ביספינול איי - BPA·סרטן ערמונית·פלסטיק

שתיה מבקבוקים המכילים ביספינול A מעלה סיכון לסרטן ערמונית

BPA הוא פולימר סינטתי מתעשיית הפלסטיק ומשתמשים בו בייצור בקבוקים, נייר תרמי (קופות של חנויות) וציפוי לאריזות מתכתיות למזון ולשתייה. כלומר מגיל ינקות ועד הסוף אנשים חשופים למגע איתו דרך הידיים ו/או דרך הפה.

במחקר שפורסם במהדורת נובמבר 21 בג'ורנל The prostate הוערך הקשר שבין חשיפה כרונית ל-BPA ובין הסיכון להיפרפלזיה שפירה של הערמונית (BPH). בנוסף, נבדק האם לשימוש באלכוהול השפעה על קשר זה.
במחקר נכללו 650 משתתפים מהונג קונג עם היפרפלזיה שפירה של הערמונית ו-650 משתתפים ששימשו כקבוצת ביקורת, שטופלו בבית חולים בהונג קונג בין השנים 2011-2016. רמת החשיפה הכרונית לביספנול A הוערכה על ידי המדד לחשיפה מצטברת (CBPAI).
ניתוח שנערך בעזרת מודל רגרסיה לוגיסטית שימש האת החוקרים לבחינת הקשר שבין הסיכון להיפרפלזיה שפירה של הערמונית, מקורות אפשריים לחשיפה פומית לביספנול A והמדד לחשיפה מצטברת. נוסף לכך, נבדקה האינטראקציה בין המדד לחשיפה מצטברת ובין הרגלי צריכת האלכוהול, סביב הסיכון להיפרפלזיה שפירה של הערמונית.
החוקרים מצאו קשר חיובי של חשיפה-תגובה בין המדד לחשיפה מצטברת לבין הסיכון להיפרפלזיה שפירה של הערמונית.

  • חשיפה פומית תכופה לביספנול A דרך מזון שחומם בקופסאות/ שקיות פלסטיק מעלה סיכון פי 3.52
  • שתיית מים אשר עברו קירור בבקבוק פלסטיק מעלה סיכון פי 2.65.
  • שתיית מים חמים מכוס פלסטיק מעלה סיכון פי 4.14

במחקר כאמור גם בחנו השפעה של אלכוהול על הגדלת ערמונית ולא נמצא קשר מובהק, עם זאת כן מצאו קשר אצל אותם אנשים שרמות BPA היו גבוהות. כלומר שתיית אלכוהול הגבירה את ההשפעה של ביספנול A על הסיכון ל-BPH (עליה בסיכון פי 4.24).

Chronic oral BPA exposure increased BPH risk with a positive exposure–response relationship among Hong Kong Chinese, and alcohol drinking amplified the effect of BPA on BPH. Hence, minimizations of containing food or water/beverage in plastic containers and drinking alcohol are recommended in the community to mitigate BPH risk. Future larger and designated studies are warranted.

החוקרים שערכו את המחקר ממליצים על צמצום השימוש בכלי פלסטיק בצריכה של מזונות, מים או משקאות, כמו גם צמצום של שתיית אלכוהול, בכדי להפחית את הסיכון להיפרפלזיה שפירה של הערמונית.

מחקרים נוספים שמראים קשר בין פרוסטטה ל-BPA

BPA increases risk of cancer in human prostate tissue JAN 2014
Bisphenol A and other environmental risk factors for prostate cancer in Hong Kong October 2017
Bisphenol A promotes human prostate stem-progenitor cell self-renewal and increases in vivo carcinogenesis in human prostate epithelium Jan 2014
Exposure to Bisphenol A Correlates with Early-Onset Prostate Cancer and Promotes Centrosome Amplification and Anchorage-Independent Growth In Vitro March 2014
Evaluation of Bisphenol A (BPA) Exposures on Prostate Stem Cell Homeostasis and Prostate Cancer Risk in the NCTR-Sprague-Dawley Rat: An NIEHS/FDA CLARITY-BPA Consortium Study Nov 2018
Effects of low dose of bisphenol A on the proliferation and mechanism of primary cultured prostate epithelial cells in rodents Jun 2017
Prostate Cancer Risk and DNA Methylation Signatures in Aging Rats following Developmental BPA Exposure: A Dose-Response Analysis Jul 2017
Oral exposure to low-dose bisphenol A aggravates testosterone-induced benign hyperplasia prostate in rats Mar 2011

לרכיבים הנמצאים במזון ובתוספי מזון שיכולים למנוע ולטפל ברעילות של BPA היכנסו.
לקריאה על דברים נוספים שמעלים סיכול לפרוסטטה וחשוב להמנע מהם ועל רכיבים שיכולים למנוע ולטפל בסרטן פרוסטטה היכנסו.

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s