טרשת נפוצה·מיקרוביום - פרוביוטיקה·פיטואסטרוגן

תזונה מבוססת צומח (איזופלבונים) בשילוב עם מיקרוביום בריא עשויה להגן מפני טרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית של המוח וחוט השדרה כאשר מערכת החיסון תוקפת את הציפוי המגן סביב סיבי העצבים. הסימפטומים של מחלה זו כוללים חולשת שרירים, בעיות איזון ובעיות בראייה ובחשיבה. אמנם ישנם טיפולים המאטים את המחלה, אך כרגע אין תרופה לטרשת נפוצה.
למרות שהסיבה המדויקת לטרשת נפוצה אינה ידועה, אינטראקציה מורכבת בין גורמים גנטיים וסביבתיים נחשבת למעודדי המחלה.
לאחרונה, מיקרוביום המעיים – טריליוני חיידקי המעיים החיים בתוך מעיים אנושיים – התגלה כגורם סביבתי פוטנציאלי הקשור לטרשת נפוצה.

חוקרים מאוניברסיטת איווה בחנו את הקשר של תזונה מבוססת צומח עשירה באיזופלבונים, תרכובת פיטואסטרוגן צמחית הדומה לאסטרוגן, מול תסמינים של טרשת נפוצה במודל עכבר.
בעבודה קודמת,של החוקרים הם הראו כי ישנם הבדלים משמעותיים בין חיידקי המעיים של חולי טרשת נפוצה לבין אנשים ללא טרשת נפוצה. באופן ספציפי, לחולים עם טרשת נפוצה חסרים חיידקים שמסוגלים לעשות חילוף חומרים של איזופלבונים.
הממצאים פורסמו ביולי 21 בג'ורנל Science Advances.
המחקר מצא גם כי לעכברים שניזונים מתזונת האיזופלבון יש מיקרוביום הדומה למיקרוביום שנמצא אצל אנשים בריאים וכולל את החיידקים שיכולים לעשות חילוף חומרים של איזופלבונים. לעומת זאת, דיאטה חסרת איזופלבונים מקדמת מיקרוביום בעכברים הדומה לאלה שנצפתה בחולים עם טרשת נפוצה וחסרה חיידקים מועילים שיכולים לחילוף חומרים של איזופלבון.
לחוקרים חשוב לציין כי דיאטת האיזופלבון הגנה רק כאשר לעכברים היו חיידקי מעיים המסוגלים לפרק את האיזופלבונים. עוד הם מוסיפים שמחקרים קודמים בבני אדם הוכיחו כי לחולים עם טרשת נפוצה חסרים חיידקים אלה בהשוואה לאנשים ללא טרשת נפוצה. המחקר החדש הזה מספק ראיות לכך שהשילוב בין איזופלבונים תזונתיים לבין חיידקי המעיים עשוי לשמש כטיפול פוטנציאלי לטרשת נפוצה."

Interestingly, previous human studies have demonstrated that patients with multiple sclerosis lack these bacteria compared to individuals without MS. Our new study provides evidence that the combination of dietary isoflavones and these isoflavone metabolizing gut bacteria may serve as a potential treatment for MS

עוד הצוות מצא כי החיידקים החסרים בחולים עם טרשת נפוצה מסוגלים לדכא דלקת במודל עכבר של טרשת נפוצה. הצוות השווה את ההשפעות של דיאטת איזופלבון ודיאטה ללא איזופלבון על מחלות במודל העכבר של טרשת נפוצה. הם גילו כי דיאטת האיזופלבון הובילה להגנה על מחלות. עם זאת, כאשר הצוות הציב את העכברים בדיאטת האיזופלבון אך הסיר את חיידקי המעיים המטפלים באיזופלבון, דיאטת האיזופלבון כבר לא הצליחה להגן מפני תסמינים דמויי טרשת נפוצה. יתר על כן, הצוות הצליח להראות כי מטבוליט איזופלבון ספציפי הנקרא equol, המיוצר על ידי חיידקי המעיים מאיזופלבון, מסוגל גם לספק הגנה מפני מחלות.

מקורות מזון לפיטואסטרוגן
דברים נוספים שחשוב לדעת על טרשת נפוצה מניעה וטיפול.

איך שומרים על מיקרוביום מגוון ובריא?
תזונה מגוונת מבוססת צומח (כל הצבעים, כל הטעמים, כל המרקמים), כל המשפחות (פירות וירקות עם קליפה, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, שקדים, זרעים ונבטים) וגם בתוך המשפחות לגוון לדוגמה: ירוקים זה לא רק חסה ופטרוזיליה… זה גם מנגולד, רוקט, רוקולה, תרד, סלרי, בזיליקום, נענע ועוד ועוד… עדשים זה גם ירוק, צהוב, כתום, חום, שחור, קטניות יש עשרות סוגים…כאשר יש סייג אחד… מה שלא עושה טוב… מורידים! 
ולהמנע ממגע וצריכה של:
הרבה מאוד תרופות משנות לרעה את הרכב המיקרוביום ובמיוחד אנטיביוטיקה.
מונסנטו – גלייפוסט – מיקרוביום
מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19
מזון מעובד [2][3][4][5]/ מסוכר
ממתיקים מלאכותיים משנים לרעה את המיקרוביום והופכים חיידקים רגילים למזיקים

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s