אלצהיימר ודמנציה·שינה

הקשר בין שינה לבעיות קוגנטיביות ואלצהיימר

שינה ירודה ומחלת אלצהיימר קשורות שתיהן לירידה קוגניטיבית.
אלצהיימר הוא הגורם העיקרי לירידה הקוגניטיבית במבוגרים, תורם לכ -70% מהמקרים של דמנציה. שינה ירודה היא סימפטום נפוץ של המחלה וכוח מניע שיכול להאיץ את התקדמות המחלה.
מחקרים קודמים מראים כי שינה קצרה וארוכה מעלה נטיה לביצועים קוגנטיביים ירודים[1], אך מחקרים כאלה בדרך כלל אינם כוללים הערכות של מחלת אלצהיימר.

קבוצה של חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון עקבו אחר התפקוד הקוגניטיבי בקבוצה גדולה של מבוגרים במשך מספר שנים. הם ניתחו גם את רמות החלבונים ואלמנטים אחרים הקשורים לאלצהיימר.
כדי להפריד את ההשפעות של שינה לקויה ואלצהיימר על קוגניציה, החוקרים פנו למתנדבים המשתתפים במחקרים על אלצהיימר. מתנדבים אלה עוברים הערכות קליניות וקוגניטיביות שנתיות, ומספקים מדגם דם כדי לבדוק את הגן APOE4 הקשור לסיכון לאלצהיימר. עבור מחקר זה, המשתתפים גם סיפקו דוגמאות של נוזל עמוד השדרה כדי למדוד רמות של חלבונים המקושרים לאלצהיימר, וכל אחד מהם ישן עם צג (EEG) במשך ארבעה עד שישה לילות למדידת פעילות המוח במהלך השינה.
בסך הכל, החוקרים קיבלו את נתוני השינה והאלצהיימר מ-100 משתתפים שהתפקוד הקוגניטיבי שלהם נוטר בממוצע 4.5 שנים. לרוב (88) לא היו ליקויים קוגניטיביים, ל-11 היו ליקויים קלים מאוד, ולאחד היה ליקוי קוגניטיבי קל. הגיל הממוצע היה 75 בזמן לימוד השינה.
את ממצאי המחקר פירסמו באוקטובר 21 בג'ורנל Brain.
החוקרים מצאו קשר בצורת U בין ירידה קוגניטיבית לשינה. בסך הכל, ציונים קוגניטיביים ירדו לקבוצות שישנו פחות מ -4.5 או יותר מ -6.5 שעות ללילה – כפי שנמדדו על ידי EEG – בעוד ציונים נשארו יציבים עבור אלה באמצע הטווח. EEG נוטה להניב אומדנים של זמן שינה, כי הם בערך שעה קצר יותר מאשר זמן שינה עצמית, כך הממצאים תואמים 5.5 עד 7.5 שעות של שינה.
היחסים בצורת U שנערך נכון לגבי צעדים של שלבי שינה ספציפיים, כולל תנועת עיניים מהירה (REM), חלומות, שינה עמוקה ואת השינה ללא תנועת עיניים (non-REM). יתר על כן, החוקרים ניטרלו גורמים שיכולים להשפיע על שינה וקוגניציה, כגון גיל, מין, רמות חלבונים של אלצהיימר, ונוכחות של APOO4.

It was particularly interesting to see that not only those with short amounts of sleep but also those with long amounts of sleep had more cognitive decline. It suggests that sleep quality may be key, as opposed to simply total sleep

החוקרים מציינים שהממצאים מציעים שיש טווח בינוני, או "נקודה מתוקה", עבור סך זמן השינה שבו הביצועים הקוגניטיביים היו יציבים לאורך זמן. זמני שינה קצרים וארוכים היו קשורים לביצועים קוגניטיביים גרועים יותר, אולי בשל מיעוט שינה או איכות שינה ירודה. שאלה ללא מענה כרגע היא האם התערבות בשיפור השינה, כגון האם הגברת זמן השינה לאלה עם שינה קצרה בשעה בערך, תהיה השפעה חיובית על הביצועים הקוגניטיביים שלהם? לשם כך צריך עוד נתונים אורכיים.

Our study suggests that there is a middle range, or 'sweet spot,' for total sleep time where cognitive performance was stable over time. Short and long sleep times were associated with worse cognitive performance, perhaps due to insufficient sleep or poor sleep quality. An unanswered question is if we can intervene to improve sleep, such as increasing sleep time for short sleepers by an hour or so, would that have a positive effect on their cognitive performance so they no longer decline? We need more longitudinal data to answer this question

החוקרים מדגישים שצרכי השינה של כל אדם הם ייחודיים, ואנשים המתעוררים לאחר שינה קצרה או ארוכה לא צריכים בהכרח לשנות את ההרגלים שלהם, אבל אלה שאינם ישנים טוב צריכים להיות מודעים להשפעות הקוגנטיביות ועל כך שניתן וחשוב לשפר את השינה.

Each person's sleep needs are unique, and people who wake up feeling rested on short or long sleep schedules should not feel compelled to change their habits, Lucey said. But those who are not sleeping well should be aware that sleep problems often can be treated
https://medicine.wustl.edu/news/hit-the-sleep-sweet-spot-to-keep-brain-sharp/

בפוסט: "שימוש ארוך טווח בתרופות מרשם לנדודי שינה לא נמצא קשור להטבת איכות השינה" תוכלו למצוא את כל הדברים שחשובים לשינה טובה ואיכותית ולוויסות מתחים שקשורים הן לשינה והן לבעיות קוגנטיביות.
ובפוסט: "דמנציה – פארמה אל מול הטבע" תוכלו למצוא מידע מרוכז על דמנציה והדרכים הטבעיות למנוע ולטפל.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s