אלצהיימר ודמנציה·הנקה·הריון לידה וינקות

אמהות שמניקות מורידות סיכון לבעיות קוגנטיביות בעתיד

בריאות קוגניטיבית היא קריטית לרווחה אצל מבוגרים מזדקנים. עם זאת, כאשר הקוגניציה הופכת לקויה לאחר גיל 50, זה יכול להיות מנבא חזק של מחלת אלצהיימר (AD), הצורה המובילה של דמנציה ואחד הגורמים המובילין לנכות בקרב קשישים – כאשר נשים מהוות כמעט שני שלישים מהאמריקאים החיים עם המחלה.

מחקר חדש שהובילו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה-לוס אנג'לס מצא שנשים מעל גיל 50 שהניקו את תינוקיהן עמדו טוב יותר במבחנים קוגניטיביים בהשוואה לנשים שמעולם לא הניקו. הממצאים, שפורסמו באוקטובר 21 בג'ורנל Evolution, Medicine and Public Health, מצביעים על כך שלהנקה עשויה להיות השפעה חיובית על הביצועים הקוגניטיביים של נשים לאחר גיל המעבר ועשויה להיות לה יתרונות ארוכי טווח עבור המוח של האם.

החוקרים בחרו לבחון את נושא ההנקה לבעיות קוגנטיביות ממספר סיבות:

מחקרים רבים מצאו שהנקה משפרת את בריאותו ורווחתו לטווח ארוך של הילד לרבות ביצועים קוגניטיביים של הילד, המחקר הנוכחי הוא אחד הבודדים שבדקו את ההשפעות הבריאותיות ארוכות הטווח על נשים שהניקו את התינוקות שלהן. הממצאים מראים ביצועים קוגניטיביים מעולים בקרב נשים מעל גיל 50 שהניקו ומצביעים על כך שהנקה עשויה להיות 'הגנה עצבית' בשלב מאוחר יותר בחיים.

While many studies have found that breastfeeding improves a child's long-term health and well-being, our study is one of very few that has looked at the long-term health effects for women who had breastfed their babies. Our findings, which show superior cognitive performance among women over 50 who had breastfed, suggest that breastfeeding may be 'neuroprotective' later in life

מחקרים קודמים הראו שהנקה נמצאה כמסייעת לווסת מתח, מקדמת קשר בין תינוקות ומפחיתה את הסיכון לדיכאון לאחר לידה, מה שמצביע על יתרונות נוירוקוגניטיביים חריפים עבור האם, הם העריכו שזה יכול להיות קשור גם לביצועים קוגניטיביים מעולים לטווח ארוך עבור גם את האם.

Because breastfeeding has also been found to help regulate stress, promote infant bonding and lower the risk of post-partum depression, which suggest acute neurocognitive benefits for the mother, we suspected that it could also be associated with long-term superior cognitive performance for the mother as well

מחקרים קודמים הציגו מתאם חיובי בין הנקה לסיכון נמוך יותר למחלות אחרות כמו סוכרת מסוג 2 ומחלות לב, ושמצבים אלו קשורים קשר חזק לסיכון גבוה יותר ל-AD.

What we do know is that there is a positive correlation between breastfeeding and a lower risk of other diseases such as type-2 diabetes and heart disease, and that these conditions are strongly connected to a higher risk for AD
https://www.uclahealth.org/news/new-study-suggests-breastfeeding-may-help-prevent-cognitive

כדי לגלות זאת, החוקרים ניתחו נתונים שנאספו מנשים שהשתתפו בשני מחקרים קליניים מבוקרים אקראיים של 12 שבועות:
"Brain Connectivity and Response to Tai Chi in Geriatric Depression and Cognitive Decline";
"Reducing Risk for Alzheimer’s Disease in High-Risk Women through Yoga or Memory Training that included non-depressed participants with some subjective memory complaints and a risk for heart disease"

בין שני הניסויים, 115 נשים בחרו להשתתף, כאשר 64 זוהו כמדוכאות ו-51 לא מדוכאות. כל המשתתפים השלימו סוללה מקיפה של מבחנים פסיכולוגיים למדידת למידה, זיכרון מושהה, תפקודים מנהליים ומהירות עיבוד. הם ענו על שאלון לגבי היסטוריית המערכת ההורמונלית שלהן שכלל שאלות לגבי הגיל בו הם התחילו לקבל מחזור, מספר ההריונות השלמים והלא שלמים, משך הזמן שהם היניקו עבור כל ילד וגיל המנופאוזה שלהם.
חשוב לציין, שאף אחד מהמשתתפים לא אובחן עם דמנציה, או אבחנות פסיכיאטריות אחרות כגון הפרעה דו-קוטבית, תלות באלכוהול או סמים, הפרעות נוירולוגיות או היו לו מוגבלויות אחרות המונעות את השתתפותם או נטילת תרופות פסיכואקטיביות כלשהן. כמו כן, לא היה הבדל מובהק בגיל, גזע, השכלה או מדדים קוגניטיביים אחרים בין המשתתפים המדוכאים והלא מדוכאים.
הממצאים המרכזיים מניתוח החוקרים של הנתונים שנאספו משאלונים על ההיסטוריה הרבייה של הנשים העלו שכ-65% מהנשים הלא מדוכאות דיווחו שהניקו, לעומת 44% מהנשים הדיכאוניות. כל המשתתפים שאינם מדוכאים דיווחו על לפחות הריון אחד שהושלם בהשוואה ל-57.8% מהמשתתפים בדיכאון.
תוצאות המבחנים הקוגניטיביים גם גילו שאלו שהניקו, הצליחו טוב יותר בכל ארבעת המבחנים הקוגניטיביים למדידת למידה, זיכרון, תפקוד ניהולי ומהירות עיבוד בהשוואה לנשים שלא הניקו.
ניתוחים נפרדים של הנתונים עבור הקבוצות המדוכאות והלא מדוכאות גילו גם כי כל ארבעת ציוני התחום הקוגניטיבי היו קשורים באופן מובהק להנקה בנשים שלא היו מדוכאות. אבל אצל הנשים שהיו מדוכאות, רק שניים מהתחומים הקוגניטיביים – תפקוד ביצועי ומהירות עיבוד – היו קשורים באופן מובהק להנקה.
מעניין לציין שהחוקרים גם מצאו שזמן ארוך יותר בהנקה היה קשור לביצועים קוגניטיביים טובים יותר. כשסיכמו את כל הזמן שאישה בילתה בהנקה בחייה, הם גילו שלנשים שלא הניקו ציונים קוגניטיביים נמוכים משמעותית בשלושה מתוך ארבעה תחומים בהשוואה לנשים שהניקו בין 1-12 חודשים, ובכל הארבעה. נשים שהניקו הכי הרבה זמן היו עם ציוני המבחנים הקוגניטיביים הגבוהים ביותר.

להעשרת הידע על אלצהיימר מניעה וטיפול היכנסו

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s