הדברה - אורגנופוספאטים·מחלות כליה

אורגנופוספאטים נקשרו למחלת כליות כרונית (CKD)

כמעט אחד מכל עשרה אנשים במדינות בעלות הכנסה גבוהה מראה סימנים ל- CKD, שהם פגיעה כלייתית קבועה ואובדן תפקוד הכליות. גורמי הסיכון להתפתחות CKD על פי רוב כוללים גיל, יתר לחץ דם וסוכרת.
החוקרים מציינים כי במדינות עם הכנסה נמוכה עד בינונית כמו הודו, סרי לנקה ומזואמריקה (מקסיקו, גוואטמלה, הונדורס וצפון קוסטה ריקה), הפגיעה הכלייתית ללא סיבה נמצאת בעליה.
בתחילה עלה החשד כי המצב קשור למקומות עבודה חקלאיים באמצעות חשיפה ללחץ חום, התייבשות, ריסוס חומרי הדברה, מתכות כבדות ואגרוכימיה.עם זאת, זיהום סביבתי, שאריות חומרי הדברה ותרופות צמחיות שעלולות להכיל מתכות כבדות עשויות לתרום גם ל- CKD.

חוקרים מאוניברסיטת קווינסלנד ניתחו קשרים בין חשיפה לחומרי הדברה לבין הסיכון לתפקוד לקוי של הכליות בקרב 41,847 אנשים, תוך שימוש בנתוני סקר הבריאות והתזונה הלאומי בארה"ב (NHANES). את הממצאים פרסמו בספטמבר 21 בג'ורנל International Journal of Environmental Research and Public Health.

החוקרים מצאו כי אנשים שנחשפו לכמויות גבוהות יותר של קוטל החרקים Malathion, היו בסיכון גבוה ב -25% לתפקוד לקוי של הכליות (CKD).
Malathion הוא חומר הדברה ממשפחת האורגנופוספאטים המורשה לשימוש בחקלאות, אזורי בילוי ביתיים וציבוריים כחלק מתוכניות הדברת יתושים וזבובי פירות, וניתן למצוא אותו גם בכמה טיפולים אקטואליים של כיני ראש.

על פי החוקרים המחקר הזה הוא הראשון שסיפק הוכחות הקושרות את "מאלתיון" לסיכון לבריאות כליות לקויה בבני אדם. ושהממצאים מראים שעלינו להגביל את החשיפה שלנו לחומרי הדברה, אפילו במינונים קטנים מאוד, שכן חשיפה כרונית עלולה להוביל לתוצאות בריאות שליליות.

The findings suggest we should limit our exposure to pesticides, even in very small doses, as chronic exposure may lead to negative health outcomes
https://www.uq.edu.au/news/article/2021/10/pesticide-linked-chronic-kidney-disease

במאמר שהצגתי לפני יותר משנה: "הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית (EPA) מעלימים ראיות לגבי רעילות חומרי הדברה נפוצים" החומר הזה נכלל בין החומרים העיקריים שה-EPA נדרש להעריך מחדש את השימוש בהם.

מחקר נוסף מאוקטובר 21 בג'ורנל Environment International מראה שחשיפה לחומר הדברה אחר מאותה משפחה פוגע בתפקודי כליות אצל ילדים, דבר המוביל ל-CKD

These findings provide preliminary evidence suggesting that urinary DAP metabolites are associated with subclinical kidney injury among children with CKD

עוברים לחקלאות אורגנית!

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s