בלוטת התריס·הריון לידה וינקות·זיהום אוויר

השפעת זיהום אוויר במהלך ההיריון על חוסר איזון בתירוקסין (בלוטת התריס) אצל הילוד מה שעלול להשפיע על הגדילה של התינוקות שזה עתה נולדו

חשיפה אימהית לזיהום אוויר במהלך ההריון נקשרה לעיתים קרובות להשפעות שליליות על בריאות היילוד. ראינו שזיהום אוויר מגדיל סיכון למות העובר ברחם הפלות וגם לבעיות בריאותיות בהמשך החיים, כמו השמנה, בעיות נשימה ועוד.

על פי מחקרים בשנים האחרונות זיהום האוויר משפיע על בלוטת התריס. הורמוני בלוטת התריס חיוניים לוויסות חילוף החומרים בעובר, ומשחקים תפקיד חשוב בהתפתחות הנוירולוגית. תירוקסין (T4) הוא הורמון בלוטת התריס העיקרי ו-TSH הוא ההורמון שמגרה את בלוטת התריס.

חנקן דו חמצני (NO2) וחלקיקים עדינים (PM2.5) הם שני המזהמים העיקריים הקשורים לזיהום אוויר ותנועת כלי רכב. חלקיקי PM2.5 נכנסים בקלות לדרכי הנשימה.

48 שעות לאחר הלידה עוברים תינוקות שזה עתה נולדו בדיקת דקירת עקב בה נמדדות רמות התירוקסין ו- TSH בדם. למעשה, אם האיזון של הורמוני בלוטת התריס הללו אינו תקין, הסיכון לפתח מחלות קשות עולה. לכן חוקרים מאוניברסיטת חבל הבסקים בחנו את השפעת החשיפה לזיהום אוויר, התפתחות בלוטת התריס ורמות טירוקסין (T4). את הממצאים פרסמו ביוני 21 בג'ורנל Environmental Research. הם מצאו כי השלבים הרגישים ביותר לזיהום אוויר הם חודשי ההיריון המוקדמים והמאוחרים.
בעבודה זו ניתחו החוקרים באופן ספציפי את השפעת החשיפה האימהית לחלקיקים עדינים אלה ולדו תחמוצת החנקן במהלך ההריון ואת הקשר הקיים עם רמות התירוקסין אצל תינוקות שזה עתה נולדו. הם עקבו באופן שבועי, מכיוון שהתפתחות העובר משתנה מאוד משבוע לשבוע. לכן ערכו את המחקר המפורט ביותר האפשרי על מנת לגלות מהם השבועות ההריוניים הרגישים ביותר.
התוצאות שהתקבלו במחקר זה חשפו את הקשר הישיר בין חשיפה לחלקיקים עדינים במהלך ההריון לבין רמת התירוקסין בתינוקות שזה עתה נולדו. יותר בהקשר של PM2.5, תוצאות אלו חופפות את המחקר הקודם. החוקרים ראו שלחשיפה בחודשי ההריון הראשונים יש השפעה ישירה על איזון הורמוני בלוטת התריס. תינוקות אלו נוטים להיות בעלי רמה נמוכה יותר של תירוקסין. עם התקדמות ההריון, מצאנו כי מערכת יחסים זו הולכת ומתמעטת, כלומר חשיפת האם בהדרגה פחות חשובה. אולם בסוף ההריון הקשר הזה מתגלה שוב, אך מציג השפעה הפוכה: ככל שריכוז החלקיקים העדינים הללו עולה, ראינו שרמת הורמוני בלוטת התריס עולה גם היא, מה שמשפיע בצורה הפוכה על האיזון ".

What we have seen in this work, is that exposure during the first months of pregnancy has a direct influence on the balance of thyroid hormones. These babies tend to have a lower level of thyroxine. As the pregnancy progresses, we found that this relationship gradually diminishes, i.e. the mother's exposure gradually becomes less important. In late pregnancy, however, this link becomes apparent again, but displays an opposite effect: as the concentration of these fine particles increases, we have seen that the level of thyroid hormones also increases, which has the opposite effect on the balance
https://www.ehu.eus/en/web/campusa-magazine/-/air-pollution-during-pregnancy-may-affect-growth-of-newborn-babies

המשימה הבאה שלהם תהיה לחקור את המנגנונים שבאמצעותם חלקיקים עדינים אלה גורמים לתופעות מנוגדות בבין שלבי ההריון. בין ההשערות של החוקרים, שחלקיקי PM2.5 שעוברים מהשליה לתינוק, ייתכן ובאים במגע עם רכיבים אחרים או ייתכן שרכיבים המחוברים ל PM2.5 משתחררים לאחר שנכנסו לגוף.

כפי שכבר ציינתי בעבר, התקנים של זיהום האוויר לא מיושמים וגם לא באמת מגנים ולכן מה שנותר לנו לעשות זה להעלות (24/7/365) רמות של נוגדי חמצון שנמצאים בפירות וירקות מכל הסוגים ומכל הצבעים ומכל הצורות לרבות זרעים ונבטים. כמו כן ניתן להעזר בצמחי מרפא כמו מורינגה, עשב חיטה, עשב שעורה, ספירולינה, כלורלה ועוד גם בהריון ואלי במיוחד בהריון. במקביל להעלות רמות של ויטמין די ואומגה 3.

לדברים נוספים שחשוב לדעת על בלוטת התריס (מזהמים נוספים ורכיבים חשובים למניעה וטיפול) גם בהריון היכנסו.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s