השמנת יתר·מחלות מטבוליות·סיבים תזונתיים

השתלת צואה בתוספת סיבים משפרת את הרגישות לאינסולין אצל אנשים עם השמנת יתר קשה

השמנה היא תופעה שהולכת ומתעצמת.

60% מכלל אוכלוסיות מדינות ה-OECD הם עם עודף משקל. 
25% עם השמנת יתר.
50% מהאנשים אינם צורכים מזון בריא.
40% מנהלים אורח חיים יושבני.
אחד מכל שלושה לא מבצע פעילות גופנית מספקת.
שניים מכל חמישה אנשים אינם צורכים מספיק ירקות ופירות בתפריט היומי.

הרוב המוחלט של ההשמנות מקורו באורח חיים לקוי והוא מתחיל היום כבר בגיל מאוד צעיר. במאמר אחר הוצג שהרגלי אכילה בריאים אחרי ינקות משפיעים על הרגלי אכילה בילדות ומונעים השמנה.
הגורם העיקרי להשמנה הוא תזונה מעובדת, מלאה בסוכר ושומנים רעים למשל שמן סויה. כמובן שגם לתנועה/פע"ג חלק מהותי בשריפת שומן וסוכר ולכן חוסר שלה יכול לתרום להשמנה.
בסופו של דבר השמנה יכולה להוביל גם לסוכרת ולמחלות לב וכלי דם.
ישנם אנשים שיתרצו את אורח החיים שלהם בגנטיקה. גנטיקה היא נטיה ולא גזירת גורל ולכן לי אין צל של ספק שברגע שעושים את השינוי דברים מתחילים להשתנות גם אם כל ההורים, דודים, סבים הם שמנים. למעשה ראינו שהשמנה מעלה סיכון לסוכרת סוג 2 הרבה יותר מאשר גנטיקה.

באוגוסט 19 הצגתי מאמר: "מיקרוביום והקשר לסוכרת והשמנה" אליו עם הזמן התווספו עוד ראיות הקושרות בין מיקרוביום לסוכרת והשמנה.
המיקרוביום – מיקרואורגניזמים, חיידקים, נגיפים, פרוטוזואה ופטריות – הנמצאים במערכת העיכול משתנים לרעה בהתאם לתזונה שלנו ולחשיפה למזהמים לפי המפורט מטה:

הרבה מאוד תרופות משנות לרעה את הרכב המיקרוביום ובמיוחד אנטיביוטיקה.
מונסנטו – גלייפוסט – מיקרוביום
מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19
מזון מעובד [2][3][4][5]/ מסוכר
ממתיקים מלאכותיים משנים לרעה את המיקרוביום והופכים חיידקים רגילים למזיקים

כלומר ניתן לראות קשר מובהק בין תזונה (וכל מה שבא יחד איתה) – מיקרוביום – השמנה

השתלות צואה, המכילות חיידקים מתורמי צואה בריאים, משמשות כיום באופן נרחב לטיפול בזיהומים חיידקיים, ובמחלות אחרות כגון מחלות מעי דלקתיות, בריאות הנפש והפרעות מטבוליות.

במחקר שפורסם ביולי 21 בג'ורנל Nature Medicine לקחו שישים ואחד חולים עם מדד מסת גוף של 40 ומעלה, שגויסו מרשימת ההמתנה לניתוחים בריאטריים באדמונטון, לכולם הייתה תסמונת מטבולית, מצב שכולל עמידות לאינסולין, גלוקוז גבוה בדם, לחץ דם גבוה וסיבוכים אחרים.
הם חילקו את המשתתפים ל-4 קבוצות: מושתלי צואה עם תיסוף מעט סיבים; מושתלי צואה עם תיסוף הרבה סיבים; תיסוף מעט סיבים; תיסוף הרבה סיבים. תקופת הניסוי – 6 חודשים.

המטופלים שקיבלו השתלת חיידקים צואתיים (20 כמוסות ללא טעם וריח) ואחריהם תוסף סיבים יומי נמוך נמצאו כבעלי רגישות טובה יותר לאינסולין ורמות גבוהות יותר של חיידקים מועילים במעיים בסוף המחקר. רגישות משופרת לאינסולין מאפשרת לגוף להשתמש ביעילות רבה יותר בגלוקוז, ומפחיתה את רמת הסוכר בדם.
הם היו הרבה יותר בריאים מטבולית. חולים אלה היו בתרופות הידועות ביותר (לתסמונת מטבולית) ויכולנו לשפר אותן עוד יותר, מה שמראה לנו שיש דרך לשיפור על ידי מיקוד למסלולים השונים הללו במיקרוביום.

They were much more metabolically healthy. These patients were on the best known medications (for metabolic syndrome) and we could improve them further, which shows us there is an avenue for improvement by targeting these different pathways in the microbiome

החוקרים מבינים כי מיקרוביום המעיים משפיע על כל התהליכים הללו – דלקת, חילוף חומרים, ותפקוד חיסוני. לטענתם הפוטנציאל לשיפור בריאות האדם באמצעות המיקרוביום הוא עצום ואנחנו רק מגרדים את פני השטח כרגע.

We know that the gut microbiome affects all of these processes–inflammation, metabolism, immune function. The potential for improving human health through the microbiome is immense. We are only scratching the surface at the moment. This is the first study to show that oral delivery of fecal transplantation is effective in patients with obesity-related metabolic syndrome.

תוספי הסיבים בעקבות ההשתלה היו המפתח להצלחה. כשמשתילים חיידקים מועילים, צריך להאכיל אותם כדי לשמור עליהם, אם לא נאכיל אותו, ונמשיך לאכול דיאטה של ​​מזון מעובד וללא סיבים, סביר להניח שהחיידק הזה ימות. הצוות התנסה בסיבים מותססים (מהסוג שנמצא בשעועית, המייצרים גז) ובסיבים שאינם תוססים (בעיקר תאית, שנמצאים בדגנים מלאים). סיבים שאינם תוססים יכולים לשנות את תנועתיות המעיים כמו גם לשמש כחומר שיכול לשנות את רמות חומצות המרה, מה שיכול לעזור להסביר את התוצאות של המחקר.

When you transplant beneficial microbes, you need to feed them to keep them around. If you give a new microbe and you don't feed it, if you continue to eat a diet of processed foods and no fibre, then that microbe will likely die
Non-fermentable fibre can change gut motility–how fast things move through–as well as acting as a bulking and binding agent that can change levels of bile acids, which could help
explain our resultshttps://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-07/uoaf-ftp070621.php

אז קודם כל אני שמח שניתן לעזור להשמנת יתר חמורה באיזון מטבוליטי בעזרת השתלת מיקרוביום מאדם בריא ותוספת של סיבים תזונתיים.
אפשר רק להתחיל עם חיזוק המיקרוביום בסיסים תזונתיים לפני שמגיעים למצבים פתולוגיים ולהמנע מראש מאותם מזונות שעושים הפוך.

מאמרים קשורים נוספים:
תזונה מבוססת צומח – השמנת יתר
סיבים תזונתיים – מזון פרהביוטי – בריאות כללית

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s