סיבים תזונתיים·שינה·שעון ביולוגי

השעון הביולוגי יצא מאיזון? פרהביוטיקה עשויה לתת מענה

בין אם זה מהטלטלה במעבר בין מדינות רחוקות (ג'טלג) על פני אזורי זמן, עבודות לילה של סטודנטים, שצריכים להתפרנס, טייסים/ דיילות, אנשי צבא שטסים בין מדינות, צוות צוללות שיכול להיות גם ימים שלמים מתחת למים או סתם שיבוש כרוני של השעון הביולוגי שלנו – יש לזה מחיר בריאותי ונפשי החל מבעיות שינה, שינויים במצב הרוח, פגיעה ביכולת חילוף החומרים ועוד.

מזון פרה-ביוטי קיים בשפע באופן טבעי במזונות המכילים סיבים תזונתיים, פירות, ירקות ודגנים עם קליפה, קטניות, אגוזים, שקדים ושאר זרעים וגם בחלב אם בזמן הנקה. פחמימות אלה הן בלתי ניתנות לעיכול, עוברות דרך המעי הדק ומתעכבות במעיים, ומשמשות כמזון לטריליוני החיידקים השוכנים שם. המזון הזה הוא תנאי להשרדות ולשגשוג של החיידקים וכמו כן ממזון זה החיידקים מייצרים מטבוליטים רבים חלקם קשורים בייצור נוירוטרנסמיטורים והורמוני מוח (סרוטונין, דופמין, מלטונין וכדומה)

מחקר קודם מינואר 17, שפורסם בג'ורנל Brain, Behavior and Immunity, הצביע על כך שמזון פרה-ביוטי יכול להשפיע לא רק על המעיים, אלא גם על המוח והפרעות שינה הקשורה לסטרס.

These data are the first to show that a diet rich in prebiotics can modulate the sleep/wake cycle both before and after stress and induce stress-protective effects in diurnal physiology and the gut microbiota

לצורך המחקר החדש החוקרים מאוניברסיטת קולורדו ביקשו ללמוד האם פרה-ביוטיקה יכולה גם לקדם עמידות בפני הפרעות בשעון הביולוגי אצל אותם אנשים שמועדים לפגיעה בשעון הביולוגי. ממצאי המחקר פורסמו בספטמבר 21 בג'ורנל Brain, Behavior, and Immunity והחוקרים מציעים, שמזון פרה-ביוטי, עשוי למלא תפקיד חשוב בהתאוששות מהירה יותר באותן הפרעות בשעון הביולוגי. מחקר זה קובע כי על ידי קידום וייצוב החיידקים הטובים במעיים והמטבוליטים שהם משחררים, מאפשרים להפוך את גופנו לעמיד יותר בפני הפרעות היממה

This work suggests that by promoting and stabilizing the good bacteria in the gut and the metabolites they release, we may be able to make our bodies more resilient to circadian disruption

כיצד מעיים בריאים עשויים למנוע ג'ט לג?
החוקרים גידלו חולדות על מזון רגיל או מזון מועשר בשני סוגים של פרה-ביוטיקה: גלקטוליגוסכרידים (GOS) ופולידקסטרוז. לאחר מכן הם עשו מניפולציות של אור וחושך בזמנים הפוכים מדי שבוע במשך שמונה שבועות, דבר שמקביל לנסיעה לאזור זמן 12 שעות קדימה כל שבוע במשך חודשיים.
חולדות שאכלו פרה-ביוטיקה התאימו יותר מהר את מחזורי השינה-השכמה ואת טמפרטורת הגוף המרכזית (core body temperature) והיתה בלימה בשינויים לרעה במיקרוביום עקב סטרס.

This is one of the first studies to connect consuming prebiotics to specific bacterial changes that not only affect sleep but also the body's response to circadian rhythm disruption

החוקרים מציינים שזהו אחד המחקרים הראשונים המחבר צריכת פרה-ביוטיקה שחשובה לחיידקיים ספציפיים שמשפיעים לא רק על השינה, אלא גם על תגובת הגוף להפרעה בקצב היממה.

This is one of the first studies to connect consuming prebiotics to specific bacterial changes that not only affect sleep but also the body's response to circadian rhythm disruption
https://www.colorado.edu/today/2020/03/03/better-sleep-prebiotics-could-help

החוקרים מצאו כי אלה שנמצאים בתזונה הפרביוטית אירחו שפע של מספר חיידקים מקדמי בריאות, כולל Ruminiclostridium 5 (המוצג במחקרים אחרים להפחתת שינה מקוטעת) ו- Parabacteroides distasonis. כמו כן היה להם "מטבולום" (אוסף תוצרים מטבוליים) שונה באופן מהותי. ובמילים פשוטות: העכברים שצרכו את הפרה-ביוטיקה אירחו יותר חיידקים טובים, אשר בתורם ייצרו מטבוליטים שהגנו עליהם ממשהו הדומה לג'ט לג.

מאמרים קשורים נוספים:
הקשר בין שינה טובה למיקרוביום הוא דו כייוני
כמה חשוב מגוון הסיבים לחיזוק המיקרוביום
סיבים תזונתיים לבריאות טובה
תזונה פרהביוטית (GOS) – מיקרוביום ונפש.
דברים שחשוב לוודא לשינה טובה נמצאים בסוף המאמר הזה

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s