מחלות לב וכלי דם·פתלאטים

פתלאטים – הערכות תמותה בטרם עת ועלויות פייר שנה בארצות הברית

אנשים נחשפים לפתלאטים גם ברמה יומית.
כימיקלים אלה משמשים בייצור מכלי מזון מפלסטיק ומוצרי קוסמטיקה רבים.
על פי מומחים, במשך עשרות שנים, הוכח כי פתלאטים מהווים סכנה לבריאות האדם כיוון שהכימיקלים עלולים להפריע לתפקוד ההורמונים (EDC's), המסתובבים ומשפיעים על תהליכים בכל הגוף. ההערכה היא שחשיפה מתרחשת באמצעות הצטברות של רעלים אלה כאשר מוצרי צריכה מתפרקים ונבלעים. החשיפה לפתלאטים נקשרה להשמנה, סוכרת ומחלות לב.

צוות של חוקרים מבית הספר לרפואה של ניו יורק גרוסמן, ניתח נתונים הכוללים פתלאטים שנמצאו בדגימות שתן שהתקבלו מיותר מ-5,000 מבוגרים שהשתתפו בסקר הבריאות והתזונה הלאומי של ארה"ב בשנים 2001-2010. החוקרים הגבילו את הניתוח שלהם לאלה שסיבת מותם נחקרה עד 2015. בנוסף, הם התמקדו בתת-קבוצה של אמריקאים בגילאי 55-64, שכן מחקרים קודמים ביססו אומדנים של מוות מונע פתלטים באוכלוסייה זו. כך הצוות יכול להשוות במדויק את תוצאות המחקר שלו לאומדנים הקודמים.
חוקרי המחקר השתמשו גם בנתונים ממאגר הנתונים המרכזי האמריקאי לבקרת מחלות ומניעת פלא, מלשכת המפקדים האמריקאית ומודלים ממחקרים קודמים כדי לאמוד את העלות הכלכלית של מוות מוקדם לקבוצה זו.

את המחקר פירסמו באוקטובר 21 בג'ורנל Environmental Pollution ונמצא כי כימיקלים אלה עשויים להוביל לכ-100,000 מקרי מוות מוקדמים בקרב אמריקאים מבוגרים מדי שנה. כמו כן נמצא כי הנטל הכלכלי השנתי המתקבל הוא בין 40-47 מיליארד דולר, ערך גבוה פי ארבעה מזה של הערכות קודמות.
צוות החוקרים ראה כי לאנשים עם ריכוז הפתלאט הגבוה ביותר בשתן יש סיכוי גבוה יותר למות ממחלות לב מאשר לאלה עם חשיפה פחותה.
באופן דומה, לאמריקאים בקבוצת חשיפה גבוהה זו היה סיכוי גבוה יותר למות מכל סיבה שהיא מאשר בקבוצות בחשיפה נמוכה.
החוקרים מציינים שהממצאים הללו מגלים כי חשיפה מוגברת לפתלאט קשורה למוות מוקדם, במיוחד בגלל מחלות לב. עד עכשיו היה ידוע שהכימיקלים מתחברים למחלות לב, ומחלות לב מצידן הן גורם מוות מוביל, אך עדיין לא חובר הקשר בין הכימיקלים הללו למוות.

Our findings reveal that increased phthalate exposure is linked to early death, particularly due to heart disease. Until now, we have understood that the chemicals connect to heart disease, and heart disease in turn is a leading cause of death, but we had not yet tied the chemicals themselves to death
https://nyulangone.org/news/deaths-linked-hormone-disruptor-chemical-costs-billions-lost-us-productivity

התוצאות החדשות מוסיפות עדויות גוברות לעלויות חברתיות הקשורות להמשך חשיפה כבדה לכימיקלים. לדוגמה, מחקרים קודמים קישרו יותר מ-10,000 מקרי מוות בשנה להורדת רמות הטסטוסטרון בגברים בוגרים המיוחסים לחשיפה לפטלאט. מקרי מוות אלה עלו לאמריקאים כמעט 9 מיליארד דולר באובדן התפוקה הכלכלית.
כדי לבדוק אם יש תמותה דומה ועלויות כלכליות מהפרעות אחרות, המחקר החדש, נועד לבחון עוד יותר את הקשר בין חשיפה לפטלאט לבין מקרי מוות מכל הסיבות בארה"ב ולכמת את התוצאה המתקבלת בעלויות כלכליות.
על פי החוקרים, המחקר מצביע על כך שהעול הכלכלי של חומר כימי זה על החברה גדולה בהרבה ממה שחשבו תחילה ושאין ספק שההוכחות ברורות כי הגבלת החשיפה לפתלאטים רעילים יכולה לסייע בשמירה על רווחתם הפיזית והפיננסית של האמריקאים.

מסקנות החוקרים:

Phthalate exposures were associated with all-cause and cardiovascular mortality•
Further studies are needed to corroborate observations and identify mechanisms•
Extrapolating to 55–64 year olds, we identified >90,000 attributable deaths/year•
The results suggest $39.9–47.1 billion in lost economic productivity/year•
Regulatory action is urgently needed•

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s