הנקה·הריון לידה וינקות·חומרים אורגניים מופלרים (PFAs)·משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)

חשיפה ל- PFAS יכולה להשפיע על היכולת של נשים להניק

חומרים אורגניים מופלרים (PFAs) הם כימיקלים מעשה ידי אדם המשמשים כדוחי שמן ומים וציפויים למוצרים נפוצים כולל כלי בישול, שטיחים וטקסטיל. חומרים אלה אינם מתפרקים כאשר הם משתחררים לסביבה, והם ממשיכים להצטבר עם הזמן (forever chemicals).
הנתונים מראים שחשיפה אנושית לחומרים אלה עשויה להיות קשורה למגוון תוצאות שליליות, כולל השמנת יתר, תפקוד לקוי של בלוטת התריס וצפיפות מינרלים בעצמות כמו כן כימיקלים אלה משבשים בין היתר אותות אנדוקרינולוגיים.
אולם, מנגנונים שבהם PFAS עשוי להשפיע על הנקה אינם ידועים. המעמד של יותר מ -4,700 כימיקלים משמש בכל דבר, החל מכלי בישול שאינם דביקים ועד שטיחים עמידים בפני כתמים וקצף כיבוי אש.

במחקר שפורסם בספטמבר 21 בג'ורנל The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism החוקרים ניתחו דגימות דם אצל נשים בהריון בסוף השליש הראשון או בתחילת השליש השני בין השנים 2010-2012 ומדדו רמות של 5 סוגים של חומרים אורגניים מופלרים:
perfluorohexanesulfonic acid (PFHxS), perfluorooctane sulfonate (PFOS), perfluorooctanoic acid (PFOA), perfluorononanoic acid (PFNA) and perfluorodecanoic acid (PFDA)
אצל 1300 נשים בהריון וריכוזי פרולקטין אצל 924 נשים בהריון מקבוצת המחקר Odense Child Cohort. הנשים מסרו מידע על משך ההנקה בהודעות טקסט שבועיות ובשאלונים בחודש השלישי והשמונה עשר לאחר הלידה.
החוקרים העריכו קשרים בין ריכוזי PFAS בסרום לבין הפסקת הנקה באמצעות ניתוחי רגרסיה של קוקס והשתמשו ברגרסיה לינארית כדי להעריך קשרים בין ריכוז PFAS בסרום וריכוז פרולקטין.

החוקרים מצאו כי נשים עם רמות גבוהות יותר של PFAS במערכת שלהן היו בסיכון גבוה ב -20% להפסיק הנקה מוקדם.

Researchers found each doubling in serum concentrations of PFOS, PFOA and PFNA increased the risk for terminating breastfeeding at any given time after birth by 16%, 14%, and 14%, respectively, while each doubling in the sum of the five PFAS increased the risk by 20%

עוד הוסיפו החוקרים שגם לאחר הדרת נשים שלא יזמו הנקה או הפסיקו הנקה במהלך השבוע הראשון לא שינו את הממצאים. ושריכוז PFAS בסרום לא היה קשור לריכוזי פרולקטין בסרום.

exclusion of women who did not initiate breastfeeding or terminated breastfeeding within the first week did not change the findings. Serum-PFAS concentrations were not associated with serum-prolactin concentrations

מכיוון שהנקה חיונית לקידום בריאות הילד והאימהות, להשפעות השליליות של PFAS על היכולת להניק עשויות להיות השלכות בריאותיות ארוכות טווח, כלומר לחשיפה לחומרים אלה השפעה ישירה ועקיפה על בריאות האם והתינוק.

Because breastfeeding is crucial to promote both child and maternal health, adverse PFAS effects on the ability to breastfeed may have long-term health consequences
https://www.endocrine.org/news-and-advocacy/news-room/2021/pfas-exposure-can-affect-womens-ability-to-breastfeed

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי/ היגיינה).להמנע מרכישת כל המוצרים המצוינים מעלה. ביגוד קונים מחומרים טבעיים בלבד כמו כותנה ופשתן. שטיחים שלא טופלו ב-PFAS.
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה,נירוסטה).
3. סננו את מי הברז בבית וקחו אתכם תמיד מים בבקבוקים שאינם פלסטיק כמו נירוסטה.
4. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
5. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
6. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
7. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
8. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
9. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

המלצה שלי בכל הקשור להנקה היא להרבות במי שתיה נקיים ולהוסיף להם מורינגה בשל יכולתה להעלות ייצור חלב והן לנקות את הגוף ולמנוע נזקים של מזהמים חיצוניים לרבות PFAs.
דברים נוספים שידועים כייצרני חלב אם:

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s