טרשת עורקים·לחץ דם גבוה·מחלות לב וכלי דם·סטרס - מתחים

סטרס – מחלות לב וכלי דם

סטרס/מתח יכול לנבוע מהרבה סיבות, כאשר העיקריות קשורות לעבודה, משק בית ויחסים בין אנשים (משפחה/זוגיות). הבסיס האבולוציוני של מערכת הורמוני הסטרס לא לקח בחשבון את "מירוץ העכברים" שאנחנו נמצאים בו הוא נועד ברמת העיקרון למצבי דחק של חיין ומוות עכשוויים ואמיתיים.
תגובת הלחץ של הגוף מורכבת וכוללת מספר הורמונים, כולל קורטיזול שמעלה את רמות האנרגיה ומסייע לגוף להגיב בזמן חירום. לחץ גם משחק תפקיד בשחרור קטכולאמינים שכוללים דופמין, אפינפרין ונוראדרנלין, השניים האחרונים ממלאים תפקידי מפתח בתגובת ה-fight or flight של הגוף. אפינפרין ונוראדרנלין מסייעים לכווץ כלי הדם לשמירה על לחץ הדם, להגביר את קצב הלב ואת הכוח שבו הלב מזרים דם לשאר חלקי הגוף, להרפות את שרירי דרכי הנשימה ולשלוט על חילוף החומרים של הגלוקוז.

כאשר אדם נמצא במתח, לגוף יש רמות גבוהות יותר של הורמונים אלה, שכאמור באים להגן עלינו במצבי דחק אקוטיים. אבל כשמדובר במשהו כרוני שלא מנוהל נוצרות בעיות בריאות. זה מתחיל כבר בירידה של תפקודי מערכת החיסון, מחלות אוטואימוניות, מחלות מטבוליות לרבות סוכרת, בעיות עיכול (מעיים/קיבה).
כפי שצוין כבר על ידי איגוד הלב האמריקאי, לחץ כרוני עלול להוביל ללחץ דם גבוה, מה שמגדיל את הסיכון של אדם ללקות בשבץ או התקף לב. יתר על כן, כאשר אנשים חווים מתח, הם עלולים לפנות למנגנוני התמודדות לא בריאים לדוגמה: עישון, אכילת יתר רגשית, חוסר בפעילות גופנית ודיאטה לא בריאה.

מדענים מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס חוקרים את הקשר בין הורמוני סטרס לסיכונים של בעיות לב וכלי דם ופרסמו את ממצאיהם במחקר שפורסם בספטמבר 21 בג'ורנל Hypertension.
המחקר הוא מחקר עוקבה פרוספקטיבי הבוחן את הקשר בין רמות גבוהות יותר של הורמוני סטרס לבין סיכון מוגבר ללחץ דם גבוה ואירועים קרדיווסקולריים.
המחקר כלל 412 מבוגרים בגילאים 48-87 שנים. למשתתפים לא הייתה היסטוריה קודמת של לחץ דם גבוה, שהיה אחד ההבדלים המרכזיים בין המחקרים הנוכחיים למחקרים קודמים. המחקר כלל גם שילוב מגוון של משתתפים, כולל אנשים לבנים, שחורים והיספנים.
החוקרים לקחו בחשבון את מין המשתתפים, רמת ההשכלה, ההכנסה ומצב ביטוח הבריאות. הם בחנו גם את גורמי אורח החיים שלהם, כולל האם הם שתו אלכוהול, עישנו וביצעו פעילות גופנית כלשהי.
החוקרים גם בחנו את מצבם הבריאותי של המשתתפים, כולל האם הם סובלים מסוכרת, שימוש בתרופות כלשהן, מדד מסת הגוף ותפקוד הכליות.
מחקר זה היה חלק ממחקר גדול יותר בשם Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA) (מחקר גדול של גורמי סיכון לטרשת עורקים בקרב יותר מ -6,000 גברים ונשים משש קהילות בארה"ב). בתחילת המחקר, החוקרים ביקשו מקבוצת משתתפים מהמחקר הגדול יותר ללא מחלות לב וכלי דם שאובחנו להשתתף באיסוף שתן בן 12 שעות. החוקרים ניתחו את השתן לפי רמות אפינפרין, נוראדרנלין, דופמין וקורטיזול.
החוקרים עקבו אחר המשתתפים במשך 6.5 שנים בממוצע להערכת יתר לחץ דם. במהלך שנות המעקב, 48.8% מהמשתתפים חוו לחץ דם גבוה. במהלך המעקב הממוצע של 11.2 שנים, 5.8% מהמשתתפים חוו אירועים קרדיווסקולריים. אירועים קרדיווסקולריים כללו התקפי לב, מוות ממחלות לב כליליות, שבץ והתפתחות מחלות כלי דם היקפיים.
באמצעות מודלים של סיכון פרופורציונלי רב -משתני של קוקס, החוקרים חישבו את הסיכון ללחץ דם גבוה ואירועים קרדיווסקולריים הקשורים להורמוני סטרס בשתן.
החוקרים מצאו שכל פעם שרמות ארבעת הורמוני הלחץ הוכפלו היה קשר לעלייה של 21-31% בסיכון לפתח יתר לחץ דם. כמו כן הם ראו שבמהלך 11.2 שנות מעקב (חציוני), היה סיכון מוגבר של 90% לאירועים קרדיווסקולריים עם כל הכפלה של רמות הקורטיזול.
החוקרים גם מצאו שהקשר הזה היה חזק יותר בקרב אנשים צעירים יותר מאשר בקרב אנשים מבוגרים.

The stress hormones norepinephrine, epinephrine, dopamine and cortisol can increase with stress from life events, work, relationships, finances and more. And we confirmed that stress is a key factor contributing to the risk of hypertension and cardiovascular events
https://newsroom.heart.org/news/elevated-stress-hormones-linked-to-higher-risk-of-high-blood-pressure-and-heart-events?preview=dafe

להסבר על לחץ דם ודרכים לשמור עליו מאוזן
לדרכים טבעיות לוויסות לחצים והורדת סטרס

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s