונקציונלית (fMRI).
החוקרים מסבירים שדיכאון עלול לשבש את יכולתם של ההורים לסוציאליזציה/חִבְרוּת רגשית, תהליך שבו ילדים לומדים מהתגובות של הוריהם לתגובות הרגשיות שלהם. תגובות סוציאליזציה חיוביות כוללות הכרה, חיקוי והסברה, בעוד שתגובות שליליות או מחלישות רגשית עשויות להיות מזלזלות, מבטלות או שקשורות לעונש.
האמהות שהשתתפו במחקר מילאו שאלון נרחב שנועד למדוד סוציאליזציה רגשית של ההורים על ידי הצגת תריסר סיטואציות של גילויי רגשות חיוביים של ילדים ואיסוף תגובות ההורים אליהם. באופן מדהים, ילדים עם היסטוריה אימהית של דיכאון היו בסבירות גבוהה יותר להפחתת הפעילות המוחית הקשורה לתגמול ב-VS, אבל רק אם אמהותיהם דיווחו על תגובות פחות נלהבות ומחכימות יותר לרגשות החיוביים של ילדיהם.

החוקרים מציינים שבמחקר הזה, ההיסטוריה של דיכאון אימהי כשלעצמה לא הייתה קשורה לשינוי בתגובות המוח בילדים במקום זאת, להיסטוריה הזו הייתה השפעה על תגובות המוח של ילדים רק בשילוב עם התנהגות הורית של אמהות, כמו היכולת להכיר, לחקות או לפרט את הרגשות החיוביים של ילדן.

In our study, mothers' own history of depression by itself was not related to altered brain responses to reward in early school-age children," said Dr. Morgan. "Instead, this history had an influence on children's brain responses only in combination with mothers' parenting behavior, such as the ability to acknowledge, imitate, or elaborate on their child's positive emotions

אלה חדשות מלאות תקווה שכן התערבויות המיועדות להדרכת הורים לעידוד רגשות חיוביים אצל ילדיהם עשויה להיות בעלת השפעה חזקה על התפתחות הקשורה לתגמול ילדים, במיוחד עבור משפחות של ילדים שעלולות להיות בסיכון גבוה יותר בגלל היסטוריה משפחתית של דיכאון.

This is hopeful news as interventions geared at coaching parents to encourage positive emotions in their children may have a powerful impact on child reward-related development, especially for families of children who may be at greater risk because of a family history of depression

החוקרים מסכמים שעבודה חשובה זו מספקת דוגמה מצוינת לאופן שבו מדעי המוח הקליניים יכולים לחשוף מנגנונים עצביים העומדים בבסיס הדיכאון ולגלות קישורים חדשים שעשויים להסביר מדוע לאדם אחד יש דיכאון ולאחר אין. קישורים אלה מעבירים אותנו מעבר לתצפית וטיפול קליני בלבד כדי לפתוח אפיקים חדשים ( כגון התערבויות הורות) למניעה שיכולה לקדם חוסן ובריאות.

This important work provides a great example of how clinical neuroscience can reveal neural mechanisms underlying depression and discover new links that may explain why one person has depression and another does not. These links take us beyond clinical observation and therapy alone to open new avenues (such as parenting interventions) for prevention that can promote resilience and wellness
https://www.elsevier.com/about/press-releases/research-and-journals/maternal-socialization-not-biology-shapes-child-brain-activity

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s